19 Eylül 2015 Cumartesi 21:22
BAYRAM'DA ASAYİŞ VE TRAFİK EK TEDBİRLERİ ALINDI

 BAYRAM'DA ASAYİŞ VE TRAFİK EK TEDBİRLERİ ALINDI

          Milli ve dini duyguların en üst seviyede yaşandığı bu günlerde, karayolları üzerindeki trafik yoğunluğu artış göstermekte ve trafikte istenmeyen durumlar ortaya çıkabilmektedir.


           Bu nedenle, kutlanacak olan Kurban Bayramı tatili süresince, tatil öncesi ve sonrasında vatandaşlarımızın güvenli bir şekilde seyahat etmelerini, huzurlu ve güven içerisinde bayramlarını geçirmelerini sağlamak amacıyla, alınan tedbirlere ilave olarak İlimiz Polis Sorumluluk Bölgesinde alınacak tedbirler aşağıda belirtilmiştir.

 

1- TRAFİK AÇISINDAN ALINACAK TEDBİRLER:

 

Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ile (4) İstasyon Amirliğinde,
(10) ekip denetleme ekibi
(5) Radar Ekibi olmak üzere toplam (15) ekip,

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünde;
(10) Denetleme ekibi
(3) Yaya devriye ekibi
(1) Radar Ekibi olmak üzere toplam (14) ekip görev başında olacaktır.

 

          -Tatil süresince Trafik ekiplerimiz, Şehiriçi ve Bölge Trafik Şube Müdürlüklerimize büro hizmetlerinde görevli personel ile takviye edilip, karayollarımızın kavşak ve geçit noktalarında sabit ekipler konuşlandırılacak, ekipler hava karardıktan sonra tepe lambalarını yanar durumda bulunduracaklardır.


           -Özdilek Kavşağında oluşabilecek olan trafik yoğunluğuna anında müdahale edebilmek için Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünce ilave görevlendirme yapılarak meydana gelebilecek yoğun trafik akımının düzenli ve güvenli bir şekilde sürdürülmesi sağlanacaktır.


           -Sivil ihbarlı denetimlerde görevlendirilecek personelimiz, kazaların oluşmasına neden olan hatalı sollama, kırmızı ışık ihlali, araç kullanırken cep telefonu kullanımı vb. kural ihlallerinin tespitini yaparak, güzergâh üzerindeki çevirme ekiplerine bildirecek ve bu ekiplerce de gerekli cezai işlemler uygulanacaktır.


           -Otogarlarda ve Karayolu güzergâhında yolcu taşımacılığı yapan araçlar kontrol edilecektir.

           -Trafik kazalarına sebep olan kural ihlalleri incelendiğinde, bu kazaların önemli bir bölümünün hız ihlali, hatalı sollama, yakın takip, yorgunluk, çalışma ve dinlenme süresi ihlali gibi nedenlerden meydana geldiği görülmekte olup, bu ihlallerin önlenmesine yönelik denetimlere ağırlık verilecektir.


           -Radarlı hız tespit ekipleri özellikle hızdan kaynaklanan kazaların yoğunlaştığı bölgelerde seyir halinde bulanacaklar. Araç durdurmanın mümkün olmadığı veya risk oluşturduğu durumlarda denetimler, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 116’ncı maddesine istinaden ihlalde bulunanların araç tescil plakasına göre cezai işlem uygulanmak suretiyle çevirme ekibi bulundurulmaksızın gerçekleştirilecektir.

         

 

 

            -Özellikle gün batımı ve sabaha karşı yorgun ve uykusuz araç kullandığı tespit edilen sürücüler uyarılacak, araçlarından inmeleri gerekiyorsa güzergah üzerindeki trafik kuruluşlarımız da dahil olmak üzere müsait yerlerde dinlenmeleri sağlanacak, bu süreçte aracın teknik şartlara uygunluğuna, belge ve plakalarının araç üzerinde ve uygun durumda olup olmadığına, sürücünün gerekli belgelerinin bulunup bulunmadığına yönelik gerekli kontrollerimiz yapılırken, hareket ederek kan dolaşımı normale dönen sürücünün uyku ve yorgunluğunun bir nebze de olsa giderilmesi sağlanacaktır.


           -Şehiriçi trafik yoğunluğunun artacağı düşünülen günlerde önemli kavşaklarda, çarşı merkezleriyle büyük alış veriş merkezleri civarında gerekli trafik tedbirleri planlanarak uygulanacaktır. Ayrıca Arefe ve Bayram günlerinde vatandaşlarımızın yoğun olarak ziyarette bulunacakları şehitlik ve mezarlıklar civarında gerekli trafik tedbirleri alınacaktır.


