21 Kasım 2016 Pazartesi 20:26
Baydar: AKÜ’de İhalenin usule uygun olması, FETÖ ilişkisini kapatmaz!”
Baydar: AKÜ’de İhalenin usule uygun olması, FETÖ ilişkisini kapatmaz!”

AKÜ hastanesi Kurucu Başhekimi CHP Milletvekili Metin Lütfi Baydar; İhalenin usule uygun olması FETÖ ilişkisini kapatmaz!
CHP Aydın Milletvekili Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar, AKÜ Rektör’ü Mustafa Solak hakkında önemli açıklamalarda bulunarak, bütün iddialarının arkasında olduğunu söyledi.
Baydar, Rektör Solak’ın açıklamalarının FETÖ ilişkisini saklamaya ve saptırmaya yönelik olduğunu vurguladı
“Belgeler dosya ile Bakana verildi”
Başhekim olarak kurucusu olduğu, emek verdiği AKÜ Hastanesi ve Tıp Fakültesinin FETÖ yuvası haline gelmesinden üzüntü duyduğunu ifade eden Milletvekili Baydar, “Bir vefa borcu olarak konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne taşıdım. 15 Kasım 2016 günü TBMM Bütçe Plan Komisyonundaki iddialarımın arkasındayım. Rektör Prof. Dr. Mustafa Solak hakkındaki iddialar tamamen gerçekleri yansıtmaktadır. Mustafa Solak’ın Basın açıklaması FETÖ ilişkisini saklama ve saptırmaya yöneliktir. Belgelerle dosya Sayın Bakana verilmiştir” dedi.
“Mevzuattaki usulsüzlükleri dile getirmedim”
Milletvekili Baydar, “Mecliste kısa sürede ileri sürdüğüm iddiaların hepsine Mustafa Solak’ın cevap vermesini beklerdim. Bamteli olan konuyu, cımbızla çekip bir basın açıklaması yapmıştır. Bu da beklemediği yerden vurulduğunun göstergesidir. Solak ihale prosedürünü anlatarak, ihale edebiyatı ile kamuoyunu yanıltmaya çalışmaktadır. Konuşmamda, ihalenin, Kamu İhale Kanununa göre yapılmadığınımsöylemedim. Mevzuattaki usulsüzlükleri dile getirmedim” diye konuştu.
“İhale ustaca, FETÖ usulüne uygun yapılmıştır”
 “Tabi ki devlet alımları Kamu İhale Kanununa göre E­Kap sistemiyle yapılmaktadır” diyen Milletvekili Baydar sözlerini şöyle sürdürdü: “Ne var ki Türkiye’de Sayıştay Raporları ile tespit edilmiş, E­Kap sistemiyle, usule uygun yapılmış ihalelerin altından yüzlerce pislik çıkmıştır. İddia ettiğim husus bu ihalenin altındaki kirlimFETÖ ilişkisi ve finansıdır. İhalenin usule uygun yapılması, uygun teklif verilmesi, altından çıkan FETÖ ilişkisini ve pisliğini kapatmaz. İhale ustaca, FETÖ usulüne uygun yapılmıştır.”
İDDİALARIMIN ARKASINDAYIM
CHP Aydın Milletvekili Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar, AKÜ Rektör’ü Mustafa Solak hakkında önemli açıklamalarda bulunarak, bütün iddialarının arkasında olduğunu söyledi.
CHP Aydın Milletvekili Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar, Milli Eğitim Bakanlığı Plan Bütçe Komisyonunda YÖK’teki FETÖ yapılanmasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulunmuştu. Baydar’ın açıklamasının ardından AKÜ Rektörlüğü jet hızıyla açıklama yapmıştı. Rektörlüğün açıklamalarına cevap veren Milletvekili Baydar, iddiaların arkasında olduğunu ifade etti.
 “Anabilim Dalı Başkanıdır”
Baydar, “Mustafa Solak “Nadir görülen genetik hastalıklarının yüksek maliyetli tahliller olduğunu, özel cihaz, malzeme ve programlar gerektiğini, hastaların mağdur olmamaları için, SGK fiyatları altında tahliller yaptırılarak kamu zararının oluşmadığını“ ileri sürmektedir. Bu beyanı ile Kamu zararını, FETÖ ilişkisini zımnen kabul etmektedir. Prof. Dr. Mustafa Solak, Erzurum Fen­Edebiyat Fakültesi Biyoloji mezunu Genetik profesörüdür. Rektördür. Aynı zamanda AKÜ Tıp Fakültesi Genetik Anabilim Dalı Başkanıdır” dedi.
