Karbonmonoksit Gazı Zehirlenmesine Dikkat

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte karbonmonoksit gazı nedeniyle yaşanan

AFYONKARAHİSAR 07.12.2021, 15:51
Karbonmonoksit Gazı Zehirlenmesine Dikkat

Karbonmonoksit Gazı Zehirlenmesine Dikkat

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte karbonmonoksit gazı nedeniyle yaşanan ölümlerin önüne geçmek için tedbirli olup, kurallara uymalıyız. Soba ve kaloriferin yanlış kullanımı üzücü sonuçlara yol açabildiğinden bu konuda bilinçli ve tedbirli olmalıyız.

Temizlenmeyen soba ve bacalar, zaman içinde kurum bağlayarak tıkanmalara sebep olurken, sobaların yanması ile birlikte, bacalarda biriken kurumlar ise potansiyel yangın tehlikesi oluşturur. Ayrıca tıkanmış bacalar tahliye edilemeyen karbonmonoksit gazları oluşturur, zehirleyerek ölüme sebep verir. Belediyemiz, sobalı evlerde yaşayan vatandaşların baca yangınlarına ve zehirlenmelerine karşı şu önlemleri alması uyarısında bulundu:

“Baca çıkışları aşırı rüzgârlara karşı tedbir için en az çatı seviyesinden 100 cm’den yüksek olmalı. Baca temizliğinde bacaları yakarak temizlemeye teşebbüs edilmemeli. Yılda iki kez bacalar temizlettirilmeli. Temizlenmeyen bacalarda oluşan kurumun baca yangınlarına neden olduğu unutulmamalı. Tıkalı ve iyi çekmeyen bacaları kullanarak can güvenliği tehlikeye atılmamalı. Bacalarda oluşan çatlaklara karşı önceden önlem alınmalı. Kaliteli yakıt kullanılmasına özen gösterilmeli. Baca yangınlarının çatı yangınlarına sebebiyet vereceği unutulmamalı. Bacanızda sorun çıktığında (112) Acil Çağrı Merkezi aranmalı.”

Öte yandan Belediyemiz tarafından doğalgazlı evlerde dikkat edilecek hususlar da vatandaşlar ile paylaşıldı. Doğalgazlı evlerde yaşayan vatandaşlar şu uyarıları dikkate almalı: “Pencere veya duvarlara monte edilen, ortama taze hava girmesini ve herhangi bir gaz kaçağı durumunda da gazın dışarıya tahliye edilmesini sağlayan menfezler asla iptal edilmemeli ve üzeri kapatılmamalıdır. Kombi, şofben gibi cihazların her yıl kış mevsimine girmeden yetkili servisler aracılığıyla bakımı yaptırılmalıdır. Baca gazının kimyasal yapısında veya diğer dış etkenlerden dolayı bacaların deformasyona uğraması ihtimaline karşı, yetkilendirilmiş baca temizleme firmalarına kontrol ettirilmelidir. Gaz kaçağı riskini ortadan kaldırmak için ocak ve kombilerdeki eskimiş, paslanmış veya ömrü tamamlanmış bağlantı refleksleri mutlaka yenilenmelidir. Lodoslu havalarda baca çekişi olumsuz yönde etkileneceğinden gaz sızıntısına karşı dikkatli olunmalı, bacalı cihazın bulunduğu odadaki menfezlerin açık olması sağlanmalıdır.” ifadelerine yer verildi.

Yorumlar (0)
banner659
-13
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 26 Ocak 2022
İmsak 06:37
Güneş 08:02
Öğle 13:15
İkindi 15:55
Akşam 18:19
Yatsı 19:39