Büyük Zafer’in 98. Yılı Coşku ve Gururla Kutlandı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkomutanlık ettiği, 30 Ağustos 1922’de kesin zaferle

AFYONKARAHİSAR 31.08.2020, 15:55
Büyük Zafer’in 98. Yılı Coşku ve Gururla Kutlandı

Büyük Zafer’in 98. Yılı Coşku ve Gururla Kutlandı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkomutanlık ettiği, 30 Ağustos 1922’de kesin zaferle sonuçlanan Başkomutan Meydan Muharebesi’nin 98. yıl dönümü olan 30 Ağustos Zaferi, Afyonkarahisar ve Kütahya Valiliklerinin ortaklaşa düzenlediği törenle Kütahya Zafertepe Zafer Abidesi’nde coşkuyla kutlandı.

Kütahya’nın Altıntaş ilçesine bağlı Zafertepeçalköy’deki 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarına; Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı İhsan Selim Baydaş, Vali Gökmen Çiçek, Kütahya Valisi Ali Çelik, Kütahya Milletvekilleri Ahmet Tan, Ceyda Çetin Erenler, Ali Fazıl Kasap, Ahmet Erbaş, Kütahya Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Necati Gündüz, Afyonkarahisar İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Osman Alp. Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, askeri ve mülki erkan, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, vatandaşlar ve gençler katıldı.

Törende, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Kütahya Valisi Ali Çelik, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Necati Gündüz ile Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık tarafından tören birlikleri denetlenerek, halkın bayramı kutlandı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin en genç müezzini Alpcan Çelik, Kur’an-ı Kerim tilaveti sundu. İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın tüm şehitlerimiz için dua etmesinin ardından Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Şube Başkanı Ahmet Asım Okat bir konuşma yaptı.

Daha sonra Kütahya Valisi Ali Çelik halka hitap etti. Kütahya’nın tarihin her döneminde önemli, stratejik ve üreten bir şehir olduğunu belirten Vali Ali Çelik, “İlimiz, bu karakterini kuruluş ve kurtuluşta da devam ettirmiştir” dedi.

Son olarak konuşan Gençlik ve spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, yaptığı konuşmada, Türk milletinin şanlı istiklal mücadelesini zaferle taçlandıran Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve kahraman Mehmetçikleri minnetle, hürmetle, rahmetle andığını söyledi.

Tarih De Bizimdir, Zafer De

Günlerdir 30 Ağustos kutlamalarının iptal edildiği yönünde açıklamalar yapıldığını hatırlatan Bakan Kasapoğlu, söz konusu açıklamalara tepki göstererek, şöyle konuştu: "Kutlamaların iptal edildiğini söyleyenler bugün buradaki fotoğrafa iyi baksınlar. İşte burada, Zafertepe'deyiz. 98 yıl önceki ruhla omuz omuza, tarihimizin en büyük zaferlerinden birini kutluyoruz. Ecdadımızın emanetine, hatırasına gururla, minnetle sahip çıkıyoruz. Dün de buradaydık, bugün de buradayız. Yarın da Allah'ın izniyle burada olacağız. Tarih de bizimdir, zafer de. Yalanla, iftirayla fitne çıkarmaya çalışanlar milletimiz nezdinde ilelebet kaybetmeye mahkum olacaklar. Biz önümüze bakacağız, yolumuza, işimize bakacağız. İnsanlarımızın arasına nifak tohumları ekmeye çalışanlara inat, bir olmaktan, birbirimizi sevmekten vazgeçmeyeceğiz."

