banner613

banner611

Koçak, “Siyasi bağımlılığa son vereceğiz”

İyi Parti Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Dr. Mahmut Koçak haftalık

Koçak, “Siyasi bağımlılığa son vereceğiz”

İyi Parti Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Dr. Mahmut Koçak haftalık

05 Mart 2019 Salı 19:11
Koçak, “Siyasi bağımlılığa son vereceğiz”

Koçak, “Siyasi bağımlılığa son vereceğiz”

İyi Parti Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Dr. Mahmut Koçak haftalık olağan basın toplantısını İyi Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığı’nda düzenledi. Koçak,9 projesini kamuoyu ile paylaştı.

İyi Parti İl Başkanı Mehmet İnkaya, birkaç gündür kamuoyunu meşgul eden,“İyi Parti yalnızca merkez de varlığını gösteriyor, diğer ilçe ve beldelerinde adayları yok” söylemleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. İnkaya, ilçe ve beldelerdeki adayların isimlerini tek tek kamuoyu ile paylaşarak, çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Koçak, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Dinar’a yapacağı ziyarete tüm teşkilat mensupları ile katılacaklarını bildirdi.

Koçak, vatandaşların asıl gündeminin ekonomik sıkıntılar olduğunu belirterek, “kapı kapı dolaşıyoruz, insanlarımızın dertlerini dinliyoruz. Ekonomik sıkıntılarına birebir şahit oluyoruz. Her evde en az 2 gencimizin işsiz olduğunu görüyoruz. Biz bu gençlerimize geleceğimiz diyoruz, okutuyoruz. Onların heba olmasına izin vermeyeceğiz. Esas meselemiz ekonomik sıkıntıları ortadan kaldırmak, ideolojik tartışmalar değil. Bu millet, bu vatan bizim. Üretime dönerek, yatırımı, istihdamı arttıracağız. Umutsuzluk ve dar boğazdan insanlarımız kurtaracağız. İşsizliği yok etmek için ciddi çalışmalarım bulunmakta” ifadelerini kullandı.

Koçak: “Hiç kimsenin rızkıyla oynamadım oynamam. Belediyeye geldiğimizde belediyede çalışan arkadaşlarımız müsterih olsunlar. Helal lokma peşinde koşan herkesin arkasında olacağım. Arkadaşlarımın çalışma şartlarını daha iyi noktaya taşıyabilmek için, evlerine daha fazla para götürebilmelerini sağlayabilmek için elimden ne geliyorsa yapacağım. Benpersonelimi çalışanım değil, çalışma arkadaşım olarak görürüm. Biz Afyonkarahisar’ımızı en iyi noktaya onlarla birlikte getireceğiz” dedi.

1-7 Mart Yeşilay Haftasını kutlayan Koçak, her türlü bağımlılıkla mücadele edeceğinin altını çizdi. Bilinen bağımlılıklar dışında siyasi bağımlılığa da karşı olduğunu belirten Koçak, siyasilerin kutsallaştırılmaması gerektiğini ve partilerin, liderlerin millete hizmet etmek için var olduklarını söyledi.

ÇOCUK SOKAĞI

  1. bizim geleceğimiz, onları 4-4’lük yetiştirip hayata hazırlamak bizim en önemli görevimiz” diyen Koçak, Çocuk Sokağı Projesi’ni şu sözlerle anlattı; “çocuklarımızın oyun oynayabileceği, trafiğe kapalı modern sokaklar yapacağız.Çocuk sokaklarımız ile çocuklarımıza güvenli ve rahat bir şekilde oyunlar oynayabileceği, trafiğe kapalı modern bir alan sunacağız. Geleneksel sokak oyunlarını yeniden hayata geçireceğiz. Çocukların düşlerini gerçekleştirebilecekleri, daha özgür ve daha özgüvenli bireyler olarak büyümelerini sağlayacak sokaklar yapacağız. Gönüllerince koşup eğlenebilecekler, misket, saklambaç, körebe, seksek, evcilik gibi oyunları oynayabilecekler, çocuk sinemaları izleyip, kitap okuyabilecekler. Çocuklarımız evde bilgisayar başında, içine kapalı, teknoloji bağımlısı çocuklar olarak değil, sokakta güven içinde oynayan, sosyal iletişimi gelişmiş, özgüveni yüksek bireyler olarak yaşayacaklar. Mahalle kültürü ve komşu ilişkileri gelişecek, oyun arkadaşları üzerine kurulu dostluklar geliştirecekler” dedi.

