CHP’den Ali Erbaş için suç duyurusu

CHP Afonkarahisar İl Başkanı Yalçın Görgöz, Ayasofya Camii’nin açılış

AFYONKARAHİSAR 04.08.2020, 23:37
CHP’den Ali Erbaş için suç duyurusu

CHP’den Ali Erbaş için suç duyurusu

CHP Afonkarahisar İl Başkanı Yalçın Görgöz, Ayasofya Camii’nin açılış hutbesinde yaptığı konuşmadan dolayı Diyanet İşleri Başkanı Prof.Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulunda.

Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığına verilen dilekçe:

AFYONKARAHİSAR CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA
ŞİKAYET EDENLER
(MÜŞTEKİLER) : 1- Yalçın GÖRGÖZ (TC NO:13081471218-Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar İl Başkanı)
2- Alev DOĞRU (TC NO: 22756149062-Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar İl Kadın Kolları Başkanı)
3- Caner PEYNİRCİ ( TC NO: 15724400968- Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar İl Gençlik Kolları Başkanı)
ŞİKAYET EDİLEN : Ali Erbaş (Diyanet İşleri Başkanı)
(ŞÜPHELİ)
SUÇ : TCK 216 ve devamı maddeleri uyarınca halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama, Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret ve sair tespit edilecek sevk maddeleri
SUÇ TARİHİ : 24.07.2020

AÇIKLAMALAR :
1-)Şüpheli Ali Erbaş Ayasofya’da Cuma hutbesinde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan resmi hutbenin dışına çıkmış ve “Fatih Sultan Mehmet Han, gözbebeği olan bu muhteşem mabedi kıyamete kadar cami olmak kaydıyla vakfedip müminlere emanet bırakmıştır. Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır. Dokunanı yakar. Vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar” ifadelerini kullanmıştır.
2-)Adı geçen şahıs bu paylaşımı ile TCK 216 ve devamı maddeleri uyarınca halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama, Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret suçunu işlemiştir. Değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez bir şekilde, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, ölümsüz önder ve eşsiz kahraman Atatürk'ün belirlediği milliyetçilik anlayışı ve onun inkılap ve ilkeleri doğrultusunda, laiklik ilkesine bağlı olarak, bütün siyasi görüş ve düşünüşlerin dışında kalıp milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi amaç edinerek, İslam dininin inançları, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmek ve din hizmetlerinin etkin ve verimli sunulması için gerekli tedbirleri almakla görevli olan şüphelinin bir Cuma hutbesinde “Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar” sözünü kullanması “ hukuken ve vicdanen kabul edilebilir değildir.
3-) Bugün Ayasofya üzerinde haç değil yanlarında minare varsa bugün İstanbul’a Konstantinapolis değil İstanbul deniyorsa ve biz o şehre İngiliz pasaportu olmadan girebiliyorsak, ibadetlerimizi özgürce yapabiliyorsak bunu Kurtuluş Savaşanın aziz kahramanı Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına borçluyuz. 24 Temmuz 2020 tarihli Cuma hutbesinde bu eşsiz kahramanların ruhlarına rahmet okumak, dua etmek yerine lanet okuyan şüphelinin eylemi açıkça suç teşkil etmektedir.
4-) Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Ayasofya camisinin ana binasının ibadete açıldığı sırada birlik ve beraberliğimizi güçlendirecek bir konuşma yerine ismini zikretmeden kurucumuz Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e saldırmıştır ve onun ‘lanetlendiğini’ iddia etmiştir.
HUKUKİ NEDENLER :
5237 S. K. , 5816 S. K. ve ilgili mevzuat.
SONUÇ VE İSTEM :
Yukarıda açıklanan nedenlerle şüpheli Ali Erbaş hakkında tahkikat yapılmak suretiyle cezalandırılması için kamu davası açılmasına karar verilmesini saygıyla talep ederiz. 04/08/2020
Yalçın GÖRGÖZ Alev DOĞRU Caner PEYNİRCİ

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 16 Nisan 2021
İmsak 04:45
Güneş 06:13
Öğle 13:03
İkindi 16:44
Akşam 19:42
Yatsı 21:04