Kurban Bayramı Tedbirleri

Kurban Bayramı dolayısıyla Afyonkarahisar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından gerekli tedbirler alındı.

AFYONKARAHİSAR 07.07.2022, 16:28
Kurban Bayramı Tedbirleri

Kurban Bayramı Tedbirleri

Kurban Bayramı dolayısıyla Afyonkarahisar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından gerekli tedbirler alındı. Bayram öncesi denetimlerine başlayan ekipler, bayram süresince de görevlerinin başında olacak.

İzinlerin kaldırıldığı Afyonkarahisar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Birimi bayram boyunca 24 saat görev yapacak. Denetimlerini yoğunlaştıran Zabıta ekipleri, özellikle yiyecek ve içecek satan işyerleri üzerinde duruyor. Bu işyerlerine yapılan sıkı denetimler sonucu vatandaşlara bozuk ve miadı dolmuş gıda maddeleri satılmaması için yoğun çaba gösteriliyor. Denetimler kapsamında Ramazan Bayramı temel yiyecekleri olan tatlı, et ürünleri, süt ürünleri ile sebze ve meyvelerin sürekli etiket, gramaj kontrolleri yapılmaya devam edecek.

Muhtemel olabilecek su, yol ve kanalizasyon arızalarının tamiri ve giderilmesi bakımından Bayram süresince uzman kadro bulundurulacaktır. Çıkabilecek her türlü yangın ve doğal felaketlere karşı itfaiye servisi görev başında olacaktır. Bayram öncesi ve Bayram süresinde Zabıta Müdürlüğünde izinler kaldırılarak günün 24.00 saatinde görevlerini aralıksız sürdüreceklerdir.

Bunun yanında temizliğin aksamaması için Temizlik İşleri Müdürlüğümüzce tedbirler alınmıştır. Bayram öncesinde özellikle yiyecek, içecek satan işyerleri üzerinde kontroller yoğunlaştırılmıştır. Vatandaşlarımıza bozuk ve miadı dolmuş gıda maddeleri satılmaması ve yedirilmemesi için sıhhi işyerlerine gerekli kontroller yapılmaktadır.

Ayrıca 4077 sayılı Tüketiciyi Koruma Yasası gereğince herkesin bütçesine göre alışverişin sağlanması bakımından satışa arz edilen malların üzerlerine etiket takılması sağlanmaktadır. Alışverişlerinin genelde yoğunluğunun semt pazarlarında olması bakımından semt pazarında tedbirler alınmıştır. Bayram öncesini fırsat bilerek ana caddeler ve ara sokaklarda işportacılık yapan seyyarlar semt pazarına gönderilecektir.

İlimiz coğrafi konumu bakımından Türkiye'nin merkezi konumundadır. Haliyle ulaşım nedeni ile Trafik yoğunluğu meydana gelmektedir. Bu nedenle şehirlerarası otogarda ulaşımın düzenli ve tertipli olması için gerekli tüm tedbirler alınmıştır. Yine şehir içi ulaşımın düzenli yapılabilmesi için Halk otobüsleri ve şehir içi dolmuşlar bilgilendirilerek tedbirler alınmıştır. Halkımızın ekmek sıkıntısı çekmemesi için Bayram süresince şehrimizdeki fırınlarında her gün ekmek çıkacaktır.

Kurban öncesi kurbanlık hayvanlar, hayvan pazarları ve kurban hizmetleri komisyonunca alınan kararlar doğrultusunda belirtilen kurbanlık hayvan satış yerlerinde (hayvan pazarında) alım ve satımların yapılmasına; kurbanların Belediye Veteriner hekimi ve Zabıta ekiplerince iş birliği ile koordinasyon sağlanarak denetleme ve kontrolü sürekli yapılacaktır. Kurban kesim yerlerinde sağlık kurallarına, hijyenik şartlar ve dini kurallara azami ölçüde uyulacaktır. Kurban Hizmetleri Komisyonunca belirlenen yerler dışında, uygun olmayan cadde ve sokak gibi yerlerde kesim yapanlar, Belediye Zabıtasınca tespit edilerek, İl Çevre ve Orman Müdürlüğüne bildirilecek ve 2872 Sayılı Çevre Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince ceza uygulanacaktır.

Kurban Kesim Yerleri


1- Hamidiye Semt pazarı

2- Harb-iş Semt pazarı

3- Fuar alanı Semt pazarı

4- Çavuşbaş Semt pazarı

5- Sahipata Semt pazarı

6- Uydukent Semt pazarı

7- Karşıyaka Semt pazarı

8- Fatih Semt Pazarı

9- Kasaplar içi

10- Özel Kombinalar tespit edilmiştir.

Kurban kesim belgesi olmayan ve usulüne uygun olmayan şekilde kesim yapanlar Belediye zabıtasınca tespit edilerek, İl Çevre ve Orman ve İl Tarım Müdürlüklerine bildirilecek ve 5199 sayılı hayvanları koruma kanununa göre işlem yapılacaktır. Kurban Bayramı süresince kurban atıkları kontrol edilip en kısa sürede kaldırılarak çevreyi rahatsız etmeleri önlenecektir.

Bu konularda Vatandaşlarımız; her türlü şikâyetlerini günün 24.00 saatinde ALO ZABITA 153 veya 2144255'den nöbetçi zabıtaya bildirebilirler.

Zabıta : 153

Otogarla ilgili şikâyetler için: 2299030

Temizlikle ilgili şikâyetler için : 2144255

Su arıza işleri : 2141580

Otobüs işleri : 2141563

İnşaat kanalizasyon : 2144255

Yangın ve afetler : 110

ALO CENAZE: 188

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yarın seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Yarın seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Namaz Vakti 11 Ağustos 2022
İmsak 04:27
Güneş 06:01
Öğle 13:08
İkindi 16:56
Akşam 20:06
Yatsı 21:33