Dilek, “Esnaf devletin ve milletin bel kemiğidir.”

Afyonkarahisar Madeni Sanatkarlar Odası Başkan Adayı, Afyonkarahisar Modern Sanayi Sitesi Yapı

AFYONKARAHİSAR 17.02.2022, 15:41
Dilek, “Esnaf devletin ve milletin bel kemiğidir.”

Dilek, “Esnaf devletin ve milletin bel kemiğidir.”

Afyonkarahisar Madeni Sanatkarlar Odası Başkan Adayı, Afyonkarahisar Modern Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı ve Afyonşehir Gazetesi sahibi Hakan Dilek, Kocatepe TV’de Burak Aydın’ın canlı yayın konuğu oldu. Dilek, Afyonkarahisar Madeni Sanatkarlar Odası Başkan Adayı olarak projelerinden bahsetti.

Kocatepe Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Burak Aydın’ın sorularını yanıtlayan Dilek, diğer aday Mustafa Yılmazaslan’la centilmence yarıştıklarını ifade etti. Dilek, “Öncelikle ben değerli kardeşim Mustafa Yılmazaslan’ı medeni cesaretinden dolayı tebrik ediyorum. Rakip demiyorum refiğim diyorum. 2 dönemdir karşımızda. Kendisiyle geçmişten bir dostluğumuz var. Başarılar diliyorum bu bir hizmet yarışıdır. Burada esnaf ve sanatkârımızın takdiri olacak değerlendireceklerdir diye düşünüyorum” dedi.

Programda konuşan Hakan Dilek, “Sanayideki geçmişimiz 80 yılı aşkındır. Amcan ve babam sanayide oto elektrikçisi idi. Tabi eskiden bizlerinden ortaokuldan sonra sanayide çalışmaya başladım önceden de sanayi alışkanlığım var.40 yıldır da bu işle devam ediyoruz. Başkan adaylığım açısından da Afyonkarahisar sanayisine hizmet edilmesi gerektiğini düşündüm. Madeni sanatkarlar için 3 yıldır yer verdiği için Mehmet Emin Birliktir Başkanıma teşekkür ediyorum. Bu adaylığımı bir eksiklik gördüğümden değil, sayın Birliktir adaylığını koymadığı için koydum. Esnaf devletin ve milletin bel kemiğidir. Küçük esnaf mahallenin bekçisidir güvenliğidir. Çocuğun göbek bağı nereye gömülürse orada kalır derler ben sanayiden çıkamadım 6-7 yaşımdan beri sanayideyim. Çekirdeğimizin sanayi olduğunu biliyorum” dedi.

Oda Başkanı adaylığında seçimi kazanırsa esnaf ve sanatkârlara ilk 3 gün içerisinde yapacağı projelerden bahseden Hakan Dilek, “1. Sanayi de mevcut odamıza ait bir yerimiz var. Görev bize teslim edildikten sonra birincisi 2. Sanayide ilk 3 gün içerisinde bir tane ofis açıp oradaki esnafımıza hizmet edebilmek istiyorum. İkincisi de Demirciler içerisinde bir yer tahsis edeceğim” dedi.

‘PROJELERMİZİN BAŞINDAYIZ’

Dilek, “AR-Ge İhtiyacımız var, inovasyonla ilgili çalışmalarımız olacak, seminerler olacak. Halkla ilişkilerimizi güçlendireceğiz. Fuarlar daha geliştirip Afyonkarahisar’da da kendi ürünlerimizin tanıtımını yapmak istiyoruz. Donanımlı araçlar yapılan ürünlerin sergisi gibi. Esnaf fuarı planlıyoruz. Esnafımızın konaklayabileceği anlaşmalı yerlerimiz olsun istiyorum. Oralardan esnaflarımız faydalansın istiyorum. Ahilik haftası ile ilgili kutlamalar yapılıyor. Ahiliğin daha çok vurgulanmasını istiyorum. Birliktir başkanlığında biz 8-10 tane esnaf gecesi düzenledik. Kendi içimizde bunları genişletmek istiyoruz. Esnafımıza yardımcı olabilecek hukuksal danışmanlık da sağlayacağız. 3 tane avukatımız var. Onların öncülüğünde başına gelmiş bir kaza veya hırsızlık gibi olaylarda dilekçesini yazabileceği 7/24 esasına göre danışabileceği avukatlarımız var. Mali verilerini yönlendirebilecek kişilere ihtiyaçları var. Yılsonu geldiğinde muhasebesel bir danışmanlıkta sağlayacağız. Fikir sorabilecek ve takıldıkları noktalarda öğrenebilecekler. Esnaf yardımlaşma sandığı planlıyoruz. Esnafımızın desteğe ihtiyacı var. Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörümüz Mehmet Karakaş hocam her zaman bize destek vermektedir. Otomotiv bölümü hocalarımızla projelerimiz olmasını istiyoruz. Hem eleman yetiştirip ara eleman ihtiyacımızı çözeceğiz hem de onları da hem okullu yapmak istiyoruz. Projelerimizin başındayız” dedi.

