Baro Başkanı Şahin, “İsrail’i şiddetle kınıyoruz”

Afyonkarahisar Baro Başkanı Av. Turgay Şahin, İsrail devletinin hukuk ve insanlık dışı saldırılarını

AFYONKARAHİSAR 12.05.2021, 16:56
Baro Başkanı Şahin, “İsrail’i şiddetle kınıyoruz”

Baro Başkanı Şahin, “İsrail’i şiddetle kınıyoruz”

Afyonkarahisar Baro Başkanı Av. Turgay Şahin, İsrail devletinin hukuk ve insanlık dışı saldırılarını 72 Baro Başkanı olarak ortak imza koydukları açıklamayla şiddetle kınadıklarını belirtti

Afyonkarahisar Baro Başkanı Av. Turgay Şahin, 72 Baro Başkanı ile birlikte ortak yaptıkları açıklamada, İsrail’in, Mescidi Aksa’ da gerçekleştirdiği saldırıları kınamanın, bu saldırıların karşısında durmanın; hukuka aykırılığın, savaş suçunun, insan hakları ihlallerinin karşısında durmak anlamına geldiğini kaydetti.
“KARARLARI UYGULAYACAK ADIMLAR ATILMALI”
Turgay Şahin, Kudüs sorunuyla ilgili özellikle 1967’den bu yana BM’de alınan çok sayıdaki kararda; “Kudüs’ün uluslararası bir statüye sahip olduğu, İsrail’in Kudüs’ü işgalinin tanınmadığı, İsrail’in şehrin statüsünü ihlal eden bütün girişimlerinin geçersiz olduğu.”nun sürekli tekrarlandığını kaydetti. Şahin, “Lakin BM tavsiye-uyarı-kınama gibi kararlarının yanında sürece yalnızca tarafları müzakereye davet ederek müdahil olmuştur. Oysaki BM’nin sürekli olarak tarafları uzlaşmaya davet etmek yerine, gerektiğinde yaptırım uygulayabilecek şekilde sürece daha etkin dâhil olması gerekmektedir. Kısacası BM’nin sadece birtakım kararlar alarak sorunun adil bir şekilde çözülmesini sağlayamadığı açıktır; yapılması gereken, bu kararların uygulanmasını mümkün kılacak adımlar atmaktır. İsrail bu insanlık dışı saldırısı ile taraf olduğu BM Sözleşmesi’ni, bağlayıcı BM Güvenlik Konseyi Kararlarını, savaş bölgelerinde ve işgal altında yaşayan sivilleri korumayı taahhüt eden 1949 Cenevre Sözleşmelerini, İnsan Hakları Evrensel Beyannmesi’ni ihlâl etmektedir.” dedi.
“İSRAİL DEVLETİNİ KINAMAK HER İNSANIN BOYUN BORCUDUR”
İsrail devletinin 4 gündür Mescidi Aksa’ da sivil halka karşı saldırarak devlet gibi değil terör örgütü gibi davrandığına değinen Şahin şu ifadelere yer verdi: “İsrail, Filistin topraklarında insanlık suçu işlemektedir. Hatta BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin ifade ettiği gibi, Kudüs’te yaşananlar insan hakları ihlalinden öte tam anlamı ile bir savaş suçudur. İsrail kolluk kuvvetlerinin, sivil halka karşı kullandığı orantısız güç, İsrail’in hakkı olmayan yere tecavüzü ve müdahalesi kabul edilemez. Evrensel tüm hukuk metinlerinde güvence altına alınmış yaşam hakkını, din ve vicdan özgürlüğünü, ibadethane dokunulmazlığını hiçe sayarak saldırıda bulunan İsrail devletini kınamak bırakın her hukukçunun her insanın boynunun borcudur. İsrail devleti uluslararası kararlara, sözleşmelere saygı duymasını öğrenmeli, buna aykırı davranışlarının hesabını da uluslararası arenada vermelidir. İsrail’i işgal ettiği Filistin topraklarındaki yasadışı uygulamalarını sonlandırmaya ve bölgede gerginliği ve hukuksuzluğu artıracak hareketlere son vermeye davet ediyoruz. Dört gündür, İsrail’in, Filistin halkına karşı sürdürdüğü ve insanlıkla, uluslararası teamüllerle, savaş hukuku ile bağdaşmayan, bu haksız saldırısının uluslararası hukuka ve insan haklarına aykırılığını hep birlikte dile getirmekle İsrail devletinin hukuk ve insanlık dışı bu saldırısını aşağıda imzası bulunan baro başkanları olarak şiddetle kınıyoruz.”

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 21 Haziran 2021
İmsak 03:35
Güneş 05:26
Öğle 13:05
İkindi 17:00
Akşam 20:33
Yatsı 22:16