İl Hıfzıssıhha Meclis Kararı

Afyonkarahisar İl Hıfzıssıhha Meclis Başkanlığı kararı ile Korona virüs

AFYONKARAHİSAR 09.09.2020, 19:54
İl Hıfzıssıhha Meclis Kararı

İl Hıfzıssıhha Meclis Kararı

Afyonkarahisar İl Hıfzıssıhha Meclis Başkanlığı kararı ile Korona virüs (Covit-19) tedbirler kapsamında kentte tüm alanlarda maske takma zorunluluğu ile toplu taşıma araçlarında koltuk eksiltmeden ayakta yolcu alınmamasına karar verildi. Kararda fazla yolcu almak için toplu taşıma araçlarının koltuk sökmelerine izin verilmeyeceği öğrenildi.

Afyonkarahisar İl Hıfzıssıhha Meclis Başkanlığı Vali Gökmen Çiçek Başkanlığında toplandı. Toplantıda Korona virüs tedbirleri kapsamında bir dizi karar alındı. Alınan kararlar arasında öne çıkanlar ise şunlar oldu:

İlimiz Hıfzıssıhha Meclisi 08.09.2020 tarihinde saat 10.00'da Vali Gökmen ÇİÇEK Başkanlığında aşağıda isimleri ve imzalan bulunan üyelerin iştiraki ile toplanarak aşağıdaki kararlar alınmıştır.

A)-Covid-19 Ek Tedbirler

Bilindiği üzere Koronavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmektedir.

Bu çerçevede, farklı tarihlerde yayımlanan genelgeler ve Hıfzıssıhha Kararlan ile belirli dezavantajlı gruplara/meslek icralarına yönelik veya kamuya açık bazı alanlarda herkese maske takma zorunluluğu getirilmiş; İçişleri Bakanlığının 01.06.2020 tarih ve 8567 sayılı Genelgesi ile şehirlerarası ve şehir içi yolcu taşımacılığına ilişkin düzenlemeler yapılarak genelgenin (c) maddesi ile hangi durum ve şartlarda şehir içi toplu taşıma araçlarının ayakta yolcu alabileceğini belirleme yetkisi il ve ilçe hıfzıssıhha kurullarına verilmiş; yine İçişleri Bakanlığının 30.05.2020 tarih ve 8556 sayılı ve 02.06.2020 tarih ve 8591 sayılı genelgeleri ile lokanta restoran, kafe ve benzeri işletmelerin müzik faaliyetlerine kısıtlama getirilmiştir.

Gelinen aşamada başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere alınan tedbirlere yeterince riayet edilmemesinin hastalığın yayılım hızını artırması ve toplum sağlığını riske atması nedeniyle;

07.09.2020 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda;

  1. İlimiz genelinde (meskenler hariç olmak üzere) tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar vb.) vatandaşlarımıza istisnasız maske takma zorunluluğu getirilmiştir.
  2. Minibüs/midibüsler ile koltuk kapasitelerinde herhangi bir seyreltme ve kaldırılma yapılmayan otobüsler gibi iç hacim bakımından fiziki mesafe kurallarının uygulanamayacağı şehir içi toplu ulaşım araçlarında ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmeyecektir.

3.Restoran, kafe vb. tüm yeme-içme ya da eğlence yerlerinde saat 24.009ten sonra müzik yayınına (canlı müzik, kayıt dinletilmesi vb. her türlü yayın dahil) hiçbir şartta izin verilmeyecektir. Mülki idare amirlerinin koordinasyonunda kolluk birimleri ve yerel yönetimler bu konuda gerekli tüm tedbirleri alacaklardır.

4.Vatandaşların toplu olarak bulunduğu/bulunabileceği yerler (pazaryerleri vb.) ile kafe, restoran vb. yeme içme ve eğlence mekanlarında; Koronavirüs salgınıyla mücadele amacıyla Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi ile İçişleri Bakanlığının ilgili Genelgeleriyle belirlenen kurallara ve alınan tedbirlere uyulması hususundaki denetimlerin

süreklilik taşıyacak şekilde etkinliğinin artırılmasına yönelik gerekli tedbirler Vali/Kaymakamlar tarafından alınacaktır.

5.Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirlere riayet etmeyen gerçek ve tüzel kişilere (işletmeler vb.) uygulanan idari para cezalarının tahsili konusunda Vali/Kaymakamlarca gerekli hassasiyet gösterilecektir.

B)-Uygulanan Karantinaların Sonlandırılması Hk'.

-İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisimizin 14.08.2020 tarih ve 54 Nolu Kararı ile Afyonkarahisar Merkez Ataköy Mahallesi 2571 Sokak No:17 adresinde uygulanan karantinanın olumlu gelişmeler sonucunda kaldırılması,

Alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 inci maddesi gereğince idari para cezası verilecektir. Alınan karantina kurallarına uymayanlara Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli işlemler başlatılacaktır.

Bu kararlar tavsiye niteliğinde olmak kaydı ile İlçe Hıfzıssıhha Kurullarına tebliğ edilmesi gerektiğine;

Oy birliği ile karar verilmiştir.

Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 11 Mayıs 2021
İmsak 04:04
Güneş 05:43
Öğle 12:59
İkindi 16:50
Akşam 20:06
Yatsı 21:37