Bakan Eroğlu, 300 Yataklı Kız Yurdunun Temel Atma Törenine Katıldı.

Afyonkarahisar il merkezi ve ilçelerinde birçok temaslarda

AFYONKARAHİSAR 13.05.2015, 00:01 13.05.2015, 00:02
618
Bakan Eroğlu, 300 Yataklı Kız Yurdunun Temel Atma Törenine Katıldı.

 Bakan Eroğlu, 300 Yataklı Kız Yurdunun Temel Atma Törenine Katıldı.

Afyonkarahisar il merkezi ve ilçelerinde birçok temaslarda bulunan Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu ilimiz merkezindeki programları dahilinde İmam Hatip Lisesi inşaatında incelemelerde bulunmasının ardından AKÜ Onkoloji Hastanesi temel atma ve 300 Yataklı Yüksek Öğrenim Kız Yurdu Temel Atma merasimlerine katıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun ilimizdeki programlarına Valimiz Hakan Yusuf Güner, Milletvekili Halil Ürün, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Akü Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak,  Orman ve Su İşleri Bakanlığı üst düzey yöneticileri, İl Jandarma Komutanı Kd. Alb. Yusuf Kenan Topçu, İl Emniyet Müdürü İbrahim Özel, İGM Başkanı Salih Sel ve daire müdürleri dahil oldular.

Bakan Eroğlu, ilimizdeki programları dahilinde ilk olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından yaptırılan 32 Derslikli İmam Hatip Lisesi ve Kapalı Spor Salonu inşaatında incelemelerde bulunarak ilgililerden bilgiler aldı.

Daha sonra Bakan Eroğlu, ilimiz ve çevre iller için büyük önem taşıyan Afyon Kocatepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesi temel atma törenine katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende ilk olarak kürsüye gelen AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, temeli atılacak olan Onkoloji Hastanesi hakkında bilgiler verdi.

Daha sonra kürsüye Valimiz Hakan Yusuf Güner, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Törende Bakan Eroğlu ise Onkoloji Hastanesinin önemine değinen bir konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından temel atma butonuna basan Bakan Eroğlu, Valimiz Güner ve beraberindekiler hastanenin hayırlı ve uğurlu olması temennisinde bulundular.

Buradaki temel atma programını tamamlayan Bakan Eroğlu, Valimiz Güner ve beraberindekiler Afyonkarahisar Valiliği İl Özel İdaresi tarafından yaptırılacak olan 300 Yataklı Yüksek Öğrenim Kız Yurdu temel atma programına katıldılar.

Saygı duruşunda bulunulmasının ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda Afyonkarahisar Zeybekler Kulübü tarafından sergilenen halk oyunu gösterisi beğeni ile izlendi.

Programın açılış konuşmaları sırasında İl Genel Meclisi Başkanı Salih Sel söz alarak 300 Yataklı Yüksek Öğrenim Kız Yurdu ile ilgili bilgiler verdi.

Daha sonra programda söz alan Valimiz Hakan Yusuf Güner; “Bugün Afyonkarahisar Valiliği İl Özel İdaresi tarafından yaptırılacak olan 300 kişilik Yüksek Öğrenim öğrenci yurdunun temel atma töreni için bir aradayız.

Bizler son 12 yıllık dönemde ülkemizde yaşanan değişimlere uygun olarak il özel idaresinin hizmet sunduğu il, ilçe ve köylerde standartlar ve yeni stratejiler geliştirmek zorunda olduğumuzu biliyoruz. Bugün; fakülte sayısının 15’e çıktığı, öğrenci sayısının %100 artarak 42 binleri bulduğu üniversitemizde öğrencilerimizin yurt ve barınma sorununa ilişkin olarak Afyonkarahisar Valiliği İl Özel İdaresi olarak bizlerin de bir şeyler yapması gerektiğinin farkındaydık.

Halihazırda ilimizde 10 adet 7.115 kapasiteli (resmi) yurt-kur yurdu olarak hizmet vermekte ayrıca özel sektöre ait 10.000 yatak kapasiteli yüksek öğrenim yurdu bulunmaktadır. Bu amaçla; temelini attığımız yaklaşık olarak 8 milyon TL proje bedelli, 8.900m² kapalı alana sahip ve 300 kişilik öğrenci yurdunun inşaatıyla birlikte ilimizde Devlet yurt kapasitesi 7.400’e çıkararak öğrenci kardeşlerimize daha konforlu, sağlıklı güvenli ortamlarda barınmalarını gerçekleştireceğiz.

