Dilek, “Küçük esnaf devletin temelidir”

Afyonkarahisar Madeni Sanatkarlar Esnaf Odası Başkan Adayı Hakan Dilek,

AFYONKARAHİSAR 24.02.2022, 15:11 24.02.2022, 15:39
Dilek, “Küçük esnaf devletin temelidir”

Dilek, “Küçük esnaf devletin temelidir”

.

Afyonkarahisar Madeni Sanatkarlar Esnaf Odası Başkan Adayı Hakan Dilek, düzenlediği basın toplantısında, sanayi sitesinde 80 yıllı aşkın bir geçmişi olan mensup olduğunu, kendisinin de 40 yıldır esnaflık yaptığını belirterek, “Esnafın sorunlarını biliyorum” dedi. Madeni Sanatkarlar Esnaf Odası kongresine sayılı günler kala Anıt Park Kafe’de kahvaltılı bir basın toplantısı düzenleyen Hakan Dilek projelerinden bahsederek, “İnşallah seçimi kazandığımız ilk üç gün içinde 1. Sanayi sitemizde bulunan ofisimizi şubeleştirip merkez çarşıya ve esnafına yakın 2. Sanayi Sitesi için irtibat ofisi açacağız” dedi.

Afyon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezer Küçükkurt, 2. Başkan İsmail Akar ve Yönetim Kurulu üyeleriyle çok sayıda basın mensubunun da katıldığı basın toplantısında, aday yönetim kurulu üyeleri ile birlikte projelerini açıklayan Başkan Adayı Hakan Dilek, “Küçük esnaf devletin temelidir” sözüne vurgu yaptı, “Küçük esnaf hakikaten devletin temelidir, omurgasıdır, çatısıdır. Küçük esnaf her zaman için mağdur olan kesimimiz olmuştur ama her zaman için de devletin yanında olmuştur” dedi. Seçilmesi halinde Madeni Sanatkarlar Esnaf Odası üyelerine yönelik olarak faaliyete geçireceği projelerinden bazılarını da paylaşan Başkan Adayı Hakan Dilek’in konuşması şöyle:

“Gazeteciler Cemiyet Başkanım ve yönetim kurulu üyeleri, basınımızın güzide temsilcileri ve bizleri ekranları başında izleyen tüm esnaf ve sanatkarlar Afyonkarahisar halkı. Böyle bir günde bizleri kırmadınız her alanda bize yer verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Bilindiği üzere Madeni Sanatkarlar Esnaf Odası’nın Afyonkarahisar'ın en büyük odalarından biri. 1744 tane üyesi olan Madeni Sanatkarlar Esnaf Odasının 26 Şubat Cumartesi günü Yasemin Düğün Salonu’nda olağan genel kurulu yapılacaktır. Burada aday olmaktan da oda mensubu olmaktan da gurur duyduğumu ifade etmek istiyorum. Sanayi sitesinde babam ve amcadan kalan 80 yıllık bir geçmişiz var. Kendimin de 40 yıllık bir geçmişim var. 15 yıldır da Madeni Sanatkarlar Esnaf Odasının yönetim kurulu üyeliğini yapmaktayım. Burada da esnaf ve sanatkârlarımıza hizmet etmekten de gurur duyuyorum.

Ustalık dönemimin geldiğini hissettiğimiz için aday olduk. Yaklaşık 40 gündür sahalardayız. Esnaf ve Sanatkarlarımızı ziyaret ederek girmedik dükkan dokunmadık yürek bırakmadık. Bizim 81 tane meslek grubumuz var. Ama bizim için Afyon’da bulunan taksicisi, berberi, bakkalı, marketi bunlar da bizim esnafımız. O yüzden Afyonkarahisar'da hepimizin yapacağı bir iş var. O yüzden birlik ve beraberlikte hareket etmek istedik. O yüzden 26 Şubat Cumartesi günü bu haklı davamız için tüm Afyonkarahisar esnaf ve sanatkarımızı genel kurula bekliyorum .

2. Sanayi sitesinde yaklaşık geçen dönemlerde açmayı planladık ama oradaki koşulların ve yerlerin elverişli olmadığında dolayı yer açamamıştık. Burada bu dönemimizde inşallah seçimi kazandığımız ilk üç günden sonra 1. Sanayi sitemizde bulunan ofisimizi şubeleştirip çarşı merkezinde ve esnafına yakın 2. Sanayi Sitesi için ofis açacağız. Afyon esnafını dolaştığımızda gördük ki Afyonkarahisar sanayisinin gelişmekte olduğunu görüyoruz. Onun için projelerimiz içerisinde AR-GE ve inovasyon çalışmalarımıza özen gösterip ilerleteceğiz. Aylık haftalarında malum bizde 81 tane meslek grubumuz var. En büyük ahi teşkilatı da Madeni Sanatkarlar Odasına bağlı esnafımızdır. Burada kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerimiz alanında daha çok olduğu için ahilik haftasında da biz daha önceki yıllarda esnaf gecesi adı altında yapıyorduk.

