“Hemşehrilerimin Ve Aziz Milletimizin Mevlid Gecesini Gönülden Tebrik Ediyorum”

Önceki Dönem Orman ve Su İşleri Bakanı, Küresel İklim Değişikliği ve Kuraklıkla Mücadele

AFYONKARAHİSAR 16.10.2021, 16:21
“Hemşehrilerimin Ve Aziz Milletimizin Mevlid Gecesini Gönülden Tebrik Ediyorum”

“Hemşehrilerimin Ve Aziz Milletimizin Mevlid Gecesini Gönülden Tebrik Ediyorum”

Önceki Dönem Orman ve Su İşleri Bakanı, Küresel İklim Değişikliği ve Kuraklıkla Mücadele Araştırma Komisyonu Başkanı, Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel EROĞLU'nun “Mevlid Gecesi” ile alakalı yapmış olduğu basın açıklaması:

Fahr-i Kâinat Efendimizin Dünya’ya teşriflerinin sene-i devriyesinin birlik ve beraberliğimizin pekişmesine vesile olmasını temenni ediyor,

milletimizin ve bütün İslam Âleminin Mübarek Mevlid Gecesini gönülden tebrik ediyorum.

Yüce Allah, insanın Dünya ve ahiret saadeti için peygamberler göndermiştir. Mevlid Gecesi; insanlığa hakkı, hakikati, adaleti, merhameti anlatan; hukuku, hikmeti ve güzel ahlakı gösteren bu nebevî silsilenin son peygamberi Hz. Muhammed (sav)’in dünyayı teşrif ettiği gecedir.

Peygamber Efendimiz’in (sav) gelişiyle birlikte beynelmilel

seviyede, zihin, fikir ve ahlak bakımından tarihin en büyük inkişafı ve inkılabı yaşanmıştır.

Yüce Dinimiz İslam, birleştirici ve hoşgörü anlayışı ile iyiliğin ve güzel ahlakın en güzel numunelerini Dünya’yla buluşturmuştur…

Yüce Dinimiz İslam, birleştirici ve hoşgörü anlayışı ile bütün insanları birbirine eşit kılmıştır. Peygamber Efendimiz (sav) Veda Hutbesinde “Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah'tan korkmaktadır.” buyurmuştur.

Cehalet ve zulmün hüküm sürdüğü, merhamet, hikmet ve erdemin kaybolduğu, güçlünün zayıfı ezdiği bir çağ, Allah Resulü’nün gelişiyle ilmin, adaletin ve şefkatin aydınlığında asr-ı saadete dönüşmüştür. Cahiliye girdabında özünü ve değerlerini yitiren insanlık, onun yoluna revan olup kardeşliğin, iyiliğin ve güzel ahlakın en güzel numunelerini yeryüzüyle buluşturmuştur. Böylece birey, toplum ve Dünya düzleminde varlık, gaye, insan, bilgi ve değer ekseninde tarihin en büyük dönüşümü yaşanmıştır.

Müslümanlar olarak bizler, farklı dinlere mensup kişilerin inançlarına ve ibadethanelerine her zaman hoşgörüyle yaklaştık. Şanlı tarihimizde ecdadımız, fethettiği topraklarda yaşayan gayri Müslimlerin inanç ve ibadetlerine karışmamıştır. Bu gün topraklarımız üzerinde yaşayan farklı dinlerin mensupları, kendi dinlerini yaşayabilmekte ve ibadetlerini rahatça yapabilmektelerdir.

Bütün bunlar bile mukaddes dinimiz İslam’ın ne kadar yüce ve ulvi bir din olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

Dünya’nın Peygamber Efendimizin Rehberliğine
Daha Fazla İhtiyacı Var…

Bugün yine savaşlar, işgaller, kavgalar, güvensizlik girdabında; hukuku, huzuru ve yolunu arayan Dünya, Peygamber Efendimizin (sav) getirdiği hakikat esaslarına, onun ahlakına ve rehberliğine her zamankinden daha fazla muhtaçtır.

Bugün yeryüzü, Peygamber Efendimizin, çoraklaşmış ruhlara verdiği can suyuna her zamankinden daha çok muhtaç durumdadır. Bu noktada biz inananlara düşen mes’uliyet, İslam ahlakını en doğru şekilde anlayıp özümseyerek sonraki nesillere eksiksiz aktarmaktır.

Bütün bu düşüncelerle Afyonkarahisarlı hemşehrilerimin, Milletimizin ve İslam âleminin Mevlid Gecesini tebrik ediyor, bu mübarek gecede yapılacak duaların, edilecek ibadetlerin makbul olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.

Prof. Dr. Veysel EROĞLU

Yorumlar (0)
banner659
10
kapalı
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 07 Aralık 2021
İmsak 06:27
Güneş 07:54
Öğle 12:54
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:06