Bakan Eroğlu, Bolvadin Sosyal Bilimler Lisesi Açılışını Yaptı.

İlimiz Bolvadin ilçesinde hayırsever işadamı Yusuf Kayabaşı

AFYONKARAHİSAR 12.05.2015, 20:55 12.05.2015, 20:56
1103
Bakan Eroğlu, Bolvadin Sosyal Bilimler Lisesi Açılışını Yaptı.

 Bakan Eroğlu, Bolvadin Sosyal Bilimler Lisesi Açılışını Yaptı.

İlimiz Bolvadin ilçesinde hayırsever işadamı Yusuf Kayabaşı tarafından yaptırılan Raziye Sultan-Yusuf Kayabaşı Sosyal Bilimler Lisesinin açılışı Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Valimiz Hakan Yusuf Güner’in katıldığı törenle açıldı.

Açılışa Bakan Eroğlu ve Valimiz Güner’in yanı sıra, Milletvekili Halil Ürün, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Orman ve Su İşleri Bakanlığı üst düzey yöneticileri, Bolvadin Kaymakamı Osman Nuri Canatan, İl Jandarma Komutanı Kd. Alb. Yusuf Kenan Topçu, İl Emniyet Müdürü İbrahim Özel, İGM Başkanı Salih Sel, ilçe ve belde belediye başkanları, daire müdürleri ve Bolvadin ilçesi protokol üyeleri ile sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Hayırseverlikte ve eğitime verilen önemde örnek bir ilçe olan Bolvadin ilçesi Raziye Sultan-Yusuf Kayabaşı Sosyal Bilimler Lisesinin açılışıyla 9. liseye kavuşmuş olup, yaklaşık 14 bin metrekarelik bahçe içerisinde 781 m2 bina alanı ve toplam 4000 m2 kullanım alana sahiptir. 21 derslikli okulun açılışını gerçekleştiren Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu yöre halkı tarafından coşkuyla karşılandı.

Tören Saygı Duruşunun ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlarken, açılış konuşmasını Raziye Sultan-Yusuf Kayabaşı Sosyal Bilimler Lisesini yaptıran Yusuf Kayabaşı yaptı.

Açılış konuşmaları sırasında söz alan Valimiz Hakan Yusuf Güner; “Bugün büyük bir mutluluğu hep beraber yaşıyoruz. Bir barajımızın açılışını Emirdağ ilçemizde gerçekleştirdik. Şu anda da Bolvadin ilçemizde kısmen başlangıcında benimde olduğum ve kuruluşunda çaba sarf ettiğim, Sayın Bakanımızın desteğiyle burayla hususiyle Sosyal Bilimler Lisesi olması önündeki engeli beraber açtığımız bir lisenin hizmete sunulması için buradayız. En önemlisi de Sayın Bakanımızın Bakanlar Kurulu Toplantısında Milli Eğitim Bakanına Sosyal Bilimler Lisesi olması konusunda rica ettiği okulun açılışını hep beraber gerçekleştiriyoruz”. dedi.

