Ahilik Haftası Kutlama Etkinlikleri Vali Tutulmaz’ın Katılımıyla Gerçekleşti

Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Oditoryum Salonu’nda Vali Mustafa Tutulmaz’ın

AFYONKARAHİSAR 17.09.2019, 17:33
Ahilik Haftası Kutlama Etkinlikleri Vali Tutulmaz’ın Katılımıyla Gerçekleşti

Ahilik Haftası Kutlama Etkinlikleri Vali Tutulmaz’ın Katılımıyla Gerçekleşti

Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Oditoryum Salonu’nda Vali Mustafa Tutulmaz’ın katılımıyla Ahilik Haftası kutlama etkinliği gerçekleşti.

Etkinliğe Vali Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkan Vekili Süleyman Karakuş, İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban, ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, ESOB Başkanı Abdülkadir Konak, kurum müdürleri, STK temsilcileri ve esnaflar katıldı.

Gelecek yıl Zafer Meydanı’nda Etkinlikler Düzenlenecek

Etkinlikte ilk olarak konuşan ESOB Başkanı Abdülkadir Konak Ahilik ve Ahilik haftası hakkında bilgiler verdi. Ardından Belediye Başkan Vekili Süleyman Karakuş konuşarak, Ahilik Haftası kapsamında etkinliklerini önümüzdeki yıl Zafer Meydanı’nda daha geniş katılımlı olarak düzenleyeceklerini söyledi.

Ahiliğin Hedefinde Mükemmel İnsan Var

  1. önemine değinen Vali Mustafa Tutulmaz, ahiliğin mükemmel insan oluşturma yönünde geliştirilen bir sistem olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Ecdadımızın yıllar boyu oluşturduğu bu güzel sistemi anlamaya, anlatmaya çalışıyoruz. Ahilik güzel bir sistem. Bu sistemin birçok yönü var. Hedefe koyduğu şey insan. Nasıl bir insan? Ahlaklı, dürüst, eğitimli, vatanını seven, üreten ve üretime sevgisini koyan kısacası mükemmel insan hedefleyen güzel bir sistem. Bunun birçok yönü var. Bunun bir tanesi Ahlaki yönü. Bizim kültürümüze ve inancımıza göre oluşmuş bir ahlak. Bunu oluşturacak. Ayrıca bu sistem içerisinde iyi eğitilmiş sanatkarlar geliştirecek. Büyüğe karşı ne şekilde davranılır? Usta çırak ilişkisi nasıl oluşur? Bunları da ayrıntılı bir şekilde ortaya koyacak.”

Ahilik, Osmanlı’yı 600 Yıl Ayakta Tutan Bir Sistemdir

Ahilik sisteminin ülke savunmasında da olