“İstiklal Yolu: Büyük Taarruz” TRT Belgesel’de

Türkiye’nin belgesel ekranı TRT Belgesel, Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi

AFYONKARAHİSAR 28.08.2022, 17:32
“İstiklal Yolu: Büyük Taarruz” TRT Belgesel’de

“İstiklal Yolu: Büyük Taarruz” TRT Belgesel’de

Türkiye’nin belgesel ekranı TRT Belgesel, Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yıl dönümünde, “İstiklal Yolu: Büyük Taarruz” isimli bir belgeselle tarihe not düşecek. “İstiklal Yolu: Büyük Taarruz” belgeseli 30 Ağustos Salı günü saat 21.00’de TRT Belgesel’de izleyiciyle buluşacak.

TRT Belgesel, Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yıl dönümünü için “İstiklal Yolu: Büyük Taarruz” isimli özel bir belgesel hazırladı. Duatepe’den Zafertepe’ye savaşın yaşandığı topraklarda tarih yeniden canlanacak. Büyük Taarruz’un cephe hattında kahraman Türk ordusunun stratejisi belgeler, haritalar ve coğrafya üzerinden anlatılacak.

Kahraman Türk ordusunun izi sürülecek

Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa komutasındaki Türk ordusunun 26 Ağustos'ta başlayıp 30 Ağustos'ta zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi, “İstiklal Yolu: Büyük Taarruz” belgeseliyle TRT Belgesel ekranlarında yeniden canlanacak. Serdar Kılıç, muharebe ve taarruzun cephe hattında kahraman Türk ordusunun izini, o günkü koşulları canlandırarak bir süvari kimliğiyle sürecek. Kılıç, Türk askerinin o günkü imkanlarını, Mehmetçiğin duygularını ve motivasyonunu bir süvariye dönüşerek tecrübe edecek ve yansıtacak.

Asker mektuplarından o günleri yansıtan satırlar, tarihi kaynaklardan gün ışığına çıkmamış notlar, zafere giden yolun kırılma anları tarih ekranında yeniden canlanacak. “İstiklal Yolu: Büyük Taarruz” belgeseli 30 Ağustos Salı günü saat 21.00’de TRT Belgesel’de

Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yarın seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Yarın seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Namaz Vakti 08 Ekim 2022
İmsak 05:32
Güneş 06:53
Öğle 12:51
İkindi 16:04
Akşam 18:38
Yatsı 19:54