Frigya Vadileri Yatırımları Masaya Yatırıldı

Frigya olarak bilinen ve Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya İllerini

Frigya Vadileri Yatırımları Masaya Yatırıldı

Frigya olarak bilinen ve Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya İllerini

03 Temmuz 2018 Salı 20:02
Frigya Vadileri Yatırımları Masaya Yatırıldı

Frigya Vadileri Yatırımları Masaya Yatırıldı

Frigya olarak bilinen ve Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya İllerini kapsayan bölgenin korunması, turizme kazandırılması, tanıtılması ve diğer altyapı çalışmalarının vadinin bütününe yayarak entegrasyonun sağlanabilmesi için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Başkanlığını Vali Mustafa Tutulmaz’ın yaptığı Frigya Kültürel Mirasını Koruma Birliği (FRİGKÜM) Encümen Toplantısı Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir ve encümen üyelerinin katılımıyla İhsaniye ilçesi sınırları içerisinde bulunan Emre Gölü Tesislerinde yapıldı.

8 Yılda Alt Yapı ve Çevre Düzenlemesi Yatırımları Yapıldı

  1. konuşan Birlik Genel Sekreteri İbrahim Okumuş FRİGKÜM olarak yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Okumuş: “Birliğimiz 2010 yılında Afyonkarahisar, Kütahya ve Eskişehir İl Özel İdarelerinin kurduğu bölgedeki turizm adına yapılacak yatırım ve çalışmaları, ortak yani tek elde 3 il ile birlikte yürütmek adına kurulmuş bir turizm birliğidir. 8 yıllık süreç içerisinde alt yapı, yolların yapılması, çevre düzenlemelerinin yapılması noktasında yatırımlar yaptık. Yine İl Özel İdarelerinden aldığımız katkı payları ile de genelde bölgenin tanıtımına yönelik çalışmalar üzerinde ağırlıklı olarak durmaya çalıştık. Bu noktada İl Özel İdareleri alt yapı noktasında destekler verdi, İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri ve Müze Müdürlükleri bölgenin korunması yönünde destekler verdi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Frig Tabiat parkı ilan edildi. Sonraki süreçte de destekler oldu.” dedi.

İki Bakanlık Bölgede Önemli Çalışmalar Yapıyor

Toplantıda konuşan Vali Mustafa Tutulmaz iki bakanlığın bölgeye yaptığı yatırımlara dikkat çekerek: “2017 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü bölgede bulunan 73 adet doğal sit alanını yatırım programına aldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtım Genel Müdürü ilimize geldi. FRİGKÜM’ün yaptığı çalışmalar onların da dikkatini çekti. Frig Vadilerinin tanıtımını çalışma programlarına aldılar. Bu yıl ilk defa Kültür ve Turizm Bakanlığından 9 milyon TL’lik yatırım aldık. 3 milyon Kütahya için, 3 milyon Eskişehir, 3 milyon da Afyon için alt yapı ve yol yapım çalışmalarında kullanılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığının toplam yatırım tutarının yüzde 7’lik bir kısmı bölgeye aktarılmış oldu. Bu bizim için oldukça iyi bir gelişmedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da bölgeye 2018-2019-2020 yılları için 9 milyon TL’lik yatırım ödeneği ayırdı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Seydiler, Ayazini, Yazılıkaya ve Kütahya’da İnli bölgesinde olmak üzere 4 bölgede çalışmalar yapacak. Bu bölgelerdeki doğal sit alanları ile Frig vadisi birleştiriliyor. Şuanda iki bakanlığın bu bölge ile ilgili çalışmalar yapıyor olması önemli. Hepimiz bunun duyarlılığı içerisinde bulunalım” diye konuştu.

Önümüzdeki Yıl Daha Fazla Yatırım Göreceğiz

Bölgede Kültür ve Turizm Bakanlığı yatırımlarının önümüzdeki yıl daha fazla artacağını vurgulayan Vali Mustafa Tutulmaz: “Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ilgisini bu bölgeye daha fazla çekmeye çalışalım. FRİGKÜM olarak bu iki bakanlık nezdinde önemli bir konumumuz var. Tanıtma Genel Müdürü Afyonkarahisar’a kadar gelip “Artık bu bizim problemimiz” dedi. Bu bizim için çok önemlidir. Çünkü Tanıtma Genel Müdürlüğünün kaynakları, imkânları oldukça iyi. Önümüzdeki yıldan itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığının imkânlarını daha fazla bu bölgede göreceğiz. Zaten Yatırım İşletmeleri Genel Müdürlüğü de 9 milyon TL gibi bir tutarı bölge için ayırdı. Bu çok önemli bir rakam. İnşallah bu yatırımları artırarak devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Gündem maddelerinin görüşülmesiyle toplantı sona erdi. Ardından 3 ilin valisi Kral Midas Kayığı ile Emre Gölünü gezdi ve akabinde çevrede inceleme gezisi yaparak, yapılan çalışmalar hakkında istişare ettiler. Yapılan yatırımlar ve çalışmalar ile Frigya Vadilerinin cazibe merkezi olması hedefleniyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.