“1999 yılında AKÜ’ye Prof olarak atandı”
Prof. Dr. Mustafa Solak’ın 1992 yılında Doçent olduğunu hatırlatan Milletvekili Baydar, “Manisa Tıp Fakültesi’nde yedi yıl profesörlük kadrosu alamamıştır. 1999 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi’ne profesör olarak atanmıştır. AKÜ’de Rektör Yardımcılığı ve Tıp Fakültesi Dekanlığı yapmıştır. Bu minvalde Mustafa Solak’ın Anabilim Dalı Başkanı olduğu Genetik bölümü on yedi yıldır faaliyettedir. Ana Bilim Dalı Başkanı olduğu AKÜ Tıp Genetik bölümünde “1” Profesör, ”1” Doçent, ”3” Yrd. Doçent, ”1” Uzman, ”3” Araştırma Görevlisi olmak üzere yeterli akademik personel mevcuttur” şeklinde konuştu.
“Yeterli personel mevcuttur”
AKÜ Genetik Bölümünde 3 Milyon (“eski parayla” üç trilyon) değerinde cihaz olduğunu belirten Baydar,“Solak’ın ifadesi ile “yüksek maliyetli, özel tanıları yapabilen” cihazlar AKÜ Genetik bölümünde mevcuttur. Bu cihazları kullanacak yeterli personel de mevcuttur. Bu tahliller AKÜ Genetik Bölümü’nde yapılmış olsaydı, sadece kit maliyeti olacaktı. Bu da her tahlil için gerekli olan bir maliyettir. Ayrıca, bir tıp akademisyeni olarak ifade etmek isterim ki; Tıp Fakültesi’ndeki cihazlar, sadece hasta tanı tahlilleri için gerekli değildir. Tıp Fakülteleri Eğitim kurumlarıdır. Buradaki cihazlar ile tıp akademisyenleri, Veteriner ve Fen­Edebiyat Fakültesinin, ilgili bölüm akademisyenleri bilimsel araştırma yaparlar” dedi.
Devlet projeler için akademisyenlere milyar dolarca destek verildiğini söyleyen Milletvekili Baydar, “Burada tahlillerde maliyet yüksekliği aranmaz. Önemli olan bu tahliller sonucu hastaların tedavilerinin sağlanması, çıkacak sonuçlara göre de bilimsel araştırma ve çalışmalar yapılmasıdır. Maalesef bu kadar donanım ve personele rağmen, on yedi yıldır AKÜ Genetik Bölümü’nde ciddi bir proje çıkmamıştır. Bu zihniyetle çıkması da mümkün değildir. Mustafa Solak’ın Anabilim Dalı Başkanı olduğu Genetik bölümünde bugün itibariyle “AKÜ GENETİK TANI MERKEZİ “ olabilecek derecede; “özel tanı” cihazları atıl kapasitede durmaktadır”diye konuştu.
“Darbeden 2 ay sonra fes edildi”
“Cihazların, başka bir firma ile anlaşma yapılıp atıl durumda çürümeye bırakılması kamu zararıdır” diyen Baydar, “Kullanmayacaktın, niçin aldın. Bunun yanında, bölümdeki yedi akademisyen de yan gelip yatmaktadır. İşte kamu zararının oluştuğu bu noktada, FETÖ­FİNANS ilişkisi Solak’ın basın açıklamasını çürütmektedir. Bu firma ile anlaşma 17­25 Aralıktan sonra yapılmıştır. İddia edildiği gibi “İNTERGEN” firması ile sözleşme darbe sonu hemen fesih edilmemiş, bekle gör taktiği ile darbeden yaklaşık iki ay sonra, 24.08.2016 tarihinde fesih edilmiştir” dedi.
