“Kadın ve Çocukları Her Daim Korumalı ve Kollamalıyız”

İçişleri Bakanlığının talimatıyla 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen Kadına Yönelik Şiddetle

AFYONKARAHİSAR 25.11.2020, 17:10
“Kadın ve Çocukları Her Daim Korumalı ve Kollamalıyız”

“Kadın ve Çocukları Her Daim Korumalı ve Kollamalıyız”

İçişleri Bakanlığının talimatıyla 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme Toplantısı Vali Gökmen Çiçek başkanlığında yapıldı.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde toplumsal farkındalığın artırılması, koordinasyon ve işbirliğinin güçlendirilmesi ve yapılan faaliyetlerin ön plana çıkarılmasının amaçlandığı toplantıda, öncelikle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Yümnü bu kapsamada yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Ardından İl Emniyet Müdürü Ali Temiz, Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES) hakkında bilgiler verdi.

Bu Tür Olaylar Toplum Vicdanını Yaralamaktadır

Toplantıda konuşan ve Kadına yönelik şiddetin topyekûn bir mücadele ruhu ile çözülebileceğini kaydeden Vali Gökmen Çiçek: “ Kadınlarımızın toplumsal hayatta karşılaştığı en büyük sorunların başında ne yazık ki şiddet olayları gelmektedir. Sevgi ve şefkatin, fedakârlığın timsali kadınlarımız her geçen gün farklı bir şiddet mağduriyeti yaşamakta ve bu tür olaylar tüm toplumun vicdanını yaralamaktadır. Aile içi kadına yönelik şiddet, yalnızca kadının mağdur olmasına neden olmamakta, kadın ile birlikte çocukların da aile içi şiddet döngüsünde ihmal ve istismara maruz kalmasına yol açmaktadır. Şiddetin yaşandığı ailede çocukta bunu öğrenmekte ve sonuçta şiddet şiddeti doğurmaktadır. Alınan onca önlem ve tedbire rağmen kadına yönelik şiddet halen toplumsal bir sorun olarak devam etmektedir. İçişleri Bakanlığımız bu soruna yönelik her geçen gün yeni tedbirler almaktadır. Aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele büro amirlikleri, Güven Masaları ile sürdürülen mücadeleye yakın zamanda KADES uygulaması da eklenmiştir. Bir panik butonu gibi çalışan uygulama ile kadınlarımıza daha hızlı ulaşılmakta ve yaralar kısa sürede sarılmaktadır” dedi.

Bu Sorunları Hep Birlikte Çözmeliyiz

Her insan, bir annenin dolayısıyla bir kadının eğitimi ve terbiyesinden geçer diyen Vali Gökmen Çiçek: “Bu yüzden iyi yetişmiş ve eğitim almış bir kadının, toplumsal hayata katkıları önemlidir. Bizler kadınlarımızın daha huzurlu ve güvenli bir yaşam sürmeleri, yaşam kalitelerini de her geçen gün artırabilmeleri adına elimizden geleni yapıyoruz. Kadın Kültür Evleri Projemiz ve bu evlerde kadınlarımıza verdiğimiz eğitimler bunun en önemli göstergesidir. Bizler bu evlerde kaybolan aile değerlerini, toplumsal değerleri ve bizi biz yapan erdem ve ahlak kurallarını bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Kadına yönelik şiddet ve istismar olayları zor konular, yoğun gayret ve çaba gerektiren konular ama bizler toplum olarak elimizden geleni yaparak bu sorunları hep birlikte çözmeliyiz. Kadın ve çocukları her daim korumalı ve kollamalıyız. Bizim olduğumuz ilde kadına, çocuğa, yaşlıya veya herhangi bir başka kimseye kimse dokunamamalı, şiddet uygulayamamalı” diye konuştu.

Vali Gökmen Çiçek’in ilçelerdeki genel durum hakkında Kaymakamlardan bilgiler almasıyla toplantı sona erdi.

Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 25 Temmuz 2021
İmsak 04:03
Güneş 05:45
Öğle 13:09
İkindi 17:02
Akşam 20:24
Yatsı 21:58