Kütüphaneler Haftası Etkinlikleri

Kütüphaneler Haftası Etkinlikleri Vali Mustafa Tutulmaz’ın Katılımı ile Başladı

Kütüphaneler Haftası Etkinlikleri

Kütüphaneler Haftası Etkinlikleri Vali Mustafa Tutulmaz’ın Katılımı ile Başladı

26 Mart 2019 Salı 01:22
Kütüphaneler Haftası Etkinlikleri

Kütüphaneler Haftası Etkinlikleri

Kütüphaneler Haftası Etkinlikleri Vali Mustafa Tutulmaz’ın Katılımı ile Başladı

25-31 Mart tarihleri arasında kutlanacak olan 55. Kütüphaneler Haftası dolayısıyla Vali Mustafa Tutulmaz’ın katılımıyla kutlama programı düzenlendi.

Hattat Ahmet Karahisari Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen programa Vali Mustafa Tutulmaz, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mehmet Tanır, Belediye başkan Yardımcısı Ziya Arı, Gedik Ahmet Paşa İl Halk Kütüphanesi Müdürü Abdullah Aytekin, il protokolü, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda günün anlam ve önemini içeren şiirler Hoca Ahmet Yesevi Ortaokulu öğrencileri tarafından okundu.

Toplumun ve Bireyin Kalkınması Okumakla Mümkündür

Programda söz alan ve kitap okumanın önemine değinen Vali Mustafa Tutulmaz; “Kütüphaneler haftası dolayısıyla beraberiz. Kütüphaneler Haftasında genelde kitaba olan değer, kitaba olan özlem, kitaba olan ihtiyaç dile getirilir. Biz toplumumuzun kalkınması, bireylerin tek tek kalkınabilmesi ve gelişebilmesi için okumanın dışında başka bir yol olmadığını tecrübeyle gördük. Sevgili gençler eğer kendinizi geliştirecekseniz, hayatta topluma, insanlığa ve öncelikle kendinize faydalı insanlar olacaksanız kitap okuyacaksınız. Kitap okumadan bilgi dağarcığınızı genişletebilmeniz, yorum gücünüzü artırabilmeniz, olaylara sağlıklı bir şekilde bakabilmeniz ve değerlendirebilmeniz mümkün değildir. Bunu özellikle ifade etmek istiyorum. Kitap okumamız gerekiyor. Bu kitabın ne olduğunun da çok önemi yok. Ne okursanız okuyun zaman içerisinde zaten kendinize göre fikirleriniz oluşacaktır, yorum gücünüz artacaktır. Bu kitap saçmalamış, bu kitap çok doğru sözler söylüyor deme konumuna geleceksiniz. Ancak bunu çok okuyarak elde edebilirsiniz. Hayat bir mücadele ve bu mücadelenin içerisinde sınavlar var. Siz gençler için bu sınavları aşabilmenin yolu da öncelikle iyi kavrayabilen, anlayabilen, analiz eden kişiler olmakla mümkündür. Bunun da tek yolu var, bu da kitaplardan geçiyor, kitap okumaktan geçiyor.” Dedi.

Kütüphaneler İstediğimiz Ölçüde Ziyaretçi Almıyor

Kütüphanelerin yeterince ziyaret edilmediğine dikkat çeken ve gençlere bu yönde tavsiyelerde bulunan Vali Mustafa Tutulmaz: “Şimdi kütüphaneler var, ancak bu kütüphaneler her ne kadar son yıllarda artmış olsa da istenildiği ölçüde ziyaret edilmiyor. Son dönemlerde Millet Kıraathanesi kavramı ile beraber, 24 saat açık olması biraz daha ziyaretçi sayısını artırdı. Ancak bu ziyaretçilerin önemli bir kısmı sınavlara hazırlanan kişiler. Biz buralara daha fazla gelinmesini istiyoruz, ama esas buraya kitap almak için gelmelisiniz. Burada kitap okumak için gelmelisiniz. Bunu ön planda tutarsanız öncelikle kendinizi, daha sonra da bu milleti kurtarır, bu millete daha fazla hizmet etmiş olursunuz” diye konuştu.

Kitap Fuarı’ndan İstifade Edelim

Kitap Fuarı’nı hatırlatan ve herkesi fuarı ziyaret etmeye davet eden Vali Mustafa Tutulmaz: “Bildiğiniz gibi geçen yıl ilimizde ilk defa ulusal düzeyde bir Kitap Fuarı organize ettik. Fuar 9-10 gün boyunca tıklım tıklım doldu. Yine bu yıl 12 Nisan itibarıyla başlayacak 21 Nisan'a kadar devam edecek bir kitap fuarımızın ikincisini gerçekleştireceğiz. Şimdiden sizin vasıtanız ile tüm halkımızı kitap fuarına davet ediyorum. Özellikle de siz gençleri davet ediyoruz. Burada hem yeni kitapları görme imkânınız olacak, hem de kitapların yazarlarını görme imkânınız olacak. Fuarda söyleşiler olacak, o yazarların kaleminin dışında sözleri neler ifade ediyor onları da tanıma imkânımız olacak. Özellikle şimdiden sizleri bu fuara davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Güçlü Olmanın Yolu Okumaktan, Emekten, Çalışmaktan Geçiyor

