DSİ Genel Müdürü Yıldız, ’Afyonkarahisar’ı Barajlar ve Göletler diyarı yaptık’

DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin

AFYONKARAHİSAR 18.02.2022, 15:52
DSİ Genel Müdürü Yıldız, ’Afyonkarahisar’ı Barajlar ve Göletler diyarı yaptık’

DSİ Genel Müdürü Yıldız, ’Afyonkarahisar’ı Barajlar ve Göletler diyarı yaptık’

DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor.

Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunuyor.

Bu bağlamda ülkemizde 1954 yılından bu yana toprak ve su kaynaklarını geliştirmekle mesul olan DSİ, aralarında dünyada ilk kez uygulanan projelerin, en yüksek ve büyük barajların, en uzun sulama kanallarının ve içme suyu maksatlı tünellerin bulunduğu sayısız tesisi tamamlayarak milletimizin istifadesine sunmuş ve sunmaya da devam etmektedir.

Afyonkarahisar ilinde son 19 yılda yapılan ve devam eden DSİ yatırımları hakkında açıklamada bulunan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız yapmış olduğu açıklamada; “ Afyonkarahisar’ ımıza son 19 yılda devasa su yapıları inşa ederek aziz milletimizin istifadesine sunduk. Afyonkarahisar’ın münbit topraklarını su ile buluşturmak için yatırımlarımız hız kesmeden devam etmektedir. ‘dedi.

Afyonkarahisar’ın Sulama Projeleri Dikkat Çekiyor

Afyonkarahisar’da yapmış oldukları çalışmaların ayrıntılarına da değinen Genel Müdür Yıldız; “Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 19 yılda Afyonkarahisar’da inşa edilen 88 sulama tesisi ile 751 bin 736 dekar zirai arazinin sulamaya açıldı. Böylece Afyonkarahisar’da topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 1 Milyar 128 Milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık.

35 Bin 240 Dekar Arazide İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor…

Afyonkarahisar’mız için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 13 adet sulama tesisi inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 13 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 35 bin 240 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Afyonkarahisar zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.” dedi.

Afyonkarahisar’mıza 43 Baraj ve 25 Gölet Kazandırdık

Türkiye’nin kavşak noktası ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Afyonkarahisar’da ziraatın daha da gelişmesi için son 19 yılda kente 442 adet Tesis ile 4 milyar 656 Milyon TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Afyonkarahisar’da son 19 yılda 43 baraj ve 25 gölet inşa ederek, kırılması zor bir rekor elde edilmiştir.’’

İnşaatı Devam Eden 7 Baraj ve 2 Gölet ile Afyonkarahisar Çiftçimiz Kalkınacak

Diğer taraftan Afyonkarahisar’lı vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Afyonkarahisar’ın su kaynaklarını değerlendirmek için yeni barajlar inşa ediyoruz. Bu kapsamda 7 baraj ve 2 göletin yapım çalışmaları devam etmektedir.

Afyonkarahisar’da Taşkın Riskini Azaltıyoruz

Yıldız; “Ayrıca; Afyonkarahisar İlinde taşkın riskini azaltmak için son 19 yılda tamamlanan 227 adet taşkın koruma tesisi ile 213 yerleşim yeri ve 330 bin 715 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 7 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir.

Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri İle Toprağımız Daha Kıymetli

Son 19 yılda, Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında Afyonkarahisar’da 1 adet iş tamamlanarak, kısmi tescillerle birlikte toplam 246 bin 960 dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapılmıştır. Afyonkarahisar ilinde 12 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır. Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 01 Temmuz 2022
İmsak 03:39
Güneş 05:30
Öğle 13:07
İkindi 17:01
Akşam 20:34
Yatsı 22:16