MAHALLE KREŞLERİ

Her mahalleye kreş yapacaklarını belirten Koçak: “Mahallelere kreşler yapacağız. Çocuklarımız kendi mahallelerinde, emin ellerde büyüyecek. Yetişmiş personeli ile ilk eğitimlerini mahalle kreşlerinde alacaklar. Hem çocuklarımızla ilgileneceğiz, hem istihdam alanı açacağız.Bahçesi, oyun parkı, modern sınıfları, interaktif eğitim tarzı, yetişmiş eğitimcileri, güleryüzlü personeli ile örnek bir uygulama olacak. Çocuklarımız BEGÜS (Belediye Kamera ve Güvenlik Sistemi) ile hem belediyenin ilgili birimince sürekli denetlenecek hem de ebeveynler, çocuklarını cep telefonlarından izleyebilecekler. Üstelik kreşlerin bahçelerinde sevimli hayvanlar olacak. Çocuklarımız doğal hayatı öğrenerek büyüyecek. Gıda ihtiyaçları organik pazardan karşılanacak” şeklinde aktardı.

BELEDİYE AKADEMİ

Belediye Akademi ile geniş bir eğitim yelpazesi oluşturarak, toplumun her kesimine hitap edecek eğitimlerin verilebileceğini söyleyen Koçak: “Belediye Akademi, sürekli eğitim merkezi olarak görev yapacak. Gençler için proje akademisi, anneler için anne üniversitesi, evlilik hazırlığı yapanlar için evlilik okulu, meslek lisesi öğrencileri için çıraklık eğitimi gibi birçok alanda eğitimler verilecek. Üniversite, Halk Eğitim Merkezi, İŞKUR ve STK’larla işbirliği halinde koordine edilecek olan Akademi’de alanında uzman hocalar eğitim verecek. Modern eğitim gereçleri ile donatılacak akademi binasında STK’larda eğitimler düzenleyebilecekler.Toplumsal bilinç ve kalite artırılacak” diyerek yeni istihdam alanı oluşturacaklarını da sözlerine ekledi.

EVLİLİK OKULU

Evlilik okulu ile gençleri teorik ve pratik derslerle evliliğe hazırlayacaklarını ifade eden Koçak: “Belediye Akademi bünyesinde oluşturacağımız eğitim ortamında, evlilik hazırlığı yapan gençlerimize kadın erkek ayrımı yapmadan aile ekonomisi, çocuk sağlığı, aile hukuku, çocuk hakları gibi derslerin yanında bulaşık ve çamaşır yıkama, ütü yapma, alışveriş, temizlik, çocuk bakımı eğitimleri vereceğiz.Son zamanlarda evlenen çiftlerin neredeyse yarısı boşanmaya başladı. Düşünülmeden, hazırlıksız yapılan evlilikler hüsranla sonuçlanıyor. Evlilik hazırlığı yapan gençlerimize aile bilincini kazandıracağız. Kurs sonunda başarılı olanlara Evliliğe Hazırdır sertifikası vereceğiz” dedi.