“Takip ve incelemesi gerekirdi”
Milletvekili Baydar, “AKÜ’nün basın açıklamasında , “şirketlerin FETÖ/PDY örgütüne mensup ağlarının
tespit edilemeyeceğini”, ”şirkette Prof. Dr. Davut Gül isminin geçmediğini” Üniversitenin Prof. Dr Gül ile “iş ilişkisinin olmadığını “ifade etmektedir. 17­25 Aralık’tan sonra Sayın Cumhurbaşkanımız, bu yapıyı “FETÖ/PDY” terör örgütü olarak dile getirmiş, Devletin her kademesinde, tabandan tavana kadar FETÖ ilemücadele edilmesini, her konuşmasında deklare etmiş ve talimat vermiştir. Solak’ın 17­25 Aralık’tan sonra, Üniversitenin “Rektörü” ve “En Üst Düzey Amiri” olarak, her tarafa sızmış FETÖ bağlarını hassasiyetle takip ve incelemesi gerekirdi. Tabi ki FETÖ bağı olunca bu titizlik istisna kalmaktadır” diye konuştu.
“Ne kadar inandırıcıdır”
Devletini, milletini seven, basiretli bir idarecinin göstermesi gereken hassasiyet, FETÖ bağı nedeniyle gösterildiğini söyleyen Milletvekili Baydar, “Kaldı ki, şirketin İnternet sitesinde “İNTERGEN GENETİK TIP SORUMLUSU­Prof. Dr. Davut Gül yazılmaktayken, darbe sonu siteden isim kaldırılmıştır. Biz bunu bilmiyoruz demek ne kadar etiktir. Mustafa Solak’ın; Prof. Dr. Davut Gül ile birlikte, firma sahipleri Prof. Dr.Serdar Ceylaner ve eşi Prof. Dr. Gülay Ceylaner ile olan iltisakı, irtibatı ortada iken, bunları tanımadığını ve Üniversite ile ilişkilerinin olmadığını ifade etmesi ne kadar inandırıcıdır.”
“Fotoğraf yeterince açıklıyor”
Prof. Dr. Davut Gül, Prof. Dr. Serdar Ceylaner ve eşi Prof. Dr. Gülay Ceylaner’in 2011­2016 yılları arasında yapılan Yüksek Lisans ve Doktora Jürilerine devamlı katılan kişiler olduğunu ifade eden Milletvekili Baydar, “AKÜ’de 22.03.2014’te yapılan Yüksek Lisans Jürisinde Prof. Dr. Davut Gül –GATA­ (TUTUKLU­İHRAÇ), Prof. Dr. Mustafa Özen­İstanbul Tıp­(İHRAÇ), Prof. Dr. Tahsin yakut­Bursa Tıp­(AÇIKTA­GÖZALTI), Prof. Dr.Afik BERDELİ­Ege Tıp­(AÇIKTA) isimli FETÖ mensupları iltisak ve irtibatı ortaya koymaktadır. Fotoğraflar yeterince bunu açıklamaktadır” dedi.
“5 yıldızlı otelde ağırlandılar”
Baydar sözlerini şöyle sürdürdü: “Yine, AKÜ’de yapılan, Mustafa Solak’ın oturum başkanı olduğu Genetik Çalıştayı’nda, kürsüde Denizli Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bagcı (AÇIKTA) ve Prof. Dr. Davut Gül’ün bulunması başka bir FETÖ irtibatıdır. AKÜ’ de, bir başka Genetik panelinde, İNTERGEN firma sahipleri Prof. Dr. Serdar Ceylaner ve Prof. Dr. Gülay Ceylaner’in bulunmaları fotoğraf ve belgelerle, şirketle iltisak ve irtibatın olduğunu ortaya koymaktadır. Prof. Dr. Davut Gül ve firma sahipleri AKÜ’den hiç çıkmamışlardır. Beş yıldızlı otellerde de ağırlanmışlardır.”
“Kamuoyunun takdirine bırakıyorum”
“Solak’ın, irtibatı ve iltisakı olan bir firmaya ihale vermesi, arkasından da bir ilişkimiz yok demesi, FETÖ ilişkisini kamuoyundan saklamaya yönelik beyanlardır” diyen Baydar, “Rektörler en ufak bir şüphe olan konuda ihaleyi iptal etme yetkisine sahiptirler. FETÖ elebaşı, “Hedefe ulaşmak için her yol mubahtır. Yalan söyleyebilirsiniz. Oruçlu iken yemek yiyebilirsiniz
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.