Güneş enerjisinde verimliliği artırma eğitimi

Güneş Enerjisinden Elektrik Enerjisi Üretiminde Verimliliği Artırmaya Yönelik Uygulamalar Eğitimi Düzenlendi

AFYONKARAHİSAR 07.07.2022, 09:37
Güneş enerjisinde verimliliği artırma eğitimi

Güneş enerjisinde verimliliği artırma eğitimi

Güneş Enerjisinden Elektrik Enerjisi Üretiminde Verimliliği Artırmaya Yönelik Uygulamalar Eğitimi Düzenlendi

ATSO KOBİ Akademisi eğitim takvimi çerçevesinde Güneş Enerjisinden Elektrik Enerjisi Üretiminde Verimliliği Artırmaya Yönelik Uygulamalar eğitimi verildi. Eğitimin açılış konuşmasını Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Gül yaptı. Gül, “Malumunuz olduğu üzere Yeşil Mutabakat ve Paris İklim Anlaşması’nın kabulü ile yenilenebilir enerji kullanımının önemi bir kez daha anlaşıldı. Bunun yanı sıra, dünya genelinde enerji fiyatlarındaki yükseliş de kurum ve kuruluşları yenilenebilir enerjiye yöneltti. Biz de Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız olarak, 2011 yılında yeni hizmet binamızı inşa etmeye karar verdiğimizde, elektriğini güneş enerjisinden üreten, ısınmada jeotermal enerjiyi kullanan, yeşil bir bina yapmayı hayal etmiştik. Zafer Kalkınma Ajansımız’ın desteğiyle ile toplamda 550 kwh olmak üzere iki Güneş Enerjisi Santrali kurduk. Dolayısıyla bugünkü konuya yabancısı olmadığımız gibi, Afyonkarahisar’da Güneş Enerjisi Santrali’nin önemini kavrayan ilk kurum olduk, diyebiliriz. Yenilenebilir enerjinin verimli kullanımı sayesinde BREEAM tarafından yeşil binalar arasında yapılan yarışmada dünya birinciliği elde ettik” dedi.

Gül, konuşmasına şöyle devam etti:

“Güneş enerjisinin yaygınlaştırılması amacıyla Hazine’ye ait atıl durumdaki arazilerin uzun süreyle kiralanarak veya satılarak Güneş Enerjisi Santralleri kurulması talebimizi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez’e, Afyonkarahisar’da düzenlediği toplantıda arz etmiştik. Bu konuda hamle yapılırsa, ülkemiz kazançlı çıkacaktır.”

Gül’ün ardından Afyon Kocatepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektri̇k Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fatih Onur Hocaoğlu, güneş enerjisi hakkında ayrıntılı bilgiler verdi.

Yaklaşık 2 saat süren eğitimi https://www.youtube.com/watch?v=sQLJlRpaDNM

bağlantısından izleyebilirsiniz.

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yarın seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Yarın seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Namaz Vakti 11 Ağustos 2022
İmsak 04:27
Güneş 06:01
Öğle 13:08
İkindi 16:56
Akşam 20:06
Yatsı 21:33