 Ayrıca; inşaatı devam etmekte olan ve kiralaması ön protokolle yapılan 3 adet Merkez, 1 adet Sultandağı ve 1 adet Bolvadin İlçelerinde toplamda 3.107 (Merkez (1500+307+500) + Sultandağı 300 + Bolvadin 500) yatak kapasitesini daha 2015-2016 yılında sağlayacağız. Böylece yaklaşık 10.000 resmi 10.000 özel sektöre ait ilimizde yurt kapasitesi oluşarak gençlerimize rahat bir yükseköğrenim hayatı geçirmeleri konusunda hizmet vermeye devam edeceğiz.

Bana ilave yeni Yüksek öğrenim yurtların yapımı için yer bulma talimatını yaklaşık iki ay önce vermiştiniz. Bu çerçevede yapmış olduğumuz çalışma sonucunda Üniversite kampüsü içinde 124 dönümlük kampüs alanının yurt yapımına tahsisi için Milli Emlak Genel Müdürlüğü ve Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne teklif sunuyoruz. Ayrıca; 32 dönümlük üniversite kampüsü dışındaki alanı da bir STK’ca Yüksek öğrenim yurdu yaptırtmak üzere Üniversitenin mütevelli kararı akabinde Milli Emlak Genel Müdürlüğüne teklif ediyoruz. İşlemlerimiz devam etmektedir. Bu konuda da her zaman olduğu gibi desteklerinizi bekliyoruz.

Büyük mütefekkir Nurettin Topçu’nun “Tam seferberlik her cepheden toplanan kuvvetlerin bir merkez etrafında birleşmeleriyle olur”  şeklinde dile getirdiği gibi il özel idaresi olarak ilimizde ortak bir vizyon anlayışıyla ve aynı anda bir çok gözlük kullanarak tam bir seferberlik halinde Valilik öncülüğünde İl Müdürlükleri ile birlikte çalıştığımızı belirtmek isterim. Her ne kadar bu tempomuza zaman zaman uyum sağlayamayan az sayıda personelim olsa da zaman içerisinde eserlerin ortaya çıkması ile onlarda eminim mutlu olacaklardır. 

 

Vatandaşlarımızın yüreğine ve aklına seslenen projelerimizle özel idare ve il müdürlükleri ile hayata geçirmek için çalışıyoruz. Bunlar hem fiziki hem de sosyal projelerdir. İl Özel İdaresi olarak adım atılmayan en ücra köşedeki kırsal bölgelere dahi ulaşmaya gayretindeyiz. İl Özel İdare bütçemizi 2002 yılında 12 milyon TL iken 2015 yılında %925 artış gerçekleşerek yaklaşık olarak 111 milyon TL’ye ulaşmış durumdadır. Son 12 yılda Özel İdare olarak 300 milyon TL’yi aşkın altyapı harcaması yaptık. Bu konuda tüm personelime, İl Genel Meclisi üyeleri ve Başkanımıza teşekkür ediyorum.

Köylerimizin %90’ına kilitli parke yol yaptık, köylerimizin %96’sının kanalizasyon şebekesini tamamladık. Köylerimize hizmet götürmenin derdinde iken yeni kapanan hizmet alamayan beldelere de hizmet götürüp, köylerin standardına ulaştırmanın gayreti içerisindeyiz. 2015-2016 yılında 2 tane asfalt plenti kurup her tarafı 1. sınıf asfalt yapacağız ve kapanan beldelerin sorunlarını aşacağız.

Bana göre İdare, tamamen halka hizmet etmek sorumluluğudur. İdareci de vasatı idare eden değil bu sorumluluğu taşıyandır. Nitekim; Peygamber Efendimizin (s.a.v) buyurduğu “Bir milletin efendisi, onlara hizmet edendir.” anlayışıyla yorulmadan, bıkmadan usanmadan çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz, İnşallah. Bu yıl 20 milyon TL beton yol harcaması ile birlikte köylerimiz için gelen Başbakanlığımızın gönderdiği ilave 12 milyon TL’yi ilçelerimizdeki köylerin altyapı yapım çalışmalarına kullanacağız.