‘MODERN SANAYİ SİTESİNİ TAM YERİNE YAPTIK’

Modern Sanayi sitesi hakkında da bilgi veren Dilek, “Afyonkarahisar’a Bölgenin en büyük Modern Sanayi Sitesini kazandırdık. Modern Sanayi sitesi olarak her zaman devletimizin yanınızdayız. Sanayi sitesi yapmak içimde bir özlemdi. Dönemin belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın çok desteği olmuştur sağ olsunlar. Şuan da 382 adet dükkân yaptık. 1 etap için iki dükkan arası genişliği 40 metre kadar var. Yılları daha geniş daha ferah proje hazırlayıp yaptık. Afyonkarahisar büyüdü. Modern sanayi sitesini tam yerine yaptığımızı düşünüyorum. Araç sayımız beldeler de daha fazla olduğu için orayı seçtik. 382 tane dükkânımız tamamlanmak üzere. Hatta 382 tane dükkanın yetmeyeceğini gördüğümüz için şuanda 246 tane daha 60 metrekarelik yüksekliği 9 ön cephesi 50 metre 246 tane dükkan yapıyorum. Neden 60 metrekare derseniz. 100 metre kare dükkanımızı alan esnafımız oto elektrikçi ise eğer civatacı, üstüpü satan esnaf ise ona da büyük geliyor. Ama bir kamyoncuyu düşünürseniz de küçük geliyor. Orada da biz küçük esnafı düşünerek planladık” dedi.

‘İHTİSAS KOLEJİ AÇMAYI DÜŞÜNÜYORUM’

Çıraklıkla ilgili gelen soruları cevaplayan Dilek, “İhtisas Koleji adı altında mesleki eğitim merkezi kurmayı düşünüyorum. Bizim en büyük sıkıntımız ara eleman çekmek. Ben kendi çocuğumu sanayiye götürmezsem, elin çocuğu da gitmez. Eskiden kırsal bölgelerde çocuklar okumuyordu vs ama şimdi çocukları meslek lisesine gönderiyorsun bu alanda meslek liselerindeki uygulamayı da yanlış görüyorum. Çok akıl seviyesi yüksek insanların tercih edilmesi gerekiyor. Belirli bir dönemden sonra artık orada dersleri başarısız, iş yapamayan ya da iş beceremeyen insanlar meslek lisesine gider oldu. Bu da sanayimizi etkiliyordu. Orada ara eleman düşünüyoruz. Ortaokulda meslek öğretilmesi ve çıraklığı özendirmek hedeflenebilir. Devletimizde mesleki eğitim merkezleri kuruyor asgari ücretin 3te 1’i devlet tarafından ödeniyor. Kazalara karşı sigortası yapılıyor. Küçük esnaf olmadan büyük esnaf olmaz bunun temeli de çıraklıktır. Aileler bu konuda evlatlarını özendirebilirler. Sanayinin tozunu süpürmüş çocuğum bugünkü eğitim sistemine baktığı zaman mezunlardan daha çok güzel iş yapıyor. Hem alaylı hem mektepli yapmak önemli” dedi.

‘4 YIL 7 GÜN 24 SAAT HİZMET EDECEĞİM’

Dilek, “Hiçbir siyasi partiye odamızı mal etmek istemiyorum. Benim bürokrasi ile aramda iyidir. Aynı zamanda gazete sahibiyim. İnsanların gözü, işiten kulağı ve sözü olmak için bu sektöre girdim. Burada bir görevimiz varmış. Ben sadece finans müdürlüğünü yapıyorum, çok değerli arkadaşlarımıza kulvar verdik ilerliyorlar. 26 Şubat Cumartesi günü Yasemin Düğün Salonu’nda 11’de genel kurulumuz başlayacak. Bu esnafın başkan seçimi kaygısız kalmasınlar gelsinler orada konuşalım. Güçlü başkan seçebilmek için gelmelerini istiyorum. Yarım saatlerini bize ayırsınlar, ben onlara 4 yıl 7 gün 24 saat hizmet edeceğim” dedi.

Demokrat Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hikmet Bülbül, Afyonkarahisar Sigorta Acenteleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Özerdem, Zafer Murat Çakır gibi isimler yayında Başkan Adayı Hakan Dilek’e başarılar diledi.

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 04 Temmuz 2022
İmsak 03:41
Güneş 05:31
Öğle 13:07
İkindi 17:02
Akşam 20:33
Yatsı 22:15