Bir ülkenin kaderinin sadece yollar, sadece barajlar ve sadece ağaçlar belirlemez diyen Valimiz Güner; “İyi yetişmiş insan gücüne sahip olmakta o ülkenin kaderini belirleyebilir. Bu çerçevede memleketimiz de devletimiz ve hükümetimizin sağlamış olduğu kaynaklarla bizler hem Bakanlık, hem de İl Özel İdaresi olarak yatırımlara çalışmalara ve evlatlarımızı güzel yapılara kavuşturmaya gayret ediyoruz. Şüphesiz ki aziz milletimiz ve Afyonkarahisarlılar nasıl misakı milli sınırları içerisinde milli mücadeleyi topyekun başlatmışlarsa da, aynı zamanda zenginliklerini hem sadakayı cariye, hem de aziz milletin evlatlarını yetiştirme bağlamında katkı sağlamak için imkanlarını seferber ediyorlar. Ben Sayın Bakanımıza buranın hem Sosyal Bilimler Lisesi olmasında hem de temelinin atılıp nihayetine eriştirilmesindeki gerçekten çok özverili bir şekilde işi takip etmesinde dolayı, hem de bu eserin vücuda gelmesinde Vali olarak bizlere ve hayır severlere Kaymakamımıza, Milli Eğitimimize  destek vermesinden dolayı şehrin Valisi olarak şükranlarımızı arz ediyorum ve büyük bir alkış istiyorum. Sayın Bakanım sizin İzmir’den aday olmanız bizlerin içinde burukluk yapsa da sizlerin bana ifade ettiği gibi Afyonkarahisarımızı yalnız bırakmayacağınızı biliyoruz. İnşallah bizlerde bu başarıyı ve çalışkanlığı bırakmayacağız. Adeta gecemizi gündüzümüze katarak bu ile hizmet etmeye devam edeceğiz. Ben bu okulumuzun, ilçemize, ilimize, ülkemize, devletimize, milletimize, annemize ve evlatlarımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor, Allah devletimize ve hükümetimize zeval vermesin diyorum.” dedi.

Törenin son konuşmasını yapan Bakan Eroğlu; “Öncelikle bu okulun hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu okulda inşallah vatana ve millete hayırlı bireyler yetişmesini diliyorum.Bu okulun temeli atılmadan evvel buraya Sosyal Bilimler Lisesinin yapılamayacağı ifade ediliyordu. Ama ben bu durumu yakında takip ettim ve gerekli girişimlerde bulunarak Raziye Sultan-Yusuf Kayabaşı Sosyal Bilimler Lisesinin bu günlere gelmesine vesile oldum. Bundan da çok büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum.”dedi.

Konuşmasında Hayırsever İşadamı Yusuf Kayabaşına hitaben konuşan Bakan Eroğlu, ilk evvela size ve eşinize bu okulun yapılmasına büyük katkı sağladığınız için teşekkür ediyorum. Burada eşinizin desteği olmasa siz bu okulu yapamazsınız. Eşiniz çocuğumuz var onlarla ilgilen diyebilirdi. Hanımefendiye de verdiği destekten dolayı tebrik ediyorum.Yusuf bey burası için 2 Milyon TL harcadı ve belki daha fazlasını harcadı. Bu anlamda kendisini yürekten kutluyorum.” dedi.

Ülkemizde bir çok ilerlemeler kaydedildiğinin altını çizen Bakan Eroğlu; “Ülkemizin her türlü imkanının olmasının yanında gerçekten faziletli insanlar yetişmez ise bu yapılan yatırımların ve çalışmaların ne kıymeti var. Bizler eğitimi ön planda tutmaktayız. Yatırımlarımızda da ilk olarak eğitim sonra sağlık gelmektedir.Bütün Türkiye’nin her yerinde üniversiteler kurduk. Bölüm ve derslik sayılarını artırdık. Eskiden 1 sınıfta 160 kişi vardı şimdi 30 civarındadır. Yani hükümetimizin zamanında eğitim anlamında çok yol kat ettik.” dedi.

Bu tür yatırımların manevi olarak insanlara çok şey kazandırdığının altını çizen Bakan Eroğlu; “Yusuf bey sadakayı cariye konusunu vurguladı. Biliyorsunuz insanlar öldüğünde amel defteri kapanır. Ama insana faydalı olan, hayırlı evlat, hayırlı hizmet sunan ve hatta ağaç dikenlerin amel defterleri kapanmıyor. Bu anlamda Yusuf Bey’e ve eşlerine teşekkür ediyor ve aynı zamanda kutluyorum.Milli eğitim bakanlığının bir prensibi var. İlçelerde Sosyal Bilimler Lisesi açılmasına izin vermiyorlardı. Ben Sayın Milli Eğitim Bakanımıza Yusuf bey gibi böyle bir hayırsever bulunmaz dedim. Bu konuda bende Milli Eğitim Bakanımızı ikna ettim ve kendileri de bizleri kırmadı. Bugün bu güzel okulun açılışına vesile olduk. Bundan öncede Ceylan Emet Bey’in katkılarıyla da Fen Lisesi açtık. Ben bu konuda Bolvadin’de önemli başarılara imza atan hayırsever işadamlarımızı kutluyorum.” dedi.

