Meksika Büyükelçisi’den Zeybek Başkan'a Ziyaret

Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’in davetlisi olarak “Gastro Afyon 3. Uluslararası

AFYONKARAHİSAR 16.10.2021, 21:53
Meksika Büyükelçisi’den Zeybek Başkan'a Ziyaret

Meksika Büyükelçisi’den Zeybek Başkan'a Ziyaret

Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’in davetlisi olarak “Gastro Afyon 3. Uluslararası Turizm ve Lezzet Festivali etkinlikleri kapsamında Afyonkarahisar’a gelen Meksika Büyükelçisi José Luis, Martinezy Hernandez, Meksika Konsolosu Eduardo Villaholina ve Meksika Kültür Ateşesi Mario Chaparo Altamirano Belediyemizi ziyaret etti.Ziyarette konuşan Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, Meksika Büyükelçisi José Luis’e şehrimizle ilgili bilgiler verdi.

“EN ÇOK YATAK KAPASİTESİNE SAHİP TEK İLİZ”

İlimizin tarihi, turizmi, kültürü ve lezzet potansiyeline ilişkin konuklarına bilgiler veren Başkanımız: “Şehrimiz aynı zamanda ürettiği ürünlerle kendi kendine yete bilen iller arasında Türkiye’de sayılı iller arasında yer alıyor. Yumurtanın Türkiye borsasını Afyonkarahisar belirler. Yumurta üretiminde bir numarayız. Yer altından çıkan termal sularda Türkiye’de en çok yatak kapasitesine sahip tek iliz. Yer altından çıkan sıcak sudan elektrik üretiyor, turizm sektöründe kullanıyoruz. Afyon, geçmişi 3 bin yılına kadar uzanan tarihi bir geçmişe sahip.

İstanbul’un kırmızı et ihtiyacının neredeyse yüzde 25’i Afyonkarahisar’dan karşılanır. 320 tesiclli tarihi konağımız var. Mermerin başkentiyiz. Yolların kesiştiği noktadayız. Bu vesileyle sizleri şehrimizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum” dedi.

BÜYÜKELÇİ’DEN KARDEŞ ŞEHİR ÖNERİSİ

Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’e misafirperverliğinden dolayı teşekkür eden Meksika Büyükelçisi José Luis şehrimizi çok beğendiğini ifade etti. Afyonkarahisar’ın gastronomi alanında çok ön plana çıkmış bir il olduğunu kaydeden Büyükelçi José Luis,”Meksika’da bizim gastronomi yönünden ön plana çıkmış bir ilimiz var. Bu noktada kardeş şehir işbirliği üzerine bir anlaşma oluşabilir mi? Bunun zeminini yoklamak için buradayız" dedi. Büyükelçi José Luis’in kardeş şehir önerisinin görüşülebileceğini dile getiren Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, ziyaretin anısına konuklarına çeşitli hediyeler takdim etti.

Yorumlar (0)
banner659
10
kapalı
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 06 Aralık 2021
İmsak 06:27
Güneş 07:54
Öğle 12:54
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:06