Görgöz, “Üretici örgütlü olmayınca, pazarlama gücü ve şansı üretici de değil.”

CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz, basın toplantısında yaptığı açıklamada:

AFYONKARAHİSAR 14.06.2021, 17:06
Görgöz, “Üretici örgütlü olmayınca, pazarlama gücü ve şansı üretici de değil.”

Görgöz, “Üretici örgütlü olmayınca, pazarlama gücü ve şansı üretici de değil.”

CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz, basın toplantısında yaptığı açıklamada:

Havaların yağmurlu gitmesinden dolayı kiraz mevsimi 15 gün gibi bir gecikmeyle geliyor. Şu an “Erkenci Kiraz” dediğimiz erken eren kirazlarımız toplanıyor. Erkenci Kirazı üreticide 3 TL, pazarda ise 7 TL ile 10 TL arasında satılıyor.
İhraç edilen kirazımız ise yaklaşık 15 gün sonra toplanmaya başlayacak. Üreticimiz her yıl olduğu gibi bu yılda tedirgin ve umutsuz görünüyor.
Bunun en önemli nedenlerinden birisi, üretici örgütlü değil. Var olduğu söylenen kooperatif, üreticinin yanında değil.
Üretici örgütlü olmayınca, pazarlama gücü ve şansı üretici de değil.
Kirazını hal e götüren üretici, hal deki eksperin verdiği fiyattan kirazını vermek zorunda kalıyor.
Bunun yanı sıra, kiraz üreticisinin girdileri çok yüksek. Bu girdilerin başında, ilaç, gübre, işçilik, yakıt ve elektrik giderleri geliyor. Bölgede sulama yer altı kuyularından sağlandığı için, elektrik sarfiyatı oldukça yüksek. Elektrik fiyatları da yüksek olunca üreticiye maliyeti daha da yüksek oluyor.
Sultandağı yöremizde, üreticinin haklarını, emeğini savunacak ve koruyacak etkin kooperatifler kurulmalıdır.
Üreticinin ürünü için, sezon başından itibaren “taban fiyatlarını” belirleyecek bir sistem oluşturulmalıdır.
Kirazın değerinde satılabilmesi için “Kiraz Borsası” kurulmalıdır. Üreticilerimize kooperatiflerin de desteğiyle, pazarlık usulü satabilme olanakları sağlanmalıdır.
KURAKLIK KORKUTUYOR
Geçtiğimiz aylar çok kurak geçti. Kuraklıktan dolayı “hububat üreticisi” çok mağdur oldu. Üreticiye “kuraklık desteği” sağlanmalıdır.
Sigorta primleri çok yüksek. TARSİM buna hiç müdahil olmadı. Çoğu üreticimiz sigorta primlerinin aşırı yüksek olmasından dolayı sigorta yaptıramadı. Sigorta primleri daha hesaplı olmalıdır.
ÇADIR KENT ve KONTEYNER TEMİN EDİLMELİ
Doğu ve Güneydoğu’dan, kiraz toplamak için işçiler Sultandağı bölgesine gelmeye başladılar. Sadece Sultandağı bölgesine 8-10 bin işçi geliyor. Gelen işçilere, insanca yaşayabileceği bir yerleşim alanı yaratılmalıdır. Bu yerleşim yerinde, 3 öğün yemek, duş, tuvalet, alışveriş ve servis imkanları sağlanmalıdır.
Buradan sırası gelmişken Dereçine Belediye Başkanımıza bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Dereçine belediye başkanımız Ömer Yıldız, gelen işçilerin ihtiyaçlarını gidermesi ve barınması ve için, 30 kişilik bir konaklama merkezi yapmıştı.


KENT KONSEYİ
Kuruluş amaçları;
Kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmek.

ATIF KOCAOĞLU VE KENT KONSEYİ BAŞKANI ŞEMSETTİN YASAN ve de BELEDİYE BAŞKANI MEHMET ZEYBEK
Kent Konseyi Başkanı Şemseddin YASAN yakayı ele verdi. “Atıf Kocaoğlu” sahte ismiyle profil açan ve muhalefet partinin temsilcilerine sürekli bu sahte hesap üzerinden saldırıda bulunan kişi kendi kendini ifşa etmiş. Bu kişinin (trolün) Kent Konseyi Başkanı Şemseddin Yasan olduğu, Sayın Kemal Baykara tarafından ortaya çıkartıldı.
Emekli öğretmenin yaptığı işlere bakar mısınız?
Yetiştirdiğin talebelere, öğrenci velilerine, Milli Eğitime ve sana yıllarca maaş veren, hala daha vermeyi sürdüren devletimizi düşürüldüğün duruma mı yanalım?
Kent Konseyi gibi önemli, sorumluluk gerektiren bir yere başkan edenlere mi, senin değirmenine su taşıyan kalemşörlere mi yanalım?
Tek kelimeyle yazıklar olsun.
Şemseddin YASAN derhal görevinden istifa edip ayrılmalıdır. İstifa etmiyorsa da, görevinden alınmalıdır. Buradan Afyonkarahisar Belediye Başkanına, Afyonkarahisar Valisine ve tüm ilgililere çağrıda bulunuyorum. Trollük görevi üstlenen bu zat, 1 dakika bile görevinin başında kalmamalı.
Bu durumda Kent Konseyi Yönetimi de zan altındadır. Derhal istifa etmeliler.
Buradan yargı erkini de göreve davet ediyor, Şemseddin Yasan hakkında suç duyurusunda bulunuyorum.
Afyon Postası’nın köşe yazarı Sayın Kemal Baykara’ya da araştırmacı gazeteciliğin güzel bir örneğini sergilediği için teşekkür ediyorum.

Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 24 Temmuz 2021
İmsak 04:02
Güneş 05:44
Öğle 13:09
İkindi 17:02
Akşam 20:24
Yatsı 22:00
banner653