“Kadın sadece eş yada anne değil, aynı zamanda bir bireydir”

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık

AFYONKARAHİSAR 07.03.2019, 19:49
“Kadın sadece eş yada anne değil, aynı zamanda bir bireydir”

“Kadın sadece eş yada anne değil, aynı zamanda bir bireydir”

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, kadınların her alanda erkekle eşitliğinin sağlanması gerektiğini belirterek, “Kadını bir birey olarak değil, sadece eş ya da anne olarak gören bir zihniyetle karşı karşıyayız” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, "Kadınlarımız, her alanda eşitlik istiyor. Bugün görüyoruz: İş hayatından lise sıralarına kadar her yerde kadınlara yönelik eşitsizlikler ve hor görmeler yaşanıyor. Kadınlar olmadan erkekler, erkekler olmadan kadınlar yaşayamaz. Kadınlar, erkeklerin hizmetlileri değillerdir. Bunu herkesin kabul etmesi gerekir." dedi.

NEREDEYSE HER GÜN KADINA ŞİDDET HABERLERİ OKUYORUZ

"Kadına şiddet, aslında erkeğin kendi aklına, kendi haysiyetine şiddetidir" diyen Köksal, "Neredeyse her gün kadına şiddet haberleri okuyoruz. 'Adam olmak' diye dilimize yerleşen deyimi, herkes en iyi şekilde öğrenmeli ve uygulamalı. Tüm kadınlarımızla dayanışma içinde olacağımızı bir kez daha hatırlıyorum.” şeklinde konuştu.

KADINLAR TOPLUMSAL, SOSYAL VE İŞ YAŞAMINDAN UZAKLAŞTIRILMAYA ÇALIŞILIYOR

Türkiye'de kadınların yaşadıklarını birçok sorunu dile getiren Köksal mesajında şu ifadeleri kullandı:

"Maalesef Türkiye'de kadınlarımız şiddete maruz kalıyorlar. Cinayete kurban gidiyorlar. Ülkemizde hala; en temel hakkı olan yaşam hakkı ellerinden alınıp cinayetlere kurban giden kadınlarımızı, eğitim hakkı yarıda kesilerek çocuk yaşta evlendirilen çocuk gelinlerimizi, iş bulamayan yada çaresizlikten merdiven altı firmada iş güvencesinden yoksun olarak çalıştırılan kadınlarımızı, tarlada ırgatlık yapan yevmiye ile çalışıp çocuklarını okutmak için mücadele eden kadınlarımızı, her gün terör belasına eşi veya oğlu şehit olan kadınlarımızı eşit işe eşit ücret alamayan kadınlarımızı, ekonomik bağımsızlığı olmadığı için şiddete katlanmak zorunda kalan kadınlarımızı, ihtiyaçları olan hizmetlere dahi ulaşamayan engelli kadınlarımızı, unutmadık unutmayacağız ve unutanlara da her daim hatırlatacağız. Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin sağlanması için yeterli ve etkin mücadelede bulunmayan AKP iktidarı döneminde ne yazık ki kadınların toplumsal, sosyal ve iş yaşamından uzaklaştırılmaya çalışıldığını görüyoruz. Kadını bir birey olarak değil sadece eş ya da anne olarak gören bir zihniyetle karşı karşıyayız."

KADINLARIN SİYASETE KATILIMI İSTENİLEN DÜZEYDE DEĞİL

Milletvekili Köksal, kadınların siyasete katılımı ve karar alma mekanizmalarında etkinliğinin hala istenen düzeye ulaşmadığını belirterek, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin sağlanması bakımından Anayasa önemlidir. Kritik eşik olarak adlandırılan yüzde 30-35 seviyesini dahi yakalayamadığımız ülkemizde eşit temsil ilkesinin Anayasada yer almasıyla Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin sağlanması için mücadele noktasında önemli bir kazanım elde edeceğimiz kanısındayım. Buna göre seçimle iş başına gelinen nitelikteki yönetim ve karar organlarında kadın ve erkeklerin eşit temsili esas alınır. Eşit temsil ilkesini Anayasaya koymak ve bu ilke doğrultusunda da iç hukukta yasal düzenlemeler yapmak ülkemiz açısından kalıcı sonuçlar doğuracaktır." diye konuştu.

KADINLAR ÇALIŞMA HAYATINDA BİR DİZİ SORUNLA KARŞI KARŞIYA

Kadınların çalışma hayatında da bir dizi sorunla karşı karşıya kaldığını hatırlatan Köksal, "Çalışma hayatında cinsiyetçi yaklaşımlar yönünden sıkıntı yaşayan ve erkeklerle aynı işi yaptığı halde ücret konusunda aynı ücreti alamayan kadınlarımız var. Ülkemizde kadınların erkeklere oranla yüzde 42 daha az ücret geliri elde ettiği tespit edilmiştir. Kadının çalışması neticesinde elde edeceği ücret, ev işleri ve çocuğunun bakımını yapacak kişinin veya kreş ücretini karşılamakta yetersiz olduğu için, kadın çalışma hayatına katılamamaktadır. AKP iktidarında her türlü itiraz ve çekincelere rağmen kabul edilen 4+4+4 eğitim sisteminden sonra kız çocuklarının okulu bırakma oranında artış yaşanmıştır. 2014 yılı itibariyle kızlarımızın yüzde 41’i orta öğrenimi tamamlamadan okulu bırakmıştır. Bu da ileride işgücüne katılabilecek olan kadınlarımızın çalışma hayatına katılımını, ev içindeki en temel roller için bile hazırlıklı olmalarını engelleyen bir durumdur. Bu duygu ve düşüncelerle 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutluyorum." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
banner659
7
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 23 Eylül 2021
İmsak 05:17
Güneş 06:39
Öğle 12:55
İkindi 16:20
Akşam 19:01
Yatsı 20:18