“Bütün Hemşehrilerimin Mübarek Mi’rac Gecesini Gönülden Tebrik Ediyorum”

Önceki Dönem Orman ve Su İşleri Bakanı, Küresel İklim Değişikliği ve Kuraklıkla Mücadele

AFYONKARAHİSAR 25.02.2022, 15:13
“Bütün Hemşehrilerimin Mübarek Mi’rac Gecesini Gönülden Tebrik Ediyorum”

“Bütün Hemşehrilerimin Mübarek Mi’rac Gecesini Gönülden Tebrik Ediyorum”

Önceki Dönem Orman ve Su İşleri Bakanı, Küresel İklim Değişikliği ve Kuraklıkla Mücadele Araştırma Komisyonu Başkanı, Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel EROĞLU'nun "Mi’rac Gecesi" münasebetiyle yapmış olduğu basın açıklaması:

Kıymetli hemşehrilerimizin, Aziz Milletimizin ve bütün İslam Âleminin Mi’rac Gecesini gönülden tebrik ediyorum. Bu mübarek gecenin ve yaklaşan Ramazan ayının; Müslümanların birlik ve beraberliğine, milletimizin sağlık ve afiyetine vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

Bu gece, Peygamberimizin (sav) ihsan ve ikram dolu mucizevi bir yolculukla Cenab-ı Hakk’ın yüksek huzuruna kabul edildiği Mi’rac gecesini yeniden idrak edeceğiz. Bizleri bu geceye ulaştıran Yüce Rabbimize şükürler olsun.

Recep ayının 27. gecesinde gerçekleşen İsra ve Mi’rac; Sevgili Peygamberimizin (sav) önce Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya, oradan da Yüce Mevla’nın sonsuz kudretini müşahede etmek için semaya kadar uzanan, içerisinde pek çok ilahi hikmet ve bereketi ihtiva eden manevi bir yolculuktur.

Sevgili Peygamberimizin (sav) Mi’rac’tan bize getirdiği en önemli hediye “Namaz”dır. Namaz, bizlere günde beş defa Rabbimizle buluşma imkânı vermesi sebebiyle müminin mi’racıdır. Mümin namaz ibadetiyle sadece O’nun huzurunda eğilir, sadece O’na secde eder, sadece O’na ibadet eder ve sadece O’ndan yardım diler.

Müminler olarak bugün bizler, mi’racı sadece Sevgili Peygamberimizin (sav) bir hatıratı, bir tarihi vakıa olarak okumamalıyız. İslam’ın en temel gayesi insanı “esfeli safilinden” yani aşağıların aşağısından “alayı illiyine” yani yüceler yücesine çıkarmaktır.

Unutmayalım ki bugün Müslümanlar da dâhil olmak üzere bütün beşeriyet mi’rac değerlerine her zamankinden daha fazla muhtaç durumdadır. Birliğe, dirliğe, kardeşliğe ve huzura çok daha fazla ihtiyacımız var.

Afyonkarahisar Valiliğimiz tarafından başlatılan ve başarıyla tamamlanan

2021 Afyonkarahisar Aile Yılı projesi çerçevesinde ilimizde ve bütün ilçelerimizde ailelerimizin huzuru ve mutluluğu için birçok faaliyet gerçekleştirilmiş ve halen de bu güzel iklim devam etmektedir. Ailenin huzur ve mutluluğu, toplumun ve milletin huzur ve mutluluğu ile doğru orantılıdır.

Evlatlarımıza bu gecenin manasını ve ehemmiyetini anlatarak geceyi ailelerimizle birlikte değerlendirmekte büyük fayda görüyorum. Milli ve manevi değerlerini bilen bir nesil yetiştirmek hepimizin ortak hedefi olmalı.

İçinde bulunduğumuz mübarek üç aylarda; milletimiz ve mukaddesatımız uğrunda, canlarını feda eden bütün şehitlerimizi rahmetle yâd ediyorum. Ailelerine ve Aziz Milletimize baş sağlığı diliyorum. Ayrıca zor günlerden geçtiğimiz bu salgın döneminde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, halen bu hastalıkla mücadele eden bütün hastalara Rabbimden şifa niyaz ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle hemşehrilerimin, Aziz Milletimizin ve bütün İslam âleminin Mi’rac Gecesini tebrik ediyor, bu gecenin birlik ve beraberliğimize, insanlığın hidayetine, barış ve huzuruna vesile olmasını yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

Allah’ım Recep ve Şaban aylarını bizim için mübarek kıl ve bizi Ramazan Ayı’na ulaştır.” Amin…

Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 01 Temmuz 2022
İmsak 03:39
Güneş 05:30
Öğle 13:07
İkindi 17:01
Akşam 20:34
Yatsı 22:16