Eğitim-Bir-Sen il divan toplantısını yaptı.

Eğitim-Bir-Sen Afyonkarahisar Şubesi, il divan toplantısını yaptı. Garden Kale

AFYONKARAHİSAR 06.01.2020, 19:20
Eğitim-Bir-Sen il divan toplantısını yaptı.

Eğitim-Bir-Sen il divan toplantısını yaptı.

Eğitim-Bir-Sen Afyonkarahisar Şubesi, il divan toplantısını yaptı. Garden Kale Otelde gerçekleştirilen toplantıya, şube yönetimleri, ilçe yönetimleri, disiplin ve denetleme kurulu, kadınlar komisyonu, Genç Memur-Sen il temsilcisi, Engelliler komisyonu ve Memur-Sen’e bağlı sendikaların şube başkanları, il temsilcileri katıldı.

Eğitim Bir-Sen Afyonkarahisar 1 No’lu Şube Başkanı Mustafa ARSLAN; Toplantımız hayırlara vesile olması diledi. 6 Ocak Merhum Genel Başkanımız M.Akif İNAN ‘ın vefatının seneyi devriyesi, kendisini rahmetle, minnetle anıyoruz. Afyon Eğitim Bir-Sen’de büyük emekleri olan İrfan Ağılönü, İbrahim Özkul, İbrahim Yeşilırmak ve Arif Özdilek ağabeylerimizi de rahmetle minnetle anıyoruz.

Arslan; ‘’Yaklaşık bir yıl içerisinde 15 bin km üzerinde yol yaptık. İlçelerimiz iki defa ziyaret etme imkanı bulduk. Belediye Başkanlarımızla, Kaymakamlarımızla, İlçe Milli eğitim Müdürlerimiz ve personeli ile ve okullarda müdür, müdür yardımcılarımız ve öğretmenlerimizle buluşma ve istişarelerde bulunma imkanı bulduk. Sendika faaliyetlerimiz ve çalışmalarımız hakkında bilgiler verdik. Teşkilet eğitimlerimizi tamamladık. Merkezde bulunan okullardaki idareci, öğretmen ve eğitim çalışanlarını ziyaret ederek, sahada olduk. Karşılıklı istişarelerde bulunduk.’’

Arslan;’’Afyonkarahisar Belediyesi, Memur-Sen Afyonkarahisar İl Temsilciliği, İDEA Uluslararası İnsani Yardım ve Eğitim Derneği olarak ‘’Bir yetim, Bir dilek, Bir yetimhane’’ projemizi gerçekleştirmek için adım atmış bulunmaktayız. Yaklaşık 500 bin liralık projenin ilk etapta 1/5 lik kısmı il yönetimimiz tarafından 1/5 lik kısmı da disiplin, denetleme, kadın kolları ve ilçe yönetimlerimiz tarafından taahhüt edilmiş bulunmaktadır. Erol Battal Yetimhanemizin temelleri de atılmıştır. Yapım çalışmaları devam etmektedir.’’ Dedi.

Bir Bilenle Bilge Nesil Projesi kapsamında belediyelerimizin finansmanı ile merkezde ve 8 ilçemizde gerçekleştirmek üzere gerekli adımları attık. Önümüzdeki günlerde Komisyon tarafından seçilen, belediyelerimiz tarafından finans edilerek alınan kitaplarımızı öğrencilerle buluşturacağız.

Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Şükrü KOLUKISA; “Sendikamızın serbest kıyafet konusunda bir eylem kararı var. Fiili olarak da biz bu kararı uyguluyoruz. Sonuç alana kadar da devam edeceğiz. Zaten mevcut kılık kıyafet yönetmeliğine uyan öğretmen de yok. Öğretmenlerimiz bu yönetmeliği reddetmiş ancak bazı mülki amirler bunu uygulamakta ısrar ediyorlar. Bu yönetmeliği uygulamayanlar değil, bu çağdışı yönetmeliği uygulatmak isteyenler sorumludur. Hala kıl, tüy ile uğraşan küçük hesapların peşinden koşan bürokratların olduğundan da bahseden Kolukısa, sakal, bıyık, pantolonun kumaşı gibi terzilik ve berberlik özentisi bürokratlara seslenerek, eğitim çalışanlarının ne giyeceğine kılıf biçilmesi doğru bir yaklaşım değildir, “gelin tarihin çöplüğüne attığımız bu yönetmeliği gömün” dedi.

Öğretmenlik Meslek Kanunu ile öğretmene destek kanunu olmasını istediklerini kaydeden Kolukısa, şöyle konuştu: “Biz Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun öğretmene destek kanunu olarak tanımlamasını sağlayacak bir içerikle yürürlüğe girmesini istiyoruz. Kanun ancak bu şekilde haklı talepleri ve beklentileri karşılayabilir. Bunun için de eğitim paydaşlarının katkısına ve katılımına fırsat verilmeli, görüş ve önerileri göz ardı edilmemelidir.”

Ek gösterge düzenlemesinin bir an evvel hayata geçirilmesi için daha fazla beklenmemesini, yapılacak düzenlemenin kapsamının hak ve adalet temelli olarak genişletilmesini istiyoruz. Bu çerçevede, 3600 ek göstergeden yararlanacak kamu görevlilerine ilişkin kapsam, seçim sürecinde ifade edilen unvan ve kadrolarla sınırlanmamalı, mutlaka genişletilmeli, bütün kamu görevlilerinin mevcut ek göstergeleri de en az 600 puan olacak şekilde yükseltilmelidir. Özellikle yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan personelin ek gösterge yoksunluğu bu düzenleme kapsamında sona erdirilerek, uzun yıllardır bu konuda yaşadıkları mağduriyet giderilmelidir.

