Bininler Kaya Evleri fotoğraf ve tarih tutkunlarının dikkatini çekiyor

Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesi Senir Köyü yakınlarında bulunan kaya yerleşim yeri olan

AFYONKARAHİSAR 02.04.2020, 17:37
Bininler Kaya Evleri fotoğraf ve tarih tutkunlarının dikkatini çekiyor

Bininler Kaya Evleri fotoğraf ve tarih tutkunlarının dikkatini çekiyor

Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesi Senir Köyü yakınlarında bulunan kaya yerleşim yeri olan “Bininler Kaya Evleri” fotoğraf ve tarih tutkunlarının ilgisini çekiyor.

Afyonkarahisar Valiliği Tanıtım Bürosu, şehrin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini tanıtma noktasında çalışmalarını sürdürüyor. Yapılan çalışmalarının yeni adresi Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesi Senir Köyü yakınlarında bulunan “Bininler Kaya Evleri” oldu. Yürütülen çalışmalarla kaya evleri fotoğraf ve tarih tutkunlarının ilgisini çekmeye başladı. Fotoğraf Sanatçısı Çağrı Selek yerleşim yerini görüntüledi.

İKİ VE ÜÇ KATLI KAYA YERLEŞİMLERİ GÖRÜNTÜLENDİ

Tanıtım Bürosu Koordinasyonunda gerçekleşen çekimlerde iki ve üç katlı, tek veya çok odalı olarak oyulmuş kayalarkayıt altına alındı. Bizans yerleşimi olan bu kayalıkların alt bölümleri hayvanların, üst bölümleri ise insanların barınma yeri olarak kullanıldığı öğrenildi. Ayrıca yerleşim yerinde Geç Roma Dönemi kapaklı kayaya oyulma mezar teknelerinin olduğu gözlemlendi.

YERLEŞİM YERİ MERAKIMIZI UYANDIRDI

Fotoğraf Sanatçısı Çağrı Selek, yerleşim yerinin merak uyandırıcı bir yer olduğunu söyleyerek, “Ben Türkiye genelinde fotoğraflar çekiyorum. Özellikle Afyon ve bölgesini fotoğraflamaya çalışıyorum. Burayı da internette görmüştüm. Fakat buraya geldiğimde şunu gördüm. İnternette gördüğüm görsellerden öte biryerleşim yeri olduğunu fark ettim. Saatlerdir buradayız. Merakımızı uyandırdı, gidemiyoruz.” dedi

FOTOĞRAF TUTKUNLARI ÇOK SEVECEK

Yerleşim yerinin kendisini çok etkilediğini ifade eden Selek, bu alanın fotoğraf tutkunları tarafından çok sevileceğini söyledi. Selek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada beni en çok etkileyen şey adından da anlaşılacağı üzere Bininler. Yani burada bir yaşanmışlık var. Eskiden insanlar burada nasıl kaldı, ne şekilde kaldılar, nasıl bir yaşam sürdürdüler, bunları merak ettim. Buranın bildiğim kadarıyla Geç Roma dönemine ait bir yer olduğu söyleniyor. Fotoğrafik olarak ben burayı çok sevdim. Burası fotoğrafçıların tarih tutkunlarının uğrak mekanlarından birisi olacaktır.”

Bininler Kaya Evleri, Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Afyonkarahisar Tanıtım Bürosu

Türkiye Cumhuriyeti Afyonkarahisar Valiliği

Burmalı Mahallesi Dervişpaşa Caddesi No:10 Tel:(0272) 215 16 16

www.visitafyon.org / www.visitafyonkarahisar.org

Yorumlar (0)
kapalı
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 27 Ocak 2021
İmsak 06:36
Güneş 08:01
Öğle 13:16
İkindi 15:56
Akşam 18:20
Yatsı 19:40