25 Kasım 2016 Cuma 17:42
"KADINLAR, MÜCADELEDEN VAZGEÇMEYECEK"
"KADINLAR, MÜCADELEDEN VAZGEÇMEYECEK"

Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Hafize Özmen ile Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla basın toplantısı düzenledi. 

Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Hafize Özmen şöyle konuştu:
"Bugün dünya üzerinde yaşayan tüm kadınların ve çocukların çeşitli biçimlerde maruz kaldıkları ve giderek artan her türlü şiddet ve cinsel istismarı bir kez daha hatırlatma günüdür. 
Yani bugün kadına yönelik şiddet olgusunun hem kadına hem de tüm topluma dayatılan ideolojik bakıştan, çağdışı ve gerici anlayıştan, ekonomik koşullardan, politik gelişmeler ve kültürel etkenlerden ayrı tutulamayacağı gerçeğini dünyanın gündemine tekrar tekrar taşıma günüdür.
Yaşadığımız coğrafyada;
Kadınlar günlük yaşamda sürekli olarak cinsel, psikolojik, fiziksel şiddete, tacize ve tecavüze maruz kalmakta ve öldürülmektedir. Tacizciler, tecavüzcüler ve kadın katilleri tahrik indiriminden yararlanmakta ve hatta serbest bırakılmaktadır.
Medyatik bir özelliği yok ise, ne basında ne de bültenlerde yer almaktadır.
Ülkenin gündemi o kadar ağır ki!
Kimsenin vakti yok cinayetleri önlemeye...
Aslında kimsenin niyeti de yok!
Şimdi de bir bahane buldular, OHAL diye…
Kadın haklarını savunan, kadınların örgütlü mücadelesinin olmazsa olmazı olan kadın derneklerini de, mühürlemek bu bahane ile
Şahane oldu onlar için.
Hükümetin insan haklarını savunan kimselere tahammülü yok…
Kapattılar çünkü;
Kadın, üstelik örgütlü kadın, haklarının varlığının bilincinde kadın,
En büyük tehlike onlar için,
Bilmiyorlar ki! Kadın hareketi MÜHÜRLENEMEZ!
Bunca olumsuzluk karşısında, her ne olursa olsun,
Cumhuriyet Halk partisi ve kadınları olarak, asla mücadeleden vazgeçmeyeceğiz…
Kadını erkekle eşit görmeyen, toplumsal yaşamda yok sayan siyasal anlayışa ve onun karanlığına asla teslim olmayacağız…
Emeğimize, bedenimize, kimliğimize sahip çıkarak,
Topluma ve bizlere dayatılmak istenilen gerici cinsiyetçi yaşam tarzını reddediyoruz.
Yasaklarla, mühürlerle, bizi uzaklaştırmak istedikleri alanlarımıza sokaklarımıza sahip çıkıyoruz…
Bu ülkenin Cumhuriyete inançlı,
Özgür ve güçlü bireyleri olarak, örgütlenerek ve dayanışarak,
Kadın cinayetlerine, tacize tecavüze, her türlü şiddet ve ayrımcılığa karşı,
Sonuna kadar mücadele edeceğiz.
Biz CHP’li kadınlar olarak 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde, kadın mücadelesinin ve örgütlü birlikteliğinin önemini bir kez daha yinelerken; 
Eşit ve özgür bir ülkede yaşayabilmek için, emeğimizden, bedenimizden, kimliğimizden elini çekmeyen iktidarlara karşı, eşit ve özgür yarınlar için mücadelemizi örgütlülüğümüzden aldığımız güç ve cesaretle devam ettireceğimizi ifade ediyor Kadına Yönelik Şiddete karşı verdiğimiz bu mücadelede, sevgiyi, saygıyı, güveni ve umudu örgütleyerek “Umut Var Biz Varız!” diyoruz."
AKP, KADINLARIN SESİNE KULAK VERSİN
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal da şu açıklamayı yaptı:
"Bugün kadınlarımızın yaşam hakkı garanti altına alınmamış bir ülkede yaşıyoruz. Bugün 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadeleyi İlişkin Yasa ile elde ettiğimiz hakların altyapı eksiklikleri, uygulayıcıların bilgisizliği ve kadından yana olmayan uygulamalar yüzünden kağıt üzerinde kaldığı bir ülkedeyiz. İstanbul Sözleşmesi, kadına yönelik şiddette kadınların anayasasıdır. Bu sözleşme ne yazık ki yasa uygulayıcıları tarafından bilinmemekte ve uygulanmamaktadır.
Hükümet yargı mensuplarına, kolluk kuvvetlerine, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile ilgili ciddi anlamda seminer ve çalışma düzenlemelidir. Şiddete maruz kalan ve Kadın Konukevi’ne yerleşen kadınların psikolojik destek alabilecekleri, birbirileri ile deneyimlerini paylaşabilecekleri, karşılıklı olarak güçlenebilecekleri Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezleri açılmalıdır. AKP’nin kadın eşittir aile söylemi yerine kadın eşittir birey söylemini kendine ilke edinmesi gerekir. Kadının birey olarak kabul edilmesi ve buna göre hareket edilmelidir. 
AKP’nin ne yazık ki 14 yıllık iktidarı döneminde toplumsal eşitsizliği çözmeye yönelik hiçbir çalışmasını görmemekteyiz. Onun için en başından eğitim sisteminde, ilkokullardan başlanarak toplumun tüm katmanlarına toplumsal eşitsizliğin önüne geçmek adına gerekli eğitimi vermek, bu konuda kamu spotları ile, medya desteği sağlanmalıdır. 
Kadınlar için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan somut bir politika bekliyoruz. 
Ülkemizde 2013’te 237 kadın cinayete kurban gitmişten 2015’te 303 kadın, cinayete kurban gitmiş. AKP tarafından şiddetle mücadelede bir başarı kazanamamış. 
Tüm hükümet yetkililerine, AKP’nin içindeki kadın milletvekillerine sesleniyorum. Siyasi fikrimiz ne olursa olsun, şiddet toplumdaki tüm kadınları olumsuz etkileyen bir konudur. Şiddetle mücadele her şeyden önce kadın kimliğimizle en önde yer alıp gerçekten etkin, somut önerilen ileri sürüp mücadele edilmesi gerekmektedir. İktidarın 14 yıldır yaptığı laf kalabalığını değil, kadınlar adına toplumda şiddetle mücadele için somut öneriler sunmasını bekliyoruz. Kadınlarımızın, sivil toplum örgütlerinin uyarılarına ve önerilerine lütfen kulak assınlar."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.