Eğitim anlamında öğretmenlerimize büyük iş düştüğünü hatırlatan Bakan Eroğlu; “Buradaki öğretmenlere ricamız var. Buradaki öğrencilerimizi en iyi şekilde eğitecekler. Öğrencilerimizde derslerine çok iyi bir şekilde çalışacaklar, vatana, millete hayırlı bireyler olacaklar. Bu anlamda hayırlı ve uğurlu olsun.“dedi.

Konuşmasını tamamlayan Bakan Eroğlu, Sosyal Bilimler Lisesinin Bolvadin ilçesine kazandırılmasında büyük katkıları olan Remziye Sultan ve Yusuf Kayabaşı ailesine plaket takdim etti.

Konuşmaların tamamlandığı törende Bakan Eroğlu, Valimiz Güner ve protokol üyeleri tarafından kurdela kesimi ile Raziye Sultan-Yusuf Kayabaşı Sosyal Bilimler Lisesinin açılışı gerçekleştirildi.

Okul içerisinde incelmelerde bulunan Bakan Eroğlu ve beraberindekiler sınıflara girerek öğrencilerle sohbet ettiler.

Buradaki açılış programının tamamlayan Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yine Bolvadin ilçesinde Yeni yapılan Karakadıoğlu Cami ve Kuran Kursu açılış törenine katıldı. Tören Kuran-ı Kerim ziyafeti ile başladı. Törende Bolvadin Müftülüğü tarafından cami hakkında bilgiler verilmesinin ardından İl Müftüsü Burhan İşliyen tarafından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapıldı. Cami açılış töreninde duygu ve düşüncelerini ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu; “Gerçekten şimdi burada hayırlı bir açılış yapacağız. Cami ve kuran kursu açılışına vesile olan kişilerin hayır ve hasenat konusunda çok önemli hizmetler sunmuş oluyorlar. Biraz öncede Yusuf Bey’in katkılarıyla Sosyal Bilimler Lisesinin açılışını gerçekleştirdik. Bunlar güzel hizmetler olup aynı zamanda sadakayı cariyedir. Arkasında hayırlı eser ve hayırlı evlatlar bırakanların amel defterleri kapanmayacaktır. Tabi bu caminin yanında kuran kursuda açıyoruz. Biliyorsunuz Peygamber Efendimiz SAV Kuran-ı Kerimi öğreten ve öğrenenlerin insanların en hayırlısı olduğunu ifade ediyor. Bu manada burada çok büyük bir sevap işlenmiş olunuyor. Bu anlamda bu eserlerin yapılmasında emeği geçenlerden Allah razı olsun diyor, kendilerine en kalbi duygularımla teşekkür ediyorum. Tabi burada namaz kılanların, ibadette bulunanların ibadetlerini ve namazlarını Yüce Rabbim kabul eylesin. İnşallah bu topraklar hiçbir zaman ezansız kalmasın. Şanlı bayrağımız eşsiz topraklarımızda ilelebet dalgalanmaya devam etsin. Bizler burada birçok hizmetlerde bulunduk, bulunmaya da devam edeceğiz. Çünkü insanların en hayırlısı insanlara faydalı olanıdır. Önemli olan bu kubbe altında hoş bir seda bırakmaktır. Bu anlamda da Sayın Karakadıoğlu’na teşekkür ediyor, Yüce Allahtan hayırlarının kabulü için dua ediyorum.“dedi.

Açılış töreni İl Müftüsü Burhan İşliyen’nin dua etmesi ve kurdele kesimi ile sona ererken Bakan Eroğlu, Bolvadin ilçesindeki temaslarını tamamlamış oldu.

Yorumlar (0)
10°
parçalı az bulutlu
banner603
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 08 Nisan 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:25
Öğle 13:05
İkindi 16:42
Akşam 19:35
Yatsı 20:55