            -Güzergâh üzerinde yapılan trafik kontrolünde araçlarda teknik yönden herhangi bir eksikliğin bulunup bulunmadığı titizlikle kontrol edilecektir. Ayrıca, Karayolu güzergâhlarında ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına ait müşterek yol kenarı denetim istasyonlarında da otobüs ve minibüsler üzerindeki denetimlere ağırlık verilecektir.


            -Bayram öncesinde kurbanlık hayvanların yoğun bir şekilde İl ve İlçeler arasında sevkleri gerçekleşeceğinden, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlükleri personeli ve veteriner hekimlerin yapacakları kontrollerde, talepleri halinde kendilerine yardımcı olunacaktır.


            -Dinlenme tesislerinde sürücülerin araç kullanırken dikkatli olmaları ve trafik kurallarına uymaları yönünde hatırlatıcı sesli anonslar yapılması sağlanacaktır.


             -Meydana gelebilecek yol kapanmasına seri bir şekilde müdahale edilebilmesi için Şoförler ve Otomobilciler Odalarına ve özel kuruluşlara ait olan vinç ve kurtarma araçlarının Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünde hazır bulundurulması talep edilecektir.

 

2-ASAYİŞ AÇISINDAN ALINACAK TEDBİRLER:

            -İl Merkezinde yaya devriye ve ekip hizmetlerini yürütmek üzere resmi ve sivil personelimiz görevlendirilmiştir.


            -Alışveriş merkezleri, pazar yerleri ve mağazalar gibi bayram öncesi halkımızın yoğun olarak bulunduğu bölgelerde, kapkaç, yankesicilik ve dolandırıcılık olaylarının önlenmesi amacıyla yaya/ motorize ekipler ile resmi devriyelerin sayısı artırılarak denetim ve kontroller sıklaştırılacak, ayrıca ziyaretler nedeniyle yoğunluk yaşanabilecek mezarlıklar çevresinde gerekli güvenlik önlemleri alınacaktır.


           -Seyyar satıcı, bohçacı, falcı, dilencileri kesinlikle evinize almayınız. Apartmanınıza giren veya civarda gördüğünüz bu tip kimseleri veya yabancı şahısları “155 Polis İmdat” hattına bildirmeniz halinde gerekli müdahaleler yapılacaktır.


           -Elden satılan eşyaların hırsızlık ve kaçak mal olma ihtimali yüksektir ve fiyatları caziptir. Satın almanız durumunda zor duruma düşebilirsiniz. Kurban bayramı dolayısıyla müşterisi olduğunuz hayvanların piyasa fiyatından çok düşük olması(Kulak küpesinin ve ilgili kurumlardan sevk kağıdı bulunmayan) veya satıcının durumunun şüpheli görülmesi halinde anında “155 Polis İmdat” hattına bildirilmelidir. Bilmeyerek de olsa çalıntı mal satın almanın suç olduğu unutulmamalıdır.

 

         

           -Dolandırıcıların sermayesi dilidir. Kimsenin sizin dalgınlığınızdan istifade ederek hile ve desiselerle para veya eşyalarınızı almasına, mukaveleler veya senetler imzalatmasına müsaade etmeyiniz. Bu gibi durumlarla karşılaşırsanız tereddüt etmeden “155 Polis İmdat hattına” bildirmeniz halinde mağduriyetlerin önlenmesini sağlanabilir.

 

           -Yolcu kapasitesi artacağından gar ve terminallerimiz devriye ekipleri ile takviye edilecektir.

           -Bayram ziyaretleri nedeniyle toplu taşıma araçlarında ve duraklarındaki yoğunluk dikkate alınarak bu gibi yerlerdeki kontroller artırılacaktır.


           -Meydana gelebilecek olayların önlenebilmesi veya vatandaşlarımızın huzurunu bozucu davranışların men edilebilmesi amacıyla umuma açık istirahat ve eğlence yerlerine yapılan denetimler arttırılacaktır.


           -Bayram tatili boyunca da vatandaşlarımızın “155 Polis İmdat” hattına yapacakları ihbarlar doğrultusunda ekiplerimiz tarafından anında gerekli müdahaleler yapılacaktır.


           -Muhabere Elektronik ve Şube Müdürlüğümüzce MOBESE ve araç takip sistemi vasıtasıyla gerekli izlemeler yapılarak ekipler yönlendirilecektir.


           -Ayrıca, İl Emniyet Müdürlüğü olarak vatandaşlarımızın Kurban Bayramını kutlar, sağlık ve mutluluklar dileriz.
İbrahim ÖZEL
İl Emniyet Müdürü
1.Sınıf Emniyet Müdürü

 

 

Son Güncelleme: 19.09.2015 21:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.