“Engelli Vatandaşlarımız Engelsiz Yaşam İstiyor”

Saadet Partisi Afyonkarahisar İl Başkanı Beytullah Karataş, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası ile ilgili yayınladığı

AFYONKARAHİSAR 10.05.2022, 13:58
“Engelli Vatandaşlarımız Engelsiz Yaşam İstiyor”

“Engelli Vatandaşlarımız Engelsiz Yaşam İstiyor”

Saadet Partisi Afyonkarahisar İl Başkanı Beytullah Karataş, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası ile ilgili yayınladığı mesajda şunları ifade etti;

“Bir ülkenin gelişmişlik düzeyinin en önemli göstergelerinden birisi, engelli vatandaşlarına sağladığı refah düzeyidir.

Onlara engelsiz bir hayat sunmak, gerek devlet, gerekse millet olarak hepimizin öncelikli görevidir. Bu vesile ile; engelli vatandaşlarımızın her birine mutlu, huzurlu ve güvenli bir hayat diliyor, 10-16 Mayıs Engelliler Haftasını tebrik ediyorum.

Engelli Vatandaşlarımızın Sorunları ve Çözüm Önerilerimiz;

Burada engelli vatandaşlarımız ile ilgili hazırlamış olduğumuz ‘Türkiye’nin Engelliler Karnesi’ni sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bugün Engellilerin İstihdam Sorunu Var!

Engelli vatandaşlarımız için, işe alımda uygulanan rasyonel olmayan kriterler ve yeterliliğine bakılmaksızın engellilerin düşük profilli işlere layık görülmeleri başlıca sorunlardan birisidir.

Engelli Dostu Projeler Hayata Geçirilmeli!

Engelli vatandaşlarla ilgili ayrıntılı istatistikler tutulmalı ve gelişmeler takip edilmelidir. Evlenmek isteyen yetişkin engellilerin, yuva kurmalarına yönelik engelli dostu aile-evlendirme politikaları geliştirilmelidir. Engelli bireylere yönelik eğitim hizmetleri güçlendirilmelidir.

Engelli Bireylerin Çalıştırılması Teşvik Edilmeli!

İşgücü niteliği taşıyan engelli bireylere yönelik mesleki rehabilitasyon faaliyetleri güçlendirilmeli ve bununla ilgili olarak İş-Kur çatısı altında özel meslek eğitim kurumları oluşturulmalıdır. 50 ve üzeri işçi çalıştıran iş yerlerinde engelli bireylerin çalıştırılması teşvik edilmelidir. Kamudaki kota arttırılmalı ve tamamına atama yapılmalıdır. Engelli işgücüne, talep üzerine ‘ev ortamında çalışma’ gibi alternatif istihdam imkânları sağlanmalıdır. Engelli işgücüne uygun iş imkânları sunulmalıdır.

Engelli Dostu İş Sağlığı ve Güvenliği Tesis Edilmelidir

Engelli çocuğa sahip ailelere, engel düzeyine göre aile yardımı sağlanmalıdır.

Engellilerimiz “laf değil icraat bekliyoruz” diyor. İnsanca yaşama, üretime katılma, sosyal devletin bireyleri olma hüviyetini kazanmak istiyor. Gerek merkezi ve gerek de yerel yönetimlerde söz ve karar sahibi olmak istiyor.

Nüfusumuzun %12,29’u engelli vatandaşlarımızdan oluşmakta ve bu da 10 milyon engelli vatandaşımıza tekabül ediyor. Bundan etkilenen dolaylı ve doğrudan yaklaşık 40 milyon insanımız var.

Saadet Partisi olarak engellilerimizin yaşadığı sıkıntıları dile getirerek çözüm önerilerimizi sunmaya devam ederek engelli camiasının yanında olduğumuzu ifade ediyoruz. Bu haftanın ülkemize ve bütün insanlığa hayırlar getirmesini temenni ediyor, engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine saygılarımızı sunuyoruz.

Yorumlar (0)
6
kapalı
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 20 Mayıs 2022
İmsak 03:54
Güneş 05:36
Öğle 12:59
İkindi 16:52
Akşam 20:13
Yatsı 21:48