Görgöz, “Çiftçisi aç olan bir ülkenin halkı da açtır”

CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz, Çiftçiler Haftası dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada:

AFYONKARAHİSAR 14.05.2022, 15:55
Görgöz, “Çiftçisi aç olan bir ülkenin halkı da açtır”

Görgöz, “Çiftçisi aç olan bir ülkenin halkı da açtır”

CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz, Çiftçiler Haftası dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada:

Ülkemiz tarım ve hayvancılığında yaşanan kriz derinleştiği için, çiftçilerimizin üretimden kopuş süreci de hızlanıyor.
AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılının sonunda ekili tarım alanları 26 milyon 579 bin hektar iken, 2020 sonunda 23 milyon 136 bin hektara geriledi. 2002 yılında başlatılan Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı çiftçi sayısı o dönemde 2 milyon 588 bin iken, 2022 Ocak ayı itibarıyla 493 bine inmiş durumdadır. Yani 20 yıllık AKP iktidarları döneminde uygulanan yanlış tarım ve hayvancılık politikaları sonucunda, 2 milyonun üzerinde çiftçimiz üretimden kopmuş, uzaklaşmış durumda!
Acil bir tarım-hayvancılık eylem planı, kırsal yaşamı teşvik ve destek paketleri yürürlüğe konulmalıdır. Aksi halde bu vahim tablo karşısında üretimsizlik, açlık, kıtlık sorunuyla karşılaşabiliriz!
AKP iktidarının bilimsel temeli olmayan tarım ve ekonomi politikalarıyla her geçen gün toplumsal sefalet artıyor, ülkemiz fakirleştiriliyor. İktidar maalesef bu gerçekleri görmezden gelerek yalan ve sanal ekonomik başarı öyküleriyle en az 3’e katlanan sefaleti gizlemeye çalışıyor.
Tarım ve hayvancılık üretiminde her üretim girdisinin maliyetinde yüzde 200-300’e varan artışlar söz konusu.

Et ve Süt Kurumu ile Ulusal Süt Konseyi geçen hafta aldığı kararla çiğ sütün litresine 15 Mayıs’tan geçerli olmak üzere yüzde 30 zam yaptı. 1 litre süt 5,75 TL’den 7,5 TL’ye yükseltildi. Süt üreticisine verilen destekleme primi ise 1 liradan 20 kuruşa düşürüldü. Bu karar mantıksız, akıldışı bir karardır. Et ve süt üreticisi bu şartlarda niçin besicilik yapsın ki? Yem başta olmak üzere girdiler aşırı yüksek. Bundan dolayı süt veren hayvanlar hızla kesime veriliyor. Böylece süt üretimi de düşüyor.
Özetle; bu iktidar döneminde çiftçimiz üretimden uzaklaşmış, ekilip biçilen tarım arazileri terkedilmiştir. Çiftçilerimiz çaresiz kalınca yüksek faizli krediler kullanmış, borcunu ödeyemeyince malları haczedilmiştir. Çiftçimiz fakirleştirilmiştir.
Ancak unutulmamalıdır ki;
Çiftçisi aç olan bir ülkenin halkı da açtır!
Tüm bu olumsuzluklara rağmen gecesini gündüzüne katarak çalışan, üretim yapmak için büyük gayret gösteren bütün çiftçilerimizi saygıyla selamlıyorum.
14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü kutlu olsun…

Yorumlar (0)
20
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 23 Mayıs 2022
İmsak 03:49
Güneş 05:33
Öğle 13:00
İkindi 16:53
Akşam 20:16
Yatsı 21:53