Karamık Sazlıkları Yönetim Planı Çalıştayı Yapıldı

Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü Afyonkarahisar Şube Müdürlüğü

AFYONKARAHİSAR 25.11.2020, 17:01
Karamık Sazlıkları Yönetim Planı Çalıştayı Yapıldı

Karamık Sazlıkları Yönetim Planı Çalıştayı Yapıldı

Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü Afyonkarahisar Şube Müdürlüğü sorumluluk sahasında bulunan Karamık sazlıkları Yönetim Planı çalıştayı 24-25.11.2020 tarihleri arasında Jura Otel’de yapıldı. Çalıştay Sayın Vali Yardımcımız Nurullah KAYA , Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürü Şahin ÇILGIN, ilgili paydaş kurum müdürlükleri ve Karamık sazlıkları etrafında bulunan muhtarlıkların katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir.

Açılış konuşmasında Sayın Vali Yardımcımız Nurullah KAYA “sulak alanların tropik ormanlardan sonra biyolojik çeşitliliğin en yüksek olduğu ekosistemler olduğunu, pek çok tür ve çeşitteki canlılar için uygun beslenme, üreme ve barınma ortamı olan sulak alanların, yalnız bulundukları ülkenin değil, tüm dünyanın doğal zenginlik müzeleri olarak kabul edildiğini belirtmiş ve Afyonkarahisar ilinde bulunan 4 adet ulusal öneme sahip sulak alanlarımızdan biri olan Karamık sazlıklarımızın kapalı havza olması bakımından öneminin büyük olduğunu belirtmiştir”

Çalıştay kapsamında Karamık Sazlıkları sulak alanı sorun ağacı irdelenmiş, Karamık sazlıklarının sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla kararlar alınmıştır. Ayrıca, paydaş kurumların görev ve sorumlulukları da belirlenmiştir.

Yapılan Yönetim Planı, çalıştayın akabinde önce mahalli sulak alan toplantısında, sonra Ulusal Sulak Alan Toplantısında görüşülüp onaylanacak ve 2021-2025 yılları arasında 5 yıllığına uygulanmak üzere yürürlüğe girecektir.

Yorumlar (0)
kapalı
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 22 Ocak 2021
İmsak 06:39
Güneş 08:04
Öğle 13:14
İkindi 15:51
Akşam 18:14
Yatsı 19:35