Akpınar,“Güçlü meclis, Güçlü Türkiye’ demektir”

Saadet Partisi Afyonkarahisar Merkez İçe Başkan Yardımcısı

AFYONKARAHİSAR 10.06.2020, 12:29
Akpınar,“Güçlü meclis, Güçlü Türkiye’ demektir”

Akpınar,“Güçlü meclis, Güçlü Türkiye’ demektir”

Saadet Partisi Afyonkarahisar Merkez İçe Başkan Yardımcısı Erhan Akpınar haftalık basın açıklamasını yazılı yaptı. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“GÜÇLÜ MECLİS, GÜÇLÜ TÜRKİYE’ DEMEKTİR”

TBMM’nin 48 günlük bir aradan sonra açıldığını hatırlatan Akpınar , “Meclis 16 Nisan’da tatile girmişti. Elbette bu bizi sevindirdi. Çünkü Meclis doğrudan doğruya ülke insanını temsil eden ve milletin iradesinin tecelligahı olarak görülen bir kurumdur. Ümit ederiz ki; Bu dönemde ciddi bir takım çalışmalara imza atılır. Güçlü Meclis, aslında güçlü Türkiye demektir.” dedi.

“NASIL BİR TEHLİKE İLE KARŞI KARŞIYA OLDUĞUMUZU ANLAMADI”

İktidarın başından beri nasıl bir tehlike ile karşı karşıya kaldığımızı anlamadığı kanaatinde olduğunu söyleyen Akpnar, “Eğer bu konuyu ciddi manada aralarında müzakere etmiş olsalar az da olsa muhalefetin, muhalefeti hadi bir kenara bırak, iş çevrelerinin, esnafın, çiftçinin, tüccarın, sanayicinin bir de işsizin sıkıntılarına, taleplerine kulak vermiş olsalardı bugün daha farklı tedbirler alma ihtiyacı duyarlardı. Partimizin bu dönem oluşturduğu politika kurulları arasında yer alan Ekonomik Kalkınma Politikaları Kurulumuzun bu dönemle ilgili hazırladığı bir raporumuz var. O raporda tüketici güven endeksinin hala 54,90 puan ile 2018’deki kur şokunun yaşandığı dönemden daha aşağıda olduğunu gösteriyor. Yani vatandaşın ekonomiye olan güveni giderek kayboluyor.” diye konuştu.

Meclis’in açılmasıyla siyasi partiler kanununda değişiklikler yapılması için harekete geçildiğini belirten Akpınar , konuşmasına şöyle devam etti:

“Seçim kanununda bir takım değişikliklere gidileceği ifade ediliyor. Muhalefetin hiç ama hiç ne düşündüğü sorulmuyor. Muhalefete hiç itibar edilmiyor. Her ülkede iktidar vardır. Krallık olur bir iktidar olur, meşrutiyet olur bir iktidar olur. Ama sadece demokrasilerde muhalefet vardır. Ve muhalefet demokrasinin temel taşıdır. Siz seçim kanunlarında bir takım değişiklikler yaparken eğer muhalefetin sesini kısmaya muhalefetin hakkını gasp etmeye kalkarsanız o zaman demokrasiden uzaklaşıyorsunuz demektir. Seçim kanunlarını iktidarda bulunan partilerin manipülasyonuna açık hale getirirseniz seçim şaibesinden kurtulamazsınız. 1946 seçimlerini bir utanç vesilesi olarak hatırlatacaksınız ama şimdi benzer adımları atma yoluna gireceksiniz.”

“KONUT SEKTÖRÜ HİÇBİR ÜLKEDE EKONOMİYİ DÜZE ÇIKARMAZ”

“Problemi ertelemek, çözmek değildir” diyerek konuşmasına devam eden Akpınar , iktidarın ekonomi denilince aklına sadece inşaatın geldiğini belirterek, “İnşaatı hep ekonominin temeline oturtmuş. Beton, demir... Zannediyor ki bu alandaki istihdam işsizlik problemimizi çözer. Bu sahadaki canlılık ekonomiye de canlılık katar. Elbette bir miktar katar. Niye? Yeni evler inşa edilip, insanlar yeni evlere taşınınca bir takım mobilya vs. gibi ihtiyaçlarını yeniliyor. Ev araç gereçleri yönünden piyasada bir hareketlilik başlıyor. Ama neyle ilgili? Sadece ve sadece konut yapımı, sadece vae sadece o konutun tefrişatıyla ilgili alanlarda yaşanıyor. Ama dünyanın hiçbir yerinde konut sektörü o ülkenin ekonomisini düze çıkarmaya yetmez. Bir miktar mesafe kat edersiniz sonra tıkanırsınız. İnşaat sektörüne kafayı takan iktidarın, betondan, asfalttan, demirden, kalıptan kurtulmadığı müddetçe ekonomik problemleri çözme ihtimalini göremiyor. Hala gündemlerinde çiftçi yok, hala gündemlerinde esnaf yok, hala gündemlerinde sanayici yok. Onlar olmadığı sürece Türkiye ekonomisinin düze çıkma ihtimali yok.” şeklinde konuştu.

HÜKÜMET EKONOMİK PROBLEMLERİ ÇÖZME ÖZELLİĞİNİ KAYBETMİŞ

İktidarın problem çözme özelliğini kaybetmiş gibi gözüktüğüne vurgu yapan Akpınar , “Özellikle ekonomi problemini çözme özelliğini kaybetmiş adeta felç olmuş durumda. Ekonomiye çok acil bir şekilde el atması icap ederken, hala kredi ve bazı imkanları belli merciler destek verecek şekilde harekete geçirmeye çalışıyor. Destek paketi diye ortaya atılan hiçbir paketin bugün ülkemizin içinde bulunduğu krizi önleyemeyeceği, tam tersine milletimizin sırtına bir yük olacağı açık olarak görülüyor. Herkes biliyor ki bu durum daha fazla böyle devam edemez. Anlaşılan o ki iktidar ekonomiyi 2002’de bugünkü ortağı MHP’den devraldığı şekilde MHP ile birlikte devredecek.” dedi.

AKPINAR DAN TRUMP’A: “BU HAYSİYETSİZLİK”

ABD’de yaşanan ırkçılık olaylarıyla ilgili sorulan soruyu da cevaplandıran Akpınar , şunları kaydetti:

“Yaşanan son olaya benzer binlerce örnek var Amerika’da. Bugüne kadar bu şekilde katliam yapanlar ceza görmemiş. Ama her yer zamanı geldiğinde patlar. Ve bugün de ABD’de tam manasıyla bir patlama meydana geldi. Kimse bunun bu kadar yaygınlaşacağını tahmin etmiyordu. Bundan en çok korkan ise ABD Başkanı Trump oldu. Valilere diyor ki; ‘Siz cesur davranamıyorsunuz. Vurun, kırın, öldürün…’ Sonra da eline İncil’i almış bir kilisenin önünde ‘ben dindarım’ fotoğrafı çektirerek vatandaşa seslenmeye kalkıyor. Bu utanmazlık, haysiyetsizlik… Bundan dolayı da bunun önünü alamıyorlar şimdi. Ordunun görevlendirilmesinin de Amerika’daki sükûneti sağlayacağına pek inanmıyorum.”

Yorumlar (0)
kapalı
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 27 Ocak 2021
İmsak 06:36
Güneş 08:01
Öğle 13:16
İkindi 15:56
Akşam 18:20
Yatsı 19:40