Ama bunu da ahilik haftasına en iyi şekilde Afyon'un tarihine yakışır şekilde kutlamayı hedefliyoruz. Tabi burada hep yola çıktığımızda bir sloganımız vardı. Biz birlikte başaracağız diye, o yüzden hep beraber ben değil bütün Esnaf ve Sanatkarlar oda başkanı ile beraber taksicisi, minibüsçüsü, bakkalı, marketi bunlarla beraber hareket edeceğimizi düşünüyoruz. Şimdi bilindiği üzere her insanın başına bir takım hastalıklar yada rahatsızlıklar , kazalar geliyor. Bununla birlikte de başımıza bir olay geldiği zaman insanların o tarihte o saatte gidebileceği yer yok. Onun içinde hukuksal danışmanlık hizmetleri de verme istiyor. Bu nedir bir akşam üstü birinin başına bir bela kaza geldiği zaman nereye gideceğini insanlar telaşeye kapılıp yer bulamıyor. O yüzden bu konuyla ilgili de hukuksal danışmanlık hizmetini 24 saat esasına göre dostlarımızla çalışıp, biz birlikte yapacağız.

Birde benim her zaman dediğim bir sloganımız vardır ‘Küçük esnaf devletin temelidir.’ Hakikaten temelidir, omurgasıdır, çatısıdır. Küçük esnaf her zaman için mağdur olan belki esnaf kesimimiz çok olmuştur ama her zaman içinde devletin yanında olmuştur. Her zaman ekonomik krizlerde yapılan bazı desteklerden fayda alamamıştır. Bununla ilgili çalışmalarımızın devam edeceğini düşünüyoruz. Pandemi nedeniyle fuarlarımıza ara verilmişti. Ama biz bununla ilgili daha önceki yıllarda derneğimiz ve yönetim kurulumunda bulunduğumuz dönemlerde her yıl yaklaşık 8-9 tane fuara gidiyorduk. Bununla beraber bu fuar ve seminerlerimizi biraz daha geliştirmek zorundayız.

Afyon coğrafi konumda büyük bir alana sahip yani her yere iki saat yakınlıkta. Bugün termal bölgede bulunuyoruz. İster istemez çok lüks araçlar Afyonkarahisar'da konaklamak için geliyor. Bunlarla ilgili bu işleri hızlandırıp daha teknolojiye yakın davranmamız gerektiğini düşünüyorum. Tabi Esnaf ve Sanatkarımızın tatil etmeye de hakkı var. Gittiğimiz her yerde sosyal tesislerimiz yok. Anlaşmalı bulunduğumuz ajanslarla tatil ve konaklamayla ilgili Türkiye'nin her tarafında böyle bir projemiz var. İnşallah bunu da yerine getirmeyi hedefliyoruz. Tabi gelişen Türkiye’mizde de Avrupa birliği fonlarından ülkemizin ve hükümetimizin vermiş olduğu bir takım fonlarla para aktarıyoruz. Bunlarla ilgili sayın Cumhurbaşkanımızın söylediği bir söz var; verdiğimiz paranın yüzde 10’nu almamızın gerektiğini söylüyor. Avrupa Birliği, Zafer Kalkınma Ajansı, TKDK çağrılarından projeler yayıp esnaf ve sanatkârı kalkındırmak istiyoruz.

Baktık ki sanayi esnafımızın her alanda çok güzel ürettiği ürünler var. Ürün tanıtım günleriyle beraber tanıtım yapmak istiyoruz. CNC makinelerinin olduğunu gördük. Mesela şuanda benim en büyük gururla söyleyebileceğim bir şey var Afyonkarahisar da daha önceki dönemlerde VİP araçlar Ankara – İzmir-İstanbul'da A firmaları tarafından yapılıyor. Şuanda Afyonkarahisar Türkiye ve Dünya'nın her bulunduğu alanda vip araçları ve karavanları yapmakta olduklarını gördüm. Bu da bize Afyonumuza bir gurur ve bende bir esnaf olduğum için gurur duyuyorum. Yani o yüzden neden bir otomotivin imalat şehri olmasın diye de düşünüyoruz. İnşallah böyle bir zemin olursa da biz de buradan herhalde küçük esnafımızla desteklerimizi vereceğiz. Şimdi en büyük hayallerimden birisi biraz önce bahsettiğim projeler de veri tabanına kayıtlı firma tanıtım rehberi. Bunu da ben reklam olmazsa İstanbul'da Perpa Ticaret Merkezi diye bir yer vardır. Dünyanın bütün ürünleri buraya gelmektedir. Hiçbir şey aramanıza gerek yok eğer web sitesine girdiğinizde orada her türlü ürünü ve her türlü ürünün fiyatını adresini bulabilirsiniz. Yani gelişen bir Türkiye’miz var buna da ayak uydurmak zorundayız. Tabi esnaf yardımlaşma sandığıyla ilgili bir çalışmamız olacak. Tabi bizim 5362'ye dayalı bir kanun çerçevesi içerisinde bulunmaktayız. Bunu nasıl yapacağımızı söyleyecek olursam Esnaf Yardımlaşma Sandığında 'da bir esnafımızın dükkanı yanmıştı. Evinde problem olmuştu bununla ilgilide inşallah bir fon oluşturup esnafımıza da küçük bir destek vermeyi düşüyoruz. Tabi ayrıca Esnaf Sanatkar Rehber Araştırma Merkezimizle beraber esnafımızın yurt dışından gelebilecek, Büyük Elçiliklerde yapılabilecek aracılık hizmetleri yapmayı çünkü artık Türkiye hakikaten Dünya'ya açıldı. Bizim oralardan ithalat yapacak büyük esnaflarımızı da gördüğümüzü düşünüyorum. O yüzden böyle bir projeyi de hayata geçireceğiz.