Bir mülki idare amiri ve vali gözüyle, şehrimizin altyapı ve potansiyel gelişimine ilişkin olarak ortaya çıkan ihtiyaçları bürokratik mantıkla değil kalkınma açısından pratik, hızlı ve reel yaklaşarak çözme gayreti içerisindeyim. O yüzden altyapı planlamalarımızı yaparken yarınları ve 2023’leri öngören bir yönetim mantığıyla vizyonel hareket ediyoruz.

Şunu çok iyi biliyoruz ki; Fertler Fani, Aziz Milletimiz bakidir. Bu amaçla da il özel idaresi olarak temelini attığımız yurdumuzun gençlerimize hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen başta Sayın Bakanım olmak üzere tüm milletvekillerimize, belediye başkanlarımıza, il genel meclisi başkanı ve üyelerimize, il özel idaresi çalışanlarımıza üniversitemize, ve benimle kader birliği yapma cesaretine sahip çalışkan daire amirlerine teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.“dedi.

Programda son olarak kürsüye gelen Bakan Eroğlu; “Bugün sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Afyonkarahisar’a gelince az önce TOBB tarafından yaptırılan 32 derslikli İmam Hatip Lisesinin inşaatını gördük. Temel atmaya gelecektik, baktık ki çatısı yapılmış. Artık temele gerek yok, inşallah yakında açılışına geliriz. Bundan kısa bir süre önce İslami İlimler Fakültesini ziyaret etmiştik. Orada öğrenimlerine devam eden kızlarımız bize yurt ihtiyacından bahsettiler. Bizde bu ihtiyacı yerinde görerek mutlaka bir an önce yapalım dedik. Sayın Başbakanımızın ve bakanlığımızın destekleri ile işte burada Valimiz, İl Özel İdaremiz, İl Genel Meclisi Başkanımızın destekleri ile bugün temel atıyoruz. Eğitime çok büyük destek veriyoruz. Türkiye’de en çok bütçeyi Milli Eğitime ayırıyoruz. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi çok iyi yetiştirmemiz lazım. Onlara sahip çıkmamız lazım. Onlar bu vatana, millete ve bayrağımıza çok faydalı olacaktır. Tabi buradaki kızlarımızın da eğitimi çok önemlidir.  Kızlarımız ileride anne olacak ve evlatlarının yetişmesinde önemli yer alacaklar. 8 baraj ve göletle Afyonkarahisar’da sulanmadık yer bırakmıyoruz. Afyonkarahisar’ı dünyaya gıda maddesi ihraç eden bir üs haline getireceğiz. Mermerin başkenti,  gıdanın, etin, lokumun başkenti olan ilimiz aynı zamanda şifalı sağlık turizmi ve spor turizminin de merkezi olacaktır. Özellikle Valimize ve İl Genel Meclis başkanımıza ve üyelerine gönülden teşekkür ediyorum.  Ayrıca özel idare çalışanlarına teşekkür ediyorum. Şimdi sizlere ilk defa burada müjde vermek istiyorum. Biz bu eski yapılmış Selevir Sulama Barajı gibi Seyitler sulaması gibi onları son yaptığınız modern sulama sistemlerine dönüştürün diyorlar. Özel idare bunların işletmesini alıp DSİ ile protokol yaparsa peşinat katkı bedeli almayalım dedik.  Ve arkadaşları bu konuda yönlendirip gerekli kararnamesini hazırlayın diye talimat verdim. Ayrıca şimdi birde bu arıttığımız atık suları bahçe sulamada kullanmak için Türkiye’de ilk olarak Afyonkarahisar’dan başlıyoruz. Arıttığımız atık sular artık bahçelerde kullanılacak. Yurt yaptıracak sivil toplum kuruluşlarına her türlü desteği de vereceğiz. Afyonkarahisar’ı şifalı bitkiler üretim ve ihracat haline getiriyoruz. Bu konudaki çalışmalar başladı. Ayrıca Özdilek kavşağı yapılmaya başlanacak. Dinar’dan çöl ovasına gidecek olan yollarında çalışma projeleri yapılmaya başlandı. Ben böyle bir güzel yurt yapıldığı için emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum.“dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Eroğlu, Valimiz Güner ve protokol üyelerinin temel atma butonuna basmaları ile 300 Yataklı Yüksek Öğrenim Kız Yurdu’nun temeli atılmış oldu.

Yorumlar (0)
10°
parçalı az bulutlu
banner603
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 08 Nisan 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:25
Öğle 13:05
İkindi 16:42
Akşam 19:35
Yatsı 20:55