Başkan Demirci’den Öğretmenler Günü Mesajı

Türk Eğitim-Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Muhtar Demirci,

AFYONKARAHİSAR 23.11.2021, 17:25
Başkan Demirci’den Öğretmenler Günü Mesajı

Başkan Demirci’den Öğretmenler Günü Mesajı

Türk Eğitim-Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Muhtar Demirci, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Hamasi sözlerle değil, icraatlarla öğretmenlerin sorunlarının çözülmesi gerektiğini söyleyen Başkan Demirci, “Güçlü Türkiye, güçlü öğretmen kadrolarıyla kurulur, başka da bir yolu yoktur” dedi.

Öğretmenlerin ve eğitim çalışanlarının 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlayan Türk Eğitim-Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Muhtar Demirci, “Geleceğimizin inşasındaki en büyük role ve öneme sahip biz öğretmenler için 24 Kasım ayrı bir yere sahiptir. Her şeyden önce 24 Kasım tarihi, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e Başöğretmenlik ünvanının verildiği gün olması nedeniyle bizim için çok önemlidir. Bizler Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde Cumhuriyetin değerlerini özümsemiş, geleceği aydınlatacak birer meşale olma bilinciyle görevimizi yerine getirme çabasındayız. Bu çabalarımızı yerine getirirken birçok engel ile karşılaşmak, veli şiddetine maruz kalmak, çalışma ortamlarında mobbinglere uğramak, ekonomik olarak yoksulluk sınırının altında maaşlara çalışmak, memleketimizin en mahrum bölgelerinde çalışmak, terör saldırılarında şehadet şerbetini içmek biz öğretmenleri amacımızdan saptıramayacaktır. Fakat bazı hususlar var ki artık öğretmenlerin tahammül sınırlarını aşmaktadır” dedi.

“Hamasi sözlerle değil, icraatlarla çözülmelidir”

Öğretmenlerin beklentilerini de açıklayan Demirci, “Öğretmenlik Meslek Kanunu ivedilikle çıkarılması gerekmektedir, Öğretmenlerin okullarda maruz kaldığı şiddet olaylarına karşı tedbirler alınarak, ağır yasal yaptırımlar getirilmelidir, Öğretmen kariyer basamakları adaletsizliği giderilmeli, 10 yılını doldurana uzman öğretmen, 20 yılını doldurana başöğretmen ünvanı verilmelidir. 3600 ek gösterge sözü acilen yerine getirilmelidir, Öğretmenler gününde(Kasım Ayı içerisinde) eğitim çalışanlarına bir maaş ikramiye18. Milli Eğitim Şura Kararlarında alınmıştı, uygulamaya geçirilmelidir, Eğitim çalışanları ve kamu çalışanları reel enflasyonu iliklerine kadar hissetmekte, geçim sıkıntısı had safhada yaşanmaktadır. Acilen seyyanen ek zam yapılmalıdır. Öğretmenlere tuttukları nöbet karşılığında 6 saat ücret ödenmeli, haftada birden fazla angarya nöbet tutturulmamalıdır. Öğretmenler arasında sözleşmeli, kadrolu, ücretli gibi ayrımlar kaldırılmalı, tüm öğretmenler kadrolu olmalıdır. Aynı işi yapan öğretmenler arasında kadro ve ücret ayrımı yapmak, iş barışını bozan haksız bir uygulamadır. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenler gününde hediye alınmaması konulu yazısı ile öğretmenin itibarını sarsıcı yazı yayımlamıştır, bu yazıyı reddediyoruz. Öğretmenine bir çiçek veren, sevgisini sembolik hediyelerle ifade eden öğrenci davranışının nesinden rahatsız oluyorsunuz? Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmene olan güveni sarsan, öğretmenin toplumun gözünde itibarını azaltan, inciten söz ve eylemlerden vazgeçmelidir” diye konuştu.

“Artık yeter! Öğretmenler kuru söz değil, icraat bekliyor”

“Türk Eğitim-Sen, eğitim çalışanlarının gür sesi ve vicdanı olmaya devam edecektir” diyen Demirci, “Türk Eğitim Sen gücünü eğitim çalışanlarından alan bir sendikadır, güç odaklarına veya iktidarlara sırtını dayayanlarla bizi karıştırmayın. Bizim öncelikli hedefimiz Ülkemizin birlik ve bütünlüğünün devamı, sonrada eğitim çalışanlarının refahı ve huzurudur. Türk Eğitim Sen köklü bir mücadele geleneğinin bugünkü temsilcisi, daha yaşamının ve öğretmenliğinin baharında kurşunlara hedef olan Aybüke Yalçınların, Necmettin Yıldızların ve tüm şehit öğretmenlerin acısını yüreğinin en derinliklerinde hisseden vatan sevdalıların sendikasıdır. Çok şükür ki Sendikal yaşamımızda dünümüz şanlı ve ilkeli, geleceğimiz de eğitim çalışanlarının umududur. 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle başta Baş Öğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü ve şehit olmuş, ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyor, görevi başında ülkesi için azimle çalışan tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü yürekten kutluyoruz. Güçlü Türkiye, güçlü öğretmen kadrolarıyla kurulur, başka da bir yolu yoktur. Bu düşüncelerle tüm eğitim çalışanlarına saygılar sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
banner659
10
kapalı
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 28 Kasım 2021
İmsak 06:20
Güneş 07:47
Öğle 12:51
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:06