MODERN KÜÇÜK SANAYİ

Aynı zamanda Afyonkarahisar Modern Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı olan Hakan Dilek, Sanayi sitesinin 40-50 yıl önceki halini bildiğini orada ufak dükkanlarda işletmeler olduğunu 1976 yılında 1. Sanayi Sitesinin ve 1980’li yıllarda da 2. Sanayi Sitesine geçildiğini söyledi. Dilek, “Afyonkarahisar'ın da Sanayi de eksikliğini hissettik o yüzden bir tanede modern sanayi sitesi kurduk. Yaklaşık sanayi ticaret bakanlığına bağlı projelerden Afyonkarahisar'da 2 tane sanayi sitemiz var Bununla beraber kendimiz özel projeyle 9 metre yüksekliği olan derinliği 12.5 cephesi 8 metre olan 382 adet 176 metrekarelik bir arsadan bir işletme kurduk. Bu küçük sanayi adı altında ama komi sanayi sitesi diye yaptık. Bununla beraber baktık ki 1. Sanayimizde 450 dükkan var 800 esnaf var, 2. Sanayi de 450 tane boş dükkanımız var. Bununla beraberde yapmış olduğumuz işletmeler 100 metrekare bir oto elektrikçiye büyük ama kamyoncuya küçük geliyordu. Normalde küçük işletmelere de yapmamız gerektiğini düşündük 246 tanede 60 metre kare kapalı alanı 50 metrekare önünde kullanım alanı olan bir arsayı da inşallah önümüzdeki günlerde temel atacağız.

Bununla birlikte biraz önce tatilde konaklamayla ilgi bir takım bazı şeylerden bahsettik. En büyük hayalim olan şu anda çırak mesela bulamıyoruz. Ben kendim çocuklarımı sanat okullarında okuttum. Baktım ki burada nerede vasfı olmayan insanların buralarda okuduğunu gördük. Ama şunu da istiyorum hükümetten de bu tür yerlerin birazcık daha puana dayalı olup tercih edilebilir öğrencilerin buralarda olması çünkü; sanayisiz bir ekonomi olmaz sanayisiz bir ülke kalkınamaz. Onun içinde bir ihtisas koleji kurma hedefim var. İnşallah bunu yaparsak ta benim kendi kafama göre yapacağım bir şey değil. İlin ileri gelen protokolleri ile beraber bunu dile getirip siyasilerden, ana muhalefetten , muhalefetten bir de bununla beraber hükümetten destek alacağız. Her kapıyı çalacağız. Benim istediğim eğer burada olursak savunma sanayisi ile ilgili bir ihtisas koleji yada yenilenebilir enerji, tarımsalla ilgili okul yapabilirsek inşallah Afyon’un da önünü açmış sanayi şehri yapmaktır bu konudaki hedefimiz. Tabi bununla beraber 25 odalı bir tanede sosyal tesisi olan düğün salonu olan bir otel projemiz var. İnşallah onu da hayata geçireceğiz. Burada 2022 yılı Afyonun 100. Yılı inşallah biz bunu da yerine getirmek için 100. Yılın sanayi sitesini de 382 dükkanı açıp 2023'te de Türkiye'nin 100. Yılında da 246 tane dükkanı açmayı hedefliyoruz” dedi.

Çok sayıda basın mensubunun katıldığı toplantı toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi. Katılımcılara teşekkür eden Hakan Dilek son olarak cumartesi günü gerçekleştirilecek genel kurulda oy pusulasındaki renginin turkuvaz mavi olduğunu hatırlatarak “Oy pusulamda rengimiz turkuvaz renk mavi renktir. Bizler esnafı tercih ederken bu rengi tercih etmelerini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 04 Temmuz 2022
İmsak 03:41
Güneş 05:31
Öğle 13:07
İkindi 17:02
Akşam 20:33
Yatsı 22:15