Mevlid Kandili

Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in

AFYONKARAHİSAR 17.10.2021, 02:19
Mevlid Kandili

Mevlid Kandili

Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v.) dünyayı teşrifini müjdeleyen Mevlid Kandili’ne ulaşmanın huzuru, mutluluğu içerisindeyiz.

Peygamber efendimizin doğumu insanlık tarihinin en önemli hadiselerinden biridir. Hz. Peygamberin dünyaya teşrifiyle, her türlü şiddetin, zulmün ve istismarın had safhada yaşandığı, insanların güvene, huzur ve istikrara ihtiyaç duyduğu cahiliye dönemi sona ermiştir. Rahmet Peygamberinin gelişiyle zulüm ve adaletsizlik ortadan kalkmış, yeryüzüne güven, huzur, istikrar ve saadet gelmiştir.

Rahmet Peygamberi, Allah’ın varlığını, birliğini ve O’na ortak koşulamayacağını yeniden tebliğ etmiştir. Yalnızca Allah’a kul olmayı, güzel ahlaka ve insanca bir yaşayışa çağırmıştır. Rahmet Peygamberi kısa bir sürede “cahiliye toplumu” olarak adlandırılan bir toplumdan Asr-ı Saadet gibi bir dönemin yaşandığı bir toplum inşa etmiştir. O’nun tebliğ ettiği tevhit ve iyilik mesajı her geçen gün yayılmış, bu mesaj ile karanlıklar aydınlığa, zulüm adalete, kin ve nefret şefkat ve merhamete dönüşmüştür.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’in, kardeşlik, barış, huzur ve insanların iyiliğini içeren mesajları, bugün çok daha önemli ve anlamlı hale gelmiştir. Bu bakımdan Mevlid Kandili, ve Mevlid-i Nebi Haftası Peygamberimizin yaşayışını, hadis-i şeriflerini, mesajlarını yeniden hatırlamak, yeniden düşünmek ve layıkıyla anlamak için iyi bir fırsattır.

Peygamber Efendimiz, her konuda olduğu gibi, vefalı olma konusunda da bizler için en güzel örnek ve yol gösterici bir rehberdir. Efendimizin (s.a.s.) hayatı; Allah’ın emirlerine, ailesine, dostlarına ve çevresine vefa örnekleri ile doludur. O, ömrü boyunca vefakârlığı bir erdem olarak öğretmiş, tebliğ ettiği dine inanan inanmayan herkes tarafından ahde vefa ve emanete riayete tam anlamıyla sahip olmasından dolayı “el-Emin” olarak bilinmiştir. Mevlid Kandili’nin insanlar arasında huzur ve güveni temin eden vefa duygusunu artırmasına vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyoruz.

Müslümanlar için güzelliklere erişme, af ve mağfirete ulaşmanın vesilesi olan bu gecenin birlik ve beraberliğimize, dirlik ve düzenimize vesile olması temennisiyle tüm vatandaşlarımızın Mevlid Kandili’ni kutluyor bu gecenin hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyoruz.

Afyon Zafer

Yorumlar (0)
banner659
10
kapalı
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 07 Aralık 2021
İmsak 06:27
Güneş 07:54
Öğle 12:54
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:06