Görgöz, “Müze inşaatının bitmemesi hepimiz için üzücüdür”

CHP Afyonkarahisar İl Başkanı Yalçın Görgöz, yazılı basın açıklamasında:

AFYONKARAHİSAR 26.07.2022, 17:59

Görgöz, “Müze inşaatının bitmemesi hepimiz için üzücüdür”

CHP Afyonkarahisar İl Başkanı Yalçın Görgöz, yazılı basın açıklamasında:

Dün, basınımız aracılığıyla Zafer Müzesinin neden bitirilmediğini sormuştuk. Bugün, Millet İttifakı il başkanları ve Afyon ADD başkanı ile birlikte, restorasyonu bitirilmeyen Zafer Müzesi ile ilgili inceleme yapmak için Zafer Müzesi’ne gittik. Zafer Müzesinin restorasyonunun gecikmesinin sebeplerini sorduk. Orada bulunan yetkili ve sorumlulardan bilgi aldık.
Söylenenlere göre, bu binanın çatısı alındıktan sonra, daha önce yapılan bir güçlendirme çalışmasından dolayı duvar tuğlaları ve kirişler birbirine girmiş ve kirişlerde kayma varmış. Ayrıca o zaman yapılan (tadilat) işlerde kullanılan malzemenin çok zayıf olduğu görülmüş. Bu durum daha önce tespit edilemediği için beklenenin üzerinde işlem yapılması ve masraf çıktığı görülmüş ve yapılmışken tam yapalım, daha sonra tekrar sorun yaşanmasın denmiş.
Restorasyona başlanmamanın nedeni olarak da, resmî kurumlarda izlenen sürecin, izin alma vs. bürokratik işlerin uzun sürmesinden kaynaklandığı olarak belirtildi.

Ben söz alarak kendilerine, 100 yıl önce kazanılan zaferde alınan kararların bu karargah binasında alındığını, böylesi önemli bir tarihi-kültürel mirasımıza gerekli önemin verilmediğini, uzun süredir böyle atıl vaziyette bekletilmesinin hepimiz için zul olması gerektiğini belirttim. Ayrıca “Atatürk’ün adının geçtiği böylesi çok önemli yapıtlara gerektiği gibi değer verilmediğini görüyoruz. 1 ay sonra Zafer Haftasını kutlayacağız. O zamana kadar çoktan bitirilmesinin gerekirdi” dedim.
Bu hafta Cuma günü kuruldan kararın çıkacağını, sonrasında hemen çatının kapatılacağını, daha sonda diğer işlemler için tekrar ihale yapılacağını söylediler. Bir an evvel bitirilmesi için takipçisi olacağımızı söyledik.
Aldığımız bilgiler açıkçası bizleri tatmin etmedi. Ancak yakından takip edeceğimizi tüm kamuoyuna bildiriyorum.

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yarın seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Yarın seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Namaz Vakti 11 Ağustos 2022
İmsak 04:27
Güneş 06:01
Öğle 13:08
İkindi 16:56
Akşam 20:06
Yatsı 21:33