Görgöz, “Umutsuzluk yok”

CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz, gündeme ilişkin basın açıklamasında:

AFYONKARAHİSAR 22.07.2022, 17:29
Görgöz, “Umutsuzluk yok”

Görgöz, “Umutsuzluk yok”

CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz, gündeme ilişkin basın açıklamasında:

“Ülkemizde yaşadığımız yüksek enflasyon, toplumda bezginlik, yorgunluk ve agresif tepkilerin oluşmasına neden oluyor. Her an sürekli değişen fiyatları izlemek, takip etmek zorunda kalmak halkı bunaltıyor. Vatandaş, zorunlu ihtiyaçlarını gidermek konusunda bile kararsızlık yaşıyor. Efendim zeytinyağı alsam mı, almasam mı? Mutfaktaki ayçiçek yağı bu ayı geçirir mi, yoksa 3-5 litre alıp koyalım mı? Yoksa hiç birini almayıp idare mi etsek, un, şeker yeter mi gibi kararsızlıklar fazlasıyla yoruyor. Alışverişimizi şimdi mi yapsak, haftaya mı bıraksak, kredi kartı bakiyesinin bu ay ne kadarını yatırsak, kirayı nasıl denkleştirsek, faturaları hangi parayla ödesek, acaba ihtiyaç kredisi mi çeksek ikilemleri herkesi perişan ediyor.
Ülkemizde uygulanan yanlış ekonomi politikalarından kaynaklanan, dünyadaki hammadde ve enerji fiyatlarının yükselmesiyle katmerlenen arz kaynaklı bir enflasyon egemen. O nedenle geniş halk kesimlerinin talep fazlası yaratacak harcama gücü de zaten yok.
Ülkemizde, bazı ülkelerdeki gibi pandemi döneminde nakdi yardımlarla ek bir alım kapasitesi de yaratılamadı. Olsa olsa bireysel kredilerle zorunlu ihtiyaç maddeleri alımını önceden çekmekten kaynaklanan bir talep canlanması söz konusu olabilir. Ancak o kapı da makro ihtiyati önlemler denilen, bireysel kredileri zorlaştıran, maliyetlerini artıran adımlarla büyük ölçüde kapatıldı.

Tüm bu nedenlerlerden dolayı enflasyonun önümüzdeki aylarda insanlarımızı hem ekonomik, hem de psikolojik yönden zayıf düşürme riski giderek daha da artma eğilimi gösteriyor.
Ekonomi bilimle, bilinçle, liyakatli kadrolarla yönetilir. “Verin yetkiyi, görün etkiyi” demekle ya da “gözlerimdeki ışıltıyı görüyor musunuz” gibi ciddiyetsiz açıklamalarla ekonomi de, ülke de yönetilmez.
Hiç kimse umutlarını yitirmesin. Yeni kurallar, yeni kurumlar ve yeni kadrolarla ülkemizi içine düştüğü buhrandan kurtaracağız.”dedi.

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yarın seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Yarın seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Namaz Vakti 11 Ağustos 2022
İmsak 04:27
Güneş 06:01
Öğle 13:08
İkindi 16:56
Akşam 20:06
Yatsı 21:33