Vergi dilimi adaletsizliğine acilen son verilmelidir. Vergi kanunu çok kazanandan çok az kazanandan az olacak şekilde yeniden ele alınmalıdır. Kamu görevlileri altı ay yaz altı ay kış yaşatma döngüsünden kurtarılmalıdır.

Türkiye’nin Suriye olmaması, ümmetin son kalesinin düşmemesi için sivil inisiyatifin önemine dikkat çeken Kolukısa, “İradesi örgütlü olmayan bedel öder. Bunun bilincinde ve idrakinde olan bizler, ortak akıl mitingleriyle demokrasiye sahip çıktık. Referandumdaki özverimizle özgürleşmeye ivme kazandırdık. Darbe savarlığımızla kendi ülkesini işgal etmeye alışmış bahtsız zihniyete ‘dur’ diyerek sivil inisiyatifi tek toplumsal meşruiyet kabul ettik. Kamusal alan yalanıyla palazlanan ahlaksız ve hukuksuz uygulamaya, başörtüsü yasağına karşı topladığımız 12 milyon 300 bin imzayla tarihin en acılı ayıbını yerle yeksan ettik. Gezi olaylarının birçok şeye teşne olduğu ortamda kavi duruşumuzla istikbale tünel açtık. 15 Temmuz kanlı işgal girişimine karşı durmak için alanlara ilk çıkan teşkilat olduk. İyiliğin iş gören elleri olarak, dünya mazlumlarına yardım elini uzatan sendika olduk. ‘Özgür millet, bağımsız devlet’ idealiyle yol aldık, çağın en soylu eylemlerine imza attık” şeklinde konuştu.

2023 Eğitim Vizyonu ile belirlenen hedeflerin somut eylem adımlarına dönüşmesinin zamanının geldiğini hatta geçtiğini kaydeden Kolukısa, “Eğitim Vizyonu açıklandığında ‘Eğitim 2023 için başlıklar tamam, boşluklar da tamamlanmalıdır’ demiştik. Üzerinden epey zaman geçmesine rağmen tespitlerin gereği yapılmamış, eylem adımları ya henüz hiç atılmamış ya da eylem takviminin gerisinde kalınmıştır. Millî Eğitim Bakanlığı, eylem takvimine uymalı, tespitten çözüme, vaatten eyleme, sözden fiile bir an önce geçmelidir. Eğitim çalışanlarının sorunları yapısaldır, derindir, palyatif önlemlerle çözülemez. Eğitimde yüksek kaliteye odaklanmak; üzerinde iyi düşünülmüş, paydaşlarla istişare edilmiş sürdürülebilir politikaların belirlenmesi ve uygulanmasıyla mümkündür. Değişim ve dönüşüm iradesinin meşruiyetinin tartışılmaması, fikirde isabet, eylemde muvaffakiyet, millette memnuniyet isteniyorsa süreç, sahadaki tecrübelerle, paydaşların görüşleriyle olgunlaştırılmalı, çalışmalar daha fazla zaman geçirilmeden hayata geçirilmelidir” şeklinde konuştu.

Üniversite personelinin sorunlarına da değinen Kolukısa, “Üniversiteler, akademik ve idari personeliyle bir bütündür. Akademik personele tanınan bazı temel mali ve sosyal haklar idari personele de verilmelidir. Üniversite idari personelinin özlük hakları ile çalışma şartları da yeniden ele alınmalıdır. Bu talebimizin karşılanması için girişimlerimiz devam edecektir” diye konuştu.

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Kolukısa, toplu sözleşme süreciyle ilgili olarak, “Tekliflerimizi, üyelerimizin, eğitim çalışanlarının talepleri doğrultusunda hazırladık ve Kamu İşveren Heyeti’ne ilettik. Enflasyona ezdirmeyecek bir zam artışı istedik, bunun yanı sıra diğer sorunları da çözüm önerilerimizle birlikte masaya taşıdık ve olumlu bir neticenin çıkması için elimizden geleni yaptık. Ancak işveren heyeti, kabul edilmesi mümkün olmayan bir zam teklifiyle masaya geldi ve beklentilerin çok altında olan bu orana imza atmayacağımızı deklare ettik, zillete imza atmadık. Gelinen noktada, toplu sözleşme düzeninin ve sendikal mevzuatın değişmesi gerektiği ortaya çıktı. Değişiklik için elimizden gelen çabayı göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

Sözleşmeli personel istihdamından vazgeçilmelidir. Bu sonuca ulaşıncaya kadar sözleşmeli personelin isteğe, eş durumuna dayalı yer değiştirmeye ilişkin sınırlamalara son verilmeli, yöneticilik görevlerine atanması dâhil olmak üzere, görevde yükselme ve unvan değişikliği hak ve uygulamalarından yararlanması temin edilmelidir

Artarak devam eden eğitim çalışanlarına yönelik şiddet konusuna da değinen Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Kolukısa, şiddetin önlenmesi için caydırıcı tedbirlerin alınmasının elzem olduğunu dile getirerek, sözlerini, “Eğitim çalışanlarının maruz kaldığı şiddet, kınama veya yüksek perdeden cümle kurmakla değil, gerekli yasal ve caydırıcı önlemleri almakla önlenebilir” diyerek tamamladı.


 

Yorumlar (0)
10
kapalı
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 13 Nisan 2021
İmsak 04:51
Güneş 06:18
Öğle 13:03
İkindi 16:44
Akşam 19:39
Yatsı 21:00