banner577

10 Mayıs 2018 Perşembe 23:29
Fuar Hastanesinde Hemşireler Günü Kutlaması yapıldı

Fuar Hastanesinde Hemşireler Günü Kutlaması yapıldı

Özel Fuar Hastanesi Başhekimi Dr.Şükrü Yücel, 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada;

“Değerli hemşireler, saygıdeğer basın mensupları, değerli çalışma arkadaşlarım sözlerimin başında hepinize hoş geldiniz diyor tüm hemşirelerimizin 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü’nü ve 12-18 Mayıs Hemşireler Haftası’nı kutluyorum.

Hemşirelik mesleğinin temelinde insan sevgisi, bilgi ve beceri vardır. Fedakârlık, samimiyet ve iyi niyet hemşirelik mesleğinin sembolüdür.

Hemşireler din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin; birey, aile ve toplumun sağlığını korumak; hasta olanların tedavisini sağlamak için çalışır. Sağlık hizmetlerinin aksatılmadan yürütülmesi ve tedavinin başarıya ulaşmasında etkin bir rol oynar. Ülkemizin her köşesinde, insan hayatının kutsallığından ödün vermeden büyük bir gayret ve özveriyle mesleğini yerine getiren hemşireler sağlık hizmetlerinin vazgeçilmez temsilcileridir.

Hemşirelik; bireyin, ailenin ve toplumun sağlığının korunması, geliştirilmesi ve hastalık hallerinde iyileştirilmesi adına verilen hizmetlerdir.

Sağlık hizmetleri yemek içmek kadar önemlidir.

Sağlık hizmetleri, aynen yemek ve içmek gibi zorunlu, vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Sağlık hizmetleri beşikten mezara, hayatın her döneminde aynı önemi koruyan temel ihtiyaçlardan biridir. Bu ihtiyaca cevap veren ekip içinde en önemli meslek grubu ise hemşirelerdir.

Sağlık hizmetlerinin sürekli ve kaliteli olarak sunulabilmesi, ancak hekim, hemşire, ebe ve diğer sağlık çalışanlarından oluşan bir ekiple, ekip çalışmasıyla mümkündür. Hemşirelik, bu ekip hizmetinin olmazsa olmazı ve en temel unsurlarındandır.

Hemşirelerimiz bu ekibin önemli öğelerinden biri olarak, üstlendikleri sorumluluğu eksiksiz yerine getirmek ve hastalarına yardımcı olabilmek için gece-gündüz insan hayatının kutsallığından ödün vermeksizin büyük uğraş vermektedirler.

Hemşireliğin önemini, sağlık hizmetlerindeki yerini en iyi bilen meslek grubu hekimler ve sağlık işletmeleri yöneticileridir.

12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü

Tüm Dünyada, modern hemşireliğin kurucusu olan Florence Nightingale’ in doğum günü olan 12 Mayıs tarihi ‘Dünya Hemşireler Günü’ olarak kutlanmaktadır.12 Mayıs’ı içine alan 12-18 Mayıs haftası ise Ülkemizde"Hemşireler Haftası" olarak kutlanmaktadır.Bu hafta değerlendirilirken hemşirelik mesleğinin sorunları ortaya konmakta ve çözüm önerileri hafta boyunca tartışılmaktadır. Hemşirelik mesleğinin önemi toplumun dikkatine sunulmaktadır.

Modern Hemşireliğin Kurucusu Florance Nightingale

Florance Nightingale, 1820–1910 yıllara arasında yaşamış bir İngiliz hemşiredir.Hemşireliğin mesleki kimlik kazanması, 1854 yılında Florence Nightingale’ in kırım savaşı sırasında İngiliz ve Türk askerlere İstanbul’da, Selimiye Kışlasında verdiği bakım ile başlamıştır.

Başka bir ifade ile hemşireliğin profesyonel meslek olarak temelleri Türkiye’de atılmıştır.

Florence Nightingale,1853 yılında Osmanlı İmparatorluğu ve Rusya arasında Kırım savaşı başlaması ve 1854 yılında İngiltere ve Fransa’nın da bu savaşa Osmanlı müttefiki olarak katılmasıyla birlikte yaralı askerlerin bakımını ve tedavisini yapmak üzere eğitilmiş 38 kişilik bir bayan hemşire grubuylaİstanbul’a gelmiştir. O yıllarda Florence NightingaleSelimiye Kışlasında modern hemşireliğin temellerini atmıştır.

İnsanları hastanelerin şartlarının daha iyi yapılması konusunda ikna etmiştir.

Hemşireliği kabul edilebilir, prestijli, profesyonel bir meslek haline getirmiştir.

Hemşireler daha çok eğitim ve saygınlık kazanmışlardır.

Hastaneler daha temiz ve hijyenik hale gelmiştir.

Hastalık ve enfeksiyon nedeniyle ölen asker sayısı azalmıştır.

İlk defa medikal kayıt sistemi oluşturulmuştur.

Ülkemizde Hemşirelik Eğitimi

Ülkemizde lise düzeyinde Sağlık Meslek Liseleri, ön lisans düzeyinde Meslek Yüksek Okulları ve lisans düzeyinde Hemşirelik Yüksek Okullarında hemşirelik eğitimi verilmektedir. Özel sağlık meslek liselerinden mezun olanlar yardımcı hemşire unvanıyla çalışabilmektedir.

Ülkemizdeki ilk hemşirelik yüksekokulu Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu’dur.Bu okul, Avrupa ve Türkiye’de üniversite düzeyinde açılan ilk hemşirelik okuludur. 1955 yılında kurulmuştur.

Hemşirelikte akademik kariyer olarak 1970’de bilim uzmanlığı, 1975’de bilim doktorası, 1972’de doçentlik ve 1978’de ise profesörlük gerçekleşmiştir.

Türkiye’de ki tüm sağlık kurumlarında çalışan hemşirelerin eğitiminden, yönetim ve denetiminden sorumlu olmak, sağlık hizmetlerinin kalite ve kapasitesini yükseltmek amacıyla 1986 yılında Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü içinde “Hemşirelik Hizmetleri Daire Başkanlığı” kurulmuştur.

Hemşirelik mesleğinin geliştirilmesi için neler yapılmalı?

Hemşirelik eğitimi alanında temel eğitim sonrası, ameliyathane hemşireliği, yoğunbakım hemşireliği, yeni doğan hemşireliği gibi branşlaşma imkânı getirilmelidir.

'Aynı amaç uğruna, zor şartlarda, omuz omuza' çalışan hemşireler ve hekimler ekip ruhunu asla kaybetmemelidir.

Sözlerime son verirken tekrar tüm hemşirelerimizin günlerini kutluyor saygılar sunuyorum.”dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner581

banner585

banner587

banner583