Başsavcı Karabacak: “Çocukların üstün yararı, her zaman gözetilmelidir”

Afyonkarahisar Valiliği Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından

AFYONKARAHİSAR 08.02.2022, 23:24
Başsavcı Karabacak: “Çocukların üstün yararı, her zaman gözetilmelidir”

Başsavcı Karabacak: “Çocukların üstün yararı, her zaman gözetilmelidir”

Afyonkarahisar Valiliği Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından 8-11 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek olan Çocuk İhmal ve İstismarı İle Mücadele Eğitimi bugün itibariyle başladı.

Program ilk günü Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimiz için saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından başladı.

Açılış konuşmasının ardından Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak konuştu. Karabacak konuşmasında:

“Çok fazla kurum ve kuruluşun bir konuyla ilgilenmesiyle oluşan bir sorun var. Nasılsa çocuk savcısı var, nasılsa başka bir kurum, başka bir birey var” düşüncesiyle hareket edilmesi bu sorunu oluşturuyor. Programın çocukların üstün yararına faydası olmasını temenni ediyorum.” dedi. Karabacak konuşmasında Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek’e konuya olan ilgisi ve organizasyona öncülük etmesinden ötürü teşekkür etti.
Vali Gökmen Çiçek, cenaze sebebiyle programa katılamadı. Programda Vali Çiçek’in yerine Vali Vekili Ömer Tekeş konuşurken, Vali Çiçek’in selamlarını iletti. Vali Çiçek’in kapanış programına katılım sağlayacağı bilgisi edinildi.
Programın ilk gününde çocuk istismarı ve çocuk ihmalinin ne olduğuna, cinsel istismar yaşanması durumunda neler yapılacağına, nasıl bir yol izleneceğine, adli soruşturmanın nasıl gerçekleştiğine ve olay incelenirken yapılan hatalara yer verildi. Programın sonraki günlerinde bu konuların ayrıntılarıyla işleneceği bilgisi alındı.

Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, çocuklarla ilgili hukuksal ve toplumsal konularda ‘çocukların üstün yararı’nın her zaman gözetilmesi gerektiğini ifade ederek, “Çocuklarla ilgili temel sonuç çocuk varsa herkes el ele olmalı” dedi.

Afyonkarahisar Valiliği ile Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından, ‘Çocuk İhmal ve İstismarı ile Mücadele Eğitim’ programı düzenlendi. 3 gün sürecek toplantının açılışında konuşma yapan Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, “Esas kanunumuzda, anayasamızda uluslararası sözleşmelerde geçen en temel unsur üç kelime ’çocuğun üstün yararı.’ Bizim çocukla ilgili önümüze ne gelmişse gelmiş olsun istismardan, en basit hakarete kadar bu çocukla ben temas kurduğum zaman tereddütte kaldığımız zaman, şöyle mi yaparım böyle mi yapayım diye tereddütte kaldığımız zaman aklımıza gelecek olan üç kelime ‘çocuğun üstün yararı.’ Çocuk varsa herkes el ele olmalı. O eksik yaptı şu ne olacak, bu ne olacak değil, konuda çocuk var. Ben burada en hassas şekilde davranacağım ve beraber olacağım. İşi başkasına havale edip oradan kaçmayacağım” diye konuştu.

Afyon Kocatepe Üniversitesinde gerçekleştirilen programa Vali Vekili Ömer Tekeş, İl Emniyet Müdürü Ali Temiz, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bürokratları, ilgili kamu kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Yorumlar (0)
18
kapalı
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 29 Haziran 2022
İmsak 03:38
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:01
Akşam 20:34
Yatsı 22:17