BAKAN EROĞLU, “AFYONKARAHİSAR’IN HER ALANINA YATIRIM YAĞACAK”

Bir dizi temaslarda ve ziyaretlerde bulunmak üzere ilimize gelen Orman ve Su İşleri Bakanı

AFYONKARAHİSAR 02.06.2015, 18:34 02.06.2015, 18:37
256
BAKAN EROĞLU, “AFYONKARAHİSAR’IN HER ALANINA YATIRIM YAĞACAK”

 BAKAN EROĞLU, “AFYONKARAHİSAR’IN HER ALANINA YATIRIM YAĞACAK”

 

Bir dizi temaslarda ve ziyaretlerde bulunmak üzere ilimize gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kanal 3 televizyonu ile Gün FM radyosunun konuğu oldu. Afyonkarahisar’a son 13 yılda yapılan hizmetleri dile getiren Bakan Eroğlu, “Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Afyonkarahisar’a her alanda yatırım yağacak” dedi.

 

7 Haziran seçimleri öncesi çalışmalarını İzmir’de sürdüren Orman ve Su İşler Bakanı Veysel Eroğlu, İzmir’deki programının ardından Afyonkarahisar’a geldi. Kanal 3 televizyonu ile Gün FM radyosunun konuğu olan Bakan Eroğlu, gündeme dair açıklamalarda bulunarak, Afyonkarahisar’ yapılan yatırımlardan da bahsetti. Ege Geliştirme Projesi (EGEGEP) üzerinde duran Bakan Eroğlu, birçok projenin tamamlandığına da işaret etti. Son 13 yılda Afyonkarahisar’a 10,6 milyon TL yatırım ve destek sağladıklarını kaydeden Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Temel hedefimiz, Afyonkarahisar’ı yatırımların merkezi yapmak. Afyonkarahisar’ımıza yaptığımız muhteşem yatırımlar EGEGEP ile daha da artacak. Eniştemiz ve Başbakanımız Sayın Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ve değerli Milletvekili adaylarımızla Afyonkarahisar daha da gelişecek. Afyonkarahisar’a ne yapılırsa bunu ancak hükümetimiz yapar. Başkalarının yatırım yapma şansları yoktur” diye konuştu.

 

ÇİFTÇİMİZİN CEBİNE 890 MİLYON PARA GİRECEK

Afyonkarahisarlı çiftçinin cebine 890 milyon lira fazladan para gireceğini dile getiren Bakan Veysel Eroğlu, Başbakanımız tarafından açıklanan ve Ege’yi şaha kaldıracak Ege Gelişim Projesi (EGEGEP) ile tamamlanan ve tamamlanacak projeler ile Afyonkarahisar’da 807 bin 446 dekar araziyi daha sulamaya açacaklarını belirtti. Eroğlu “Afyonkarahisar’ı gıda üretim ve ihracat üssü haline getireceğiz.  Bu tesislerin tamamlanmasıyla Afyonkarahisarlı çiftçilerimizin cebine yılda fazladan 890 milyon lira para girecek. Afyonkarahisarlı çiftçilerimizin yüzünü güldürmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

125 MİLYON FİDAN TOPRAKLA BULUŞACAK

“125 Milyon Adet Fidanı Toprakla Buluşturacağız” diyerek konuşan Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, açıklamasına şöyle devam etti; “2019 yılı sonuna kadar EGEGEP kapsamında 1,3 milyon dekar arazide ağaçlandırma çalışması yapacağız. 125 milyon adet fidanı toprakla buluşturacağız. Ayrıca, gelir getirici tür ağaçlandırma çalışmaları kapsamında 20 bin dekar alanda çalışma yaparak orman köylülerimizi kalkındırmaya devam edeceğiz.Ayrıca orman köylümüze destek olmak amacı ile Afyonkarahisar’da son 13 yılda, 2 bin 82 aile ve 7 kooperatif projesine toplam; 15 Milyon 775 bin 67 TL kredi ve hibe desteği sağlanmıştır. 2003-2014 yılları arasında; 7 adet koruma alanı ilan edilmiştir. 2 adet Yaban Hayatı Geliştirme Sahası, 708 bin 290 dekar sulak alan ve 5 adet avlak ilan edilerek, hizmete sunuldu.”