TECRÜBE ATÖLYELERİ

Ustaların tecrübesi ile gençlerin enerji ve vizyonunu kuracakları tecrübe atölyeleri ile bir araya getireceklerini söyleyen Koçak: “İşinde usta emekliler için atölyeler kuracağız. Emeklilerin toplum yararına emekçi olmalarını sağlayacağız. Boş durmak istemeyen emeklilerimize ve ekonomik şartlar yüzünden işyerini kapatan ustalarımıza belediye olarak atölyeler kuracağız. Bu atölyelerde hem ustalıklarını meraklı yeni kuşaklara aktaracaklar, hem üretim yaparak ekonomiye katkıda bulunacaklar. Emeklilerimiz, buralarda el emeği göz nuru işler yaparak, hobilerini üretime dönüştürebilecekler. Gençlerle birlikte sosyal projeler geliştirecekler ve toplum yararına işler yapacaklar. Biz de belediye olarak onlara destek olacağız. Ayrıca emeklilerimizin vaktini geçirecekleri lokal kısmı olacak” ifadelerini kullandı.

GAZİLER EVİ

Gaziler evi projesini anlatan Koçak: “Afyonkarahisar’ın tarihi şan ve şerefine uygun olarak, şehit aileleri ve gazilerimiz için görkemli bir mekan yapacağız.Şehit aileleri ve gazilerimiz için yapacağımız mekan, aynı zamanda şehit cenazeleri için taziye evi olarak kullanılacak. Şehitlerimize ve gazilerimize vefa örneği göstereceğiz. Bu toprakların gerçek sahipleri hiç kimseye minnet duymadan huzur içinde yaşamaya devam edecekler. Onların hatıraları nesilden nesile aktarılacak.Devletin kazanıldığı bu topraklar, kazananların onurlarını yaşatacak” dedi.

MAHALLE ÇEŞMELERİ

Mahalle çeşmeleri projesi ile milli kimliği şehrin mimarisi ile buluşturacaklarını ifade eden Koçak:Her mahallemizde bir çeşmemiz olacak. Geleneksel mimariyi modern özelliklerle buluşturacağız. Güneş enerjisi ile çeşmelerimizden hem sıcak, hem de soğuk su akacak. Çeşmelerimizin yanında meyve ağaçlarımız olacak. Geleneksel alışkanlıklarımızı yaşatacağız. Afyonkarahisar’ın tarihi kent kimliğini yaşatacağız” dedi.

SİVİL TOPLUM MERKEZİ

Sivil toplum kuruluşlarına verdiği önemi her fırsatta dile getiren Koçak: “Dernekler, vakıflar ve diğer STK’lar için yeni bir alan oluşturacağız. STK’ların yapılarını güçlendireceğiz, böylece yerel demokrasiyi geliştireceğiz. Etkinliklerini artırabilmeleri için imkanlar oluşturacağız.Şehri birlikte yönetme kültürü, şeffaflık ve denetlenebilirlik ilkeleri bizim vazgeçilmez ilkelerimizdendir. O yüzden STK’ları yerel demokrasinin en önemli unsurları olarak görüyoruz. Birçok projemizi STK’larla beraber hayata geçirerek sürdürülebilirliklerini sağlayacağız. Herkes proje düşünebilir, hatta hayata da geçirebilir, ama sürdürülebilirlikleri ve verimliliklerini sağlamak vizyon ve yönetim bilinci gerektirir” sözleri ile sivil toplum merkezi projesini kamuoyu ile paylaştı.

BELEDİYE KONSERVATUVARI

Afyonkarahisar’ın birçok alanda sanatçı yetiştirdiğini ifade eden Koçak, mevcut belediyenin aldığı konservatuvar kararını hayata geçireceklerini belirtti. Koçak: “Modern, ferah bir mekan yaparak, şehrimizde müziğe ilgi duyanlar için gerekli eğitim altyapısını sağlayacağız. Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Tasavvuf Müziği bölümlerinin olacağı konservatuvarda, bağlama, ud, keman, ney, gitar, piyano, şan eğitimleri verilecek. Satranç, resim gibi kurslar da düzenlenebilecek. Kursu başarıyla tamamlayanlara sertifikaları verilecektir” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.