Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Daha Aktif Hale Geliyor.

Afyonkarahisar ili, sanayileşme altyapı çalışmalarının devam etmesi, mevcut sanayi alanlarının

AFYONKARAHİSAR 27.05.2022, 17:49
Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Daha Aktif Hale Geliyor.

Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Daha Aktif Hale Geliyor.

Afyonkarahisar ili, sanayileşme altyapı çalışmalarının devam etmesi, mevcut sanayi alanlarının genişlemesi, artan nüfus, turizm ve konaklama imkânlarının gelişmesi ve genişlemesi, yasam kalitesinin iyileştirilmesi ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması amacıyla devam eden çalışmalar kapsamında her geçen yıl daha fazla enerji tüketimi gerçekleştirmektedir.

Bu kapsamda ilimizde enerjinin etkin kullanılması, israfın önlenmesi, enerji maliyetlerinin kurumsal giderlerin üzerindeki yükün hafifletilmesi ve çevrenin korunması için enerji verimliliği konusunda farkındalığın ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasını adına Afyonkarahisar Valiliği İl Enerji Yönetim Birimi tarafından hazırlanan ve Zafer Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilen "Enerji Verimliliğinde Kentsel Yönetişim Modeline Geçiyoruz" teknik destek projesi kapsamında eğitimler gerçekleştirildi.

Afyonkarahisar Valiliği B Blok Konferans Salonunda beş gün olarak gerçekleştirilen eğitimin sertifika programına Vali Yardımcısı V. Ömer Tekeş, Zafer Kalkınma Ajansı Afyonkarahisar Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Osman Köprücüoğlu, İl Enerji Yöneticisi Hakan Demir ve kamu kurum ve kuruluşlarında görevli personel katıldı.

Afyonkarahisar’daki kamu kurum ve kuruluşlar ile üniversiteler ve yerel yönetimlerde enerji verimliliği ve tasarrufu çalışmalarında görevlendirilen personelin katıldığı ve eğitim süresinde Dünyadaki ve Ülkemizdeki Enerji Rezervi, Enerji Talebi ve Enerji Arz Güvenliği, Enerji Verimliliği Potansiyeli, Enerji Verimliliği ve Tasarrufu Çalışmaları Örnekleri ve Uygulama Yöntemleri, Enerjinin Yönetim Birimlerinin Görev ve Sorumlulukları, Enerji Verimliliği Kanunu ve Mevzuatı, Sanayideki Teşvikler (Verimlilik Artırıcı Proje (VAP), Gönüllü Anlaşmalar, 5. Bölge Teşvikleri) ile Kamudaki Zorunluluklar, Enerji Etüdü ve Enerji Performans Sözleşmesi (EPS) konuları yer aldı.

İlimizdeki kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilen enerji yöneticisi yetkililerinin bilinçlenmesini ve bilgi düzeylerinin artırılarak enerji maliyetleri konusunda ülke ekonomisine katkısının artırılmasını amaçlanan eğitimin sertifika törenine katılan Vali Yardımcısı V. Ömer Tekeş; ilimizde yürüteceğimiz enerji verimliliği ve tasarruf çalışmalarının daha aktif ve daha etkin bir hale gelmesi için bilinçlendirme ve bilgilendirme çalışmalarının çok önemli olduğunu belirterek, eğitimin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Eğitim, sertifika programı ve akabinde çekilen hatıra fotoğrafıyla sona erdi.

Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 02 Temmuz 2022
İmsak 03:40
Güneş 05:30
Öğle 13:07
İkindi 17:02
Akşam 20:34
Yatsı 22:16