 

TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDAN HASTA GELİYOR

Afyonkarahisar’ın her alanda olduğu gibi sağlık turizminin de başkenti olma yolunda hızla ilerlediğini kaydeden Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu ilerlemenin sağlık turizminin önünü açacağını ifada etti. Eroğlu, “Afyonkarahisar sağlık turizminde de lider şehir olacak. Hizmete alacağımız 30 bin metrekare kapalı alana sahip 180 Yataklı Onkoloji ve Hematoloji Hastanesi ile Radyasyon Nükleer Tıp Ünitesi ile Afyonkarahisar, sağlığın ve sağlık turizminin merkezi olacak. Yine Türkiye’nin en muhteşem fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezini Afyonkarahisar’da inşa ettik. Hizmete aldığımız Afyon Kocatepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi de Afyonkarahisar’ın ismini bütün Türkiye’ye duyuruyor. Türkiye’nin dört bir yanından ve yurt dışından gelen hastaların akınına uğrayan Afyon Kocatepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi 40 ilden ve yurt dışından gelen hastaların ihtiyacını karşılıyor. Eskiden sağlık konusunda çok büyük sıkıntılar vardı. Hükümetimiz döneminde sağlanan bu sağlıktaki dönüşüm dünyaya örnek oldu. Biz de Afyonkarahisar’da sağlıkta Dünya’nın en ileri sistemini kurmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.  

 

AFYONKARAHİSAR EGE BÖLGESİNİN LOKOMOTİFİ OLACAK

“Hükümetimiz, efeler diyarı Afyonkarahisar’a son 13 yılda, 10,6 milyar TL yatırım ve destek sağladı” diyen Bakan Veysel Eroğlu, “Hükümetimizin destek ve yatırımları artarak devam edecek ve Anadolu’muzun kavşak noktası olan, mermerin ve termalin başkenti Afyonkarahisar, Ege Bölgesi’nin lokomotifi haline getirilecektir. Son 13 yılda inşa edilen sulama tesisleri ile 438 bin dekar zirai arazi sulamaya açılmış, çiftçilerimize yılda 482 milyon TL zirai gelir artışı sağlanmıştır. Çiftçilerimizin gelirinin yükseltilmesi, su kaynaklarının en yüksek faydayı sağlayacak şekilde etkin dağılımı ve kullanımı için çalışmalara devam edilmektedir. İnşaatı devam eden 23 adet proje ile 65 bin 90 dekar arazi sulanacaktır. Planlama ve proje safhasındaki 20 adet proje ile de 35 bin 350 dekar arazi daha sulanacaktır. İnşa edilen içme suyu tesisleri ile halkın menba kalitesinde su içmesi sağlanmıştır. İlk safhası 2012 yılında hizmete açılan Arsenik Arıtma Tesisi ile 23 yerleşim yerinin suları arıtılmaktadır. İçme ve kullanma sularının arsenikten temizlenmesi üzerinde önemle durulmakta olup Arsenik Arıtma Tesisinin 2. Safhası için çalışmalar devam etmektedir. Düzağaç Akdeğirmen Barajı ile de 2050 yılına kadar içmesuyu ihtiyacı karşılanmıştır” diye konuştu. Kanal 3 ve Gün FM’nin ardından Bakan Eroğlu, Şuhut ilçesine geçti. 

Yorumlar (0)
10°
parçalı az bulutlu
banner603
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 08 Nisan 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:25
Öğle 13:05
İkindi 16:42
Akşam 19:35
Yatsı 20:55