ATSO’nun Meclis Toplantısı, Vİdeo Konferans Yöntemiyle Yapıldı

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi’nin 2020 yılının Temmuz ayı

AFYONKARAHİSAR 24.07.2020, 12:53
ATSO’nun Meclis Toplantısı, Vİdeo Konferans Yöntemiyle Yapıldı

ATSO’nun Meclis Toplantısı, Vİdeo Konferans Yöntemiyle Yapıldı

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi’nin 2020 yılının Temmuz ayı olağan toplantısı, ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci yönetiminde, video konferans aracılığıyla gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, “Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını dolayısıyla Mart, Nisan, Mayıs, Haziran toplantılarımızı video konferans yöntemi ile gerçekleştirmiştik. Temmuz ayı toplantımızı da aynı yöntemle düzenliyoruz. Hayatta normalleşmeye yönelik adımlar hızlandı, ancak tehlike geçmiş değil. Biz de Ağustos ayında Meclis toplantımızı azami önlem alarak, sosyal mesafe-maske ve hijyen kuralına uyarak hizmet binamızda yapmak istiyoruz. Dileriz ki sizlerle yüz yüze iletişimi sağlar ve sosyal mesafeli de olsa hasret gideririz” dedi.

Temmuz ayında 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla birçok etkinlik yapıldığını belirten Merdivenci, “15 Temmuz Hain Darbe Girişimi’nin 4’üncü yıldönümü dolayısıyla pek çok program düzenlendi. Odamız da bu programlarda temsil edildi. 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi’ni unutmadık, unutmayacağız. Türkiye Cumhuriyeti’ni doğrudan hedef alan bu hain darbe girişimini bir kez daha lanetliyoruz. 15 Temmuz şehitlerimizle birlikte son dönemde acı haberleri ile büyük bir üzüntü duyduğumuz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi saygıyla anıyorum. Bugün Erzurum Kongresi’nin 101’inci yıldönümü. Manda ve himayenin asla kabul edilmeyeceğinin, ayrıca Milli Mücadele’nin milli irade ile yönetilerek Temsil Heyeti’nin oluşturulacağının ilan edildiği Erzurum Kongresi, Kurtuluş Savaşımız’da önemli bir yere sahiptir. Bu vesile ile başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Milli Mücadelemiz’in komutanlarını ve isimsiz kahramanlarını saygıyla anıyorum.20 Temmuz 1974’te başlayan Kıbrıs Barış Harekâtı ile birlikte Kıbrıs’a barış ve özgürlük getiren kahraman askerlerimizi, bu Harekât kararını birlikte veren merhum devlet adamları Bülent Ecevit ve Necmettin Erbakan’ı da yine saygıyla anıyorum” ifadelerini kullandı.

ATSO üyesi Oruçoğlu Yağ şirketinin Türkiye’nin ilk 500 büyük şirketi arasına girdiğini hatırlatan Merdivenci, “İstanbul Sanayi Odası, İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırmasının sonuçlarını kamuoyuna açıkladı. Odamız’a kayıtlı Oruçoğlu Yağ Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, İlk 500 Sanayi Kuruluşu arasında 429’uncu oldu. Oruçoğlu Yağ şirketini kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz” diye konuştu.

Pandemi sürecinin ekonomiye etkisi hakkında da değerlendirmede bulunan Merdivenci, şöyle devam etti:

“İngiltere’de yayın yapan etkili dergilerden olan The Economist dergisi, Türkiye’nin özellikle koronavirüs salgınından olumsuz yönde etkilenecek kesimlere ev kısıtlaması getirdiğini, üretim gücünü ise koruduğunu belirterek ekonomi için önemli bir başarı kazandığı yorumuna yer verdi. Pandemi dolayısıyla yaşadığımız bu süreçte ekonomi çarklarının dönmeye başladığını görüyoruz. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki, Mart ve Nisan ayında ertelenen borçların ödeme takvimi geldi. İşletmelerimizin dengeli bir şekilde bütçeleme yaparak bu süreçten en az hasarla çıkmalarını diliyorum. İşletmelerin ve çalışanların üzerindeki vergi yüklerinin ise bir nebze olsun hafifletilmesi, gündeme gelmelidir. Devlet büyüklerimizin bu sese kulak vereceğini düşünüyorum.”

Merdivenci, toplantının açılış konuşmasını “24 Temmuz Basın Bayramı’nı kutluyor, basın mensuplarımıza çalışmalarında başarılar diliyorum. Bu ay sonunda idrak edeceğimiz Kurban Bayramınızı da en içten duygularımla kutluyor, Bayram’ın ailenize, sevdiklerinize, ülkemize ve tüm insanlığa sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum” sözleri ile noktaladı.

Toplantının ikinci maddesinde Haziran 2020 ayı karar özetleri oybirliğiyle onaylandı.

Toplantının üçüncü maddesinde Haziran 2020 ayının Hesap Hülasası oybirliğiyle tasdik edildi.

Toplantının dördüncü maddesinde, ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Akif İşbilir, Yönetim Kurulu’nun Haziran-Temmuz 2020 Faaliyetleri hakkında sunum yaptı.

İşbilir’in ardından ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, güncel gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Toplantının son maddesi olan “Dilek ve Temenniler” kısmında, Meclis Üyeleri Abdullah Sancak, Ali İhsan Çiloğlu, İbrahim Sömer, Murat Bilgici ve Mustafa Özer söz alarak görüşlerini dile getirdi.

ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, “Dilek ve Temenniler” kısmının ardından Meclis Üyeleri’ne teşekkür ederek toplantıyı kapattı.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 20 Nisan 2021
İmsak 04:38
Güneş 06:08
Öğle 13:02
İkindi 16:45
Akşam 19:46
Yatsı 21:09