16 Mart 2019 Cumartesi 18:40
ASO Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı Afyon’da Yapıldı

ASO Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı Afyon’da Yapıldı

Ankara Sanayi Odası 2019 yılı ilk Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı, Afyon’da gerçekleştirildi.

ASO Meclis üyeleri ve 35 Meslek Komitesi üyelerinin geniş katılımıyla gerçekleşen toplantıya ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser katıldı.

Toplantının açılışında konuşan ASO Bakanı Nurettin Özdebir, Türkiye’nin güçlü olabilmesinin yolunun üretimden geçtiğini belirterek, “Bize düşen daha fazla çalışmak ve üretmek. İşimize odaklanıp, yüksek teknolojili ürünler üretmemiz lazım. Bunun için nesillerimizi bu yönde eğitmemiz gerekiyor” dedi.

Özdebir, Yeni Zelanda’da camilere yönelik gerçekleştirilen terör saldırısının hedefinin Türkiye olduğunu dile söyledi.

Dünyada en çok devletin kurulduğu coğrafyada yer alan Türkiye’nin güçlü olma mecburiyetinin bulunduğunu ve bunun büyük sorumluluk getirdiğini vurgulayan Özdebir, ülkenin güçlü olabilmesinin yolunun da üretimden geçtiğini bildirdi.

Özdebir, Türkiye’nin ne kadar çok teknolojik ürün üretebilirse bu coğrafyada bekasının o kadar devamlı olacağını ifade ederek, “Bu anlamda hepimize görevler düşüyor. Şu anda yaşamış olduğumuz kur şokuyla beraber zor bir süreçten geçmekteyiz. Bu süreç içinde firmalarımızı ve istihdamı devam ettirebilmemiz lazım. Devletimiz bu konuyla ilgili ihracatından istihdamına kadar çeşitli tedbirler alıyor, destek veriyor. Bize düşen daha fazla çalışmak ve üretmek. İşimize odaklanıp, yüksek teknolojili ürünler üretmemiz lazım. Bunun için nesillerimizi bu yönde eğitmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Nesillerin eğitimi için ASO olarak gereğini yerine getirdiklerini vurgulayan Özdebir, beceri sahibi insanların eğitilmesi, mesleki eğitimin yaygınlaştırılması ve imalat sanayisinde ihtiyaç duyulan nitelikli elemanın yetiştirilmesi için Türkiye’ye örnek modeller ortaya koymaya çalıştıklarını dile getirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez de tecrübeli sanayicilerle özel sektör ve kamu tecrübesi olan bürokratların birlikte güzel işler yapılabileceğini vurguladı. Dönmez; “Yatırımdan üretime, ticarete, satışa, ihracata kadar kamu kurum, kuruluşlarının iyi bir iş birliği ve koordinasyon içinde teşvikleri organize etmesi lazım” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Türkiye’de koordinasyon ve iş birliğini sağlamaya çalıştıklarını anlatan Dönmez, “Yatırımdan üretime, ticarete, satışa, ihracata kadar kamu kurum, kuruluşlarının iyi bir iş birliği ve koordinasyon içinde teşvikleri organize etmesi lazım. Maalesef geçmiş dönemde bürokrasiden ve siyasi yapıdan kaynaklanan aynı desteklerin farklı kurumlar tarafından farklı adlarla verilmesi, bir takım karışıklıklara yol açtı. Bunları da düzeltmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Dönmez, kalkınma ajanslarının sanayi ve üretime ilişkin uygulamaların pilot projelerinin yapılabileceği yerler olduğundan bahsederek, Türkiye çapında denendiğinde başarısızlıkların ağır olabileceği uygulamaların yerelde denenerek daha sonra ulusal ölçekte yapılmasının önemine işaret etti.

Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulunun (YOİKK) yeni hükümet sistemiyle yeniden canlandırıldığını dile getiren Dönmez, şunları kaydetti:

“YOİKK’te de Türkiye’nin yatırım ortamı ve inovasyon konusunda küresel ölçekte cazibe merkezi olması için ne gerekiyorsa yapılacak. Bu yapı daha önce faydalı oldu. İş ortamı endeksinde Türkiye 60. sıradan 43. sıraya yükseldi. Bunun bir yansıması da inovasyon endeksindeki ilerlememiz olacak. Küresel ölçekte yayınlanan endekslerde Türkiye’nin hak ettiği yere gelebilmesi lazım. Bunun iki sonucu var. Bir tanesi prestij ikincisi de yabancı yatırımcıların buraya çekilmesinin sağlanması. Türkiye’de bir sermaye açığı var, yabancı sermaye ihtiyacı var. Dolayısıyla yabancıların ülkemizde yatırımlarına devam etmesi için bu konuda çok dikkatli olmamız lazım.”

Dönmez, doğrudan yabancı yatırımlarda da 2018’de küresel ölçekte azalma olmasına rağmen Türkiye’de düşüş olmadığını belirterek, bunu artırmayı hedeflediklerini ifade etti.

Rekabet gücünü artıracak, katma değerli üretimi sağlayacak çalışmaları olduğunu anlatan Dönmez, “Ar-Ge ve istihdama yönelik yatırımların karşılığını uzun vadede alacağız. Yabancı sermaye için de bu çok önemli, nitelikli istihdam olduğu için bu ülkeye yatırımcı geliyor. Ar-Ge teşviklerinde şimdiye kadar daha çok sayısal verilere önem verildi. Kaç tane Ar-Ge, tasarım merkezi, teknopark olduğu ya da KOSGEB’in ne kadar destek verdiği öne çıkmıştı. Şimdi daha kapsayıcı ve çıktı odaklı olmak lazım, bu teşviklerin ne kadarı ticarileşti, satışlara, ihracata ne kadar yansıdı bunlar da önemli.” değerlendirmesinde bulundu.

Dönmez, Türkiye’de uzun bir süre kalkınma ve sanayileşmenin bankacılık sistemi üzerinden geliştirilmeye çalışıldığını hatırlatarak, yeni dönemde Hazine ve Maliye Bakanlığı ile birlikte bankacılık sistemi dışındaki bireysel emeklilik, girişim sermayesi fonları gibi alternatif finans kaynaklarının daha fazla sanayiyi desteklemesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin dünyanın önemli ekonomilerinden biri haline gelmesi için çalıştıklarını anlatan Dönmez, “İnşallah finansman, kapasite gelişimi, KOBİ’lerin iletişiminin ve iş birliğinin artırılması, iş gücünün daha nitelikli hale gelmesi ve dijitalleşme alanında yapacağımız çalışmalarla Türkiye’yi en büyük 10 ekonomi arasına sokmayı başarırız” dedi.

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser ise Afyon’nun ihracatta 342 milyon dolarla 29. sırada olduğunu belirterek, 2023 hedeflerinin 1 milyar dolar olduğunu vurguladı.

Üç oturum halinde gerçekleşen meslek komiteleri ortak toplantısının birinci oturumda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdür Vekili Mehmet Yurdal Şahin, “Teşvik Uygulama Destekleri” Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü, Daire Başkanı Mustafa Yurdupak, “İhracat Destekleri” KOSGEB KOBİ Geliştirme Daire Başkanı Erdal ÇINAR “ KOSGEB Destekleri” hakkında sunum gerçekleştirdiler.

İkinci oturumda, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Arif Şimşek, Sosyal Güvenlik Kurumu, Sigorta Primleri Genel Müdür Vekili Savaş Alıç, TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş, İŞKUR, İşgücü Piyasası ve İstatistik Dairesi Başkanı Aydın Alabaş, “İstihdam Destekleri” hakkında sunum gerçekleştirdiler.

Üçüncü oturumda ise ASO Başkanı Nurettin Özdebir’in moderatörlüğünde 35 Meslek Komitesi’nden gelen sorun ve öneriler ele alındı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.