"Bu ruh aynı ruh, bu şuur aynı şuurdur"

Bakan Kasapoğlu, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü yaşına emin adımlarla yürüdüğünün altını çizerek, Türkiye'nin ayak seslerinin hem içeride hem de dışarıda bazılarını rahatsız ettiğini söyledi. 1071'de Malazgirt'te büyük bir zafer kazanarak bu toprakları yurt kılan ecdadın 30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da bu milletin istiklalinden vazgeçmeyeceğini dünyaya haykırdığını vurgulayan Bakan Kasapoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Bu ruh aynı ruh, bu şuur aynı şuurdur. Bugün de milletimizin yeni nesilleri, aynı şuurla vatan müdafaası için görev başındadır. Bunun en büyük göstergesi 15 Temmuz'da Türk milletinin hain darbe girişiminde gösterdiği tavizsiz duruştur. Malazgirt ruhu, İstiklal Harbi ruhu, 15 Temmuz ruhu; hep aynı duruşun tarihsel izdüşümleridir. 98 yıl önce kahraman milletimizin ve şanlı ordumuzun 'al bayrak inmesin' diye mücadele verdiği bu topraklarda, biz de bugün aynı ruhla bayrağımız, hürriyetimiz ve istikbalimiz için çalışıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde Türkiye'yi adım adım büyütüyor ve yarınlara cesaretle yürüyoruz. Türkiye bugün yaşadığımız bu topraklar üzerinde oynanan kirli oyunları bozmuş ve kendi göbeğini kendi kesebilen bir ülke olma yolunda güçlü adımlar atmaya başlamıştır. Çünkü biliyoruz ki 'İstiklal-i tam' ancak bağımsız bir milli ekonomiyle mümkündür."

"Bağımsızlığımızı savunmak kuru lafla değil ancak icraatla mümkün olabilir"

Bakan Kasapoğlu, Karadeniz'de yapılan tarihin en büyük doğal gaz keşfinin Türkiye'yi hem doğal gazda dışa bağımlılıktan kurtaracak hem de gücüne güç katacak dev bir adım olduğunu dile getirerek, söz konusu keşfin Türkiye için yeni bir başlangıç olduğunu kaydetti. Türkiye'nin bağımsızlığını savunmanın kuru lafla değil ancak icraatla mümkün olabileceğine işaret eden Bakan Kasapoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu ülke için çalışmakla, üretmekle, yarınları adım adım inşa etmekle mümkündür. Bize emanet edilen bu memlekete layıkıyla sahip çıkmakla, bu ülkenin başarı çıtasını her gün biraz daha yükseltmekle mümkündür. İşte Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde, hükümetimiz her alanda bu ideali gerçekleştirmektedir. İnsanlığı kasıp kavuran pandemi sürecinde, Türkiye'nin kriz yönetimindeki performansı dünyanın büyük takdirini toplamıştır. 18 yıldır sağlıkta, enerjide, ekonomide, eğitimde, sporda, ulaşımda attığımız adımlar, Türkiye'ye hasımlık edenlerin kabusu olmuştur. Türkiye'nin yükselişi sadece bizim için değil bölgemizin makus talihinin değişmesi için de çok önemlidir. Türkiye insanlığın umududur, mazlumların sığınağıdır. Türkiye, haksızlığa, zulme ve gadre uğramışların yolunu gözlediği dost elidir. Libya'dan Suriye'ye, Afrika'dan Balkanlara kadar ay yıldızın gölgesi çaredir, umuttur."

Bakan Kasapoğlu, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı gelecek yıl pandemi sürecinin atlatılmasıyla çok daha kalabalık bir toplulukla kutlamayı temenni ettiğini sözlerine ekledi.

Türk Yıldızları Gökyüzüne Ay Yıldız Çizdi
Kutlamalar, Gençlik Merkezleri arasında dereceye giren öğrenciler ile Türk Yıldızları’nın gösterileriyle devam etti.

Türk Hava Kuvvetlerinin akrobasi timi Türk Yıldızları’nın gökyüzüne ay yıldız nakşettiği anlar büyük bir gurur ve ilgiyle izlendi.
30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, tören birliklerinin geçişiyle sona erdi.

Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 11 Mayıs 2021
İmsak 04:04
Güneş 05:43
Öğle 12:59
İkindi 16:50
Akşam 20:06
Yatsı 21:37