Milletvekili Taytak 30 Ağustos Zafer Bayramını kutladı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak,

AFYONKARAHİSAR 25.08.2019, 19:53
Milletvekili Taytak 30 Ağustos Zafer Bayramını kutladı

Milletvekili Taytak 30 Ağustos Zafer Bayramını kutladı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Milletvekili Taytak;”30 Ağustos zaferi, 30 Ekim 1918'de Mondros Limanı'nda imzalanan teslimiyet antlaşmasının, 10 Ağustos 1920'de dayatılan Sevr ihanetinin Afyonkarahisar’da başlayıp Dumlupınar’da tarihin tozlu raflarına atılmasıdır. Bu mücadele yeni bir cemre, yeni bir diriliş, yeni bir yükseliştir.
Büyük Taarruzla, Türk ordusunun işgalci güçlere son ve kesin darbeyi vurmuş ve Anadolu'dan atmak için düşünülüp planladığı gizli bir harekât olmuştur.
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 20 Temmuz 1922'deki oturumunda dördüncü kez olmak üzere Başkomutanlık yetkisi verdiği Mustafa Kemal Paşa, taarruz kararını haziran ayında almış ve hazırlıkları gizlilikle yürütmüştür.
Büyük Taarruz, Ağustos'un 26'sını 27'sine bağlayan gece Afyon'da başlamış, Aslıhan civarında kuşatılan düşman birliklerinin, Dumlupınar Meydan Muharebesi'nde imha edilmesi ile Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanmıştır.
Afyonkarahisar mız, Milli Mücadelenin başından sonuna kadar askeri ve lojistik pek çok durumda önemli roller üstlenmiştir. Bulunduğu konum nedeniyle demiryolu ulaşımında önemli bir yeri olan Afyonkarahisar, bu dönemde İngiliz, Fransız ve İtalyan ve daha sonra da Yunan askeri birlikleri tarafından işgal edilmiştir. Bu işgal büyük taarruza kadar devam etmiş, 20 Ekim 1920 den sonra Batı cephesi karargahı olmuştur.
Türksüz millet, milletsiz vatan, vatansız insan planlayanlar, çok şükür ki bu topraklarda başlayan büyük taarruz ile geldikleri gibi def edilmişlerdir.
Bilinmelidir ki aziz Türk milleti bu vatan için, bu millet için, bu şanlı bayrak için candan, yardan ve serden vazgeçmeye her zaman hazırdır.
Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, büyük Türk milleti için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.” dedi.

Yorumlar (0)
7
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 28 Kasım 2020
İmsak 06:20
Güneş 07:47
Öğle 12:51
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:06