Türkiye’nin kalkınmaya ihtiyacı olan ülkelerden birisi olduğunu belirten Vali Mustafa Tutulmaz, güçlü olmanın yolunun da kitap okumaktan geçtiğini söyledi. Vali Tutulmaz şöyle devam etti: “Eğer biz güçlü olmazsak bu topraklarda yeterince kalabilmemiz, bu toprakları uzun vadede vatan olarak tutabilmemiz mümkün olmaz. Onun için bizim güçlü olmamız lazım. Güçlü olmanın yolu da öncelikle bilgi güçlülüğünden geçiyor. Biz bilgili olacağız, o bilgiyi üretime yönlendireceğiz. Eğer bizler bilgiyi üretime yönlendiremezsek işte komşumuz Suriye'de olan hususlar, komşumuz Irak’da olan hususlar bizim ülkemiz için de olacaktır. Bunu birkaç kez de denediler, ama ülkemizin gerek tarihten gelen gücü, gerekse bilgi birikimi buna fırsat vermedi. Bunda siz değerli gençlerin ve siz büyüklerin, bu toplumun bugüne kadar elde ettiği bilginin gücü vardır. Ancak bu yeterli değil. Bizim bu gücü daha da ileriye götürmemiz lazım. Artık üreten, önce bilgiye sahip olan, bu bilgiyi üretime geçiren, ürettiğini satan ve ürettiği ürün ile Dünya’da aranan bir ülke olmamız gerekir. Bunu yapabilmenin yolu da dediğimiz gibi çok okumaktan geçer. Herkeste beyin var, ancak bu beyni şekillendiren okumaktır. Biz ne kadar çok okursak işte bu beyin kendine göre şekillenecek, yeni bir şeyler bulma eğilimi içerisinde olacaktır. Biz genelde teknolojiyi kullanan bir toplumuz, iyi kullanıyoruz. Bir teknolojik ürün çıktığında dünyanın neresinde olursa olsun hemen ülkemize gelir. Kamu kurumları olsun, özel sektör olsun, şahıslar olsun bu teknolojiyi iyi bir şekilde kullanıyoruz. Ancak bizim teknoloji yapan konuma gelmemiz gerekir. Teknolojiyi yapanlar bizden çok zeki insanlar değil, ama bizden çok okuyan insanlar. Bizden çok kitaplarla haşır neşir olan insanlar. Onun için güçlü olmalıyız. Güçlü olmanın yolu da okumaktan, emekten, çalışmaktan geçiyor. Siz değerli gençler inşallah bu düşünceyle şimdiden daha çok gayret eder ve daha çok çalışırsınız, ülkemizi layık olduğu en yüksek yere çıkarırsınız diyorum.”

Kütüphane Haftası Daha Fazla Kitap Okunmasına Vesile Olsun

İlimizin eğitimdeki başarısının arttığını vurgulayan Vali Mustafa Tutulmaz: “İlimizde geçen yıldan itibaren değişik kampanyalar ile okullar düzeyinde kitap okuma süreçleri başlattık. Daha fazla nasıl öğrencilerimizi kitapla içi içe getiririz, onları daha fazla nasıl kitabın bir parçası haline getiririz diye gayret sarf ettik. Bunun sonucu olarak da ilk yılda elde ettiğimiz önemli başarılar var. Bunlardan birisi ve en önemlisi bana göre Orta Öğretim sınavlarında 52. sıradan 36. sıraya gelmemizdir. İnşallah bu okuma alışkanlığını daha da yaygınlaştırarak önümüzdeki süreçte otuzların da altına ineceğiz. İleride inşallah daha da ön sıralarda olacak şekilde güzel bir Afyonkarahisar hayal ediyoruz. Bu hayali gerçekleştirilecek olan da siz gençlersiniz. Bunu özellikle ifade etmek istiyorum. Başarı sizin başarınızdır, gayret sizin gayretinizdir. Bizlerin yapabileceği ancak sizlere bunun iyi ve güzel olduğunu, yaparsanız size faydalı olduğunu söylemektir. Ama bunu gerçekleştirecek olan sizlersiniz, siz değerli gençlersiniz. Bunun bilinci içerisinde olursanız bu ülkemizi daha iyi bir konuma hep beraber getiririz. Kütüphaneler haftanızı kutluyorum, kütüphaneler haftanızın daha çok kitap okumaya vesile olmasını temenni ediyor, hepinize saygılarımı sunuyorum. ”dedi.

Konuşmasının akabinde en çok kitap okuyan öğrencilere hediyeler veren Vali Mustafa Tutulmaz, kendisinin ve ülkesinin gelişimi için kitap okuyan öğrencileri teker teker tebrik etti.

Son Güncelleme: 26.03.2019 01:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İBRAHİM KOÇAK 2019-03-26 13:42:29

En çok kitap okuyan öğrencilerin isimleri haberde neden yer almıyor ? Kim bunlar? Kaç kitap okumuşlar? Hangi katagorilerde hediyeler dağıtılmış? Tekrarı olacak mı ? Kitap okumaya özendirilmek için yapılan bir etkinlikte etkinlik hakkında hiçbir bilgi yok.