Milli Mücadelenin 100. yılında Türk Ocakları Afyonkarahisar Şubesi "Ziya Gökalp Hatıra Ormanı"

23 Nisan 1920’de açılan TBMM’nin 100. yılındaki "Millî Hâkimiyet Kutlamaları” çerçevesinde

AFYONKARAHİSAR 05.12.2020, 16:59
Milli Mücadelenin 100. yılında Türk Ocakları Afyonkarahisar Şubesi "Ziya Gökalp Hatıra Ormanı"

Milli Mücadelenin 100. yılında Türk Ocakları Afyonkarahisar Şubesi "Ziya Gökalp Hatıra Ormanı"

23 Nisan 1920’de açılan TBMM’nin 100. yılındaki "Millî Hâkimiyet Kutlamaları” çerçevesinde kapsamında, Orman Genel Müdürlüğü ve Türk Ocakları tarafından ormanlarımızın artırılması için yapılan protokolle, Türklüğe hizmet etmiş ve bir yönüyle Türk Ocaklarında faaliyette bulunmuş büyüklerimizin adının verileceği Hatıra Ormanları kurulması kararlaştırılmıştır.

Bu kapsamda Türk ocakları Afyonkarahisar şubesi olarak ta Mustafa Kemal Atatürk'ün "fikir babam" dediği "Vatan ne türkiyedir Türklere, ne Türkistan vatan, büyük ve müebbet ülkedir: Turan" diyen "Türkçülüğün Esasları", "Kızıl Elma" gibi eserleri bulunan ve Türk ocaklarının kurucuları arasında da bulunan büyük fikir ve düşünce adamı Türk milliyetçisi Ziya Gökalp ın ismi verilen Milli mücadelenin 100. yılında "ZİYA GÖKALP" hatıra ormanı kurulmasına karar verilmiştir.

Biliyoruz ki orman demek, zenginlik demek sağlık demek, temiz hava demek su demek kısacası hayat demek vatan demektir. Gelecek nesillerimize yemyeşil ve verimli bir ülke bırakmak istiyorsak fırsatını bulduğumuz her an ağaç dikmek gerekir.

Kıyamet kopmaya yakınken elinizde bir ağaç fidanı varsa ve onu dikmeye vakit bulabilirseniz onu dikin”. diyen peygamberimizin öğüdünü yerine getiriyoruz

Ormanlarımızın sayısını artırmak vatan borcumuzdur. Hain teröristlerin çıkardıkları orman yangınlarına inat binlerce fidan dikimi gerçekleştirip vatanı yemyeşil ve zengin kılmak boynumuzun borcudur.

Aslında biz bu dikimi malum salgın nedeniyle istediğimiz şekilde gerçekleştiremiyoruz. Özellikle Gençlerimizle dikmeyi arzuluyorduk ama maalesef salgın engel oldu. İnşallah daha sonra bu eksiğimizi kapatacağız.

Fidan dikimine katkıları olan arkadaşlarımıza ve özellikle Orman İşletme Müdürümüz, şefimize ve Orman işletme çalışanlarına teşekkür ederiz.

Prof. Dr. Yavuz Osman BİRDANE

Türk Ocakları Afyonkarahisar Şube Başkanı

Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 25 Temmuz 2021
İmsak 04:03
Güneş 05:45
Öğle 13:09
İkindi 17:02
Akşam 20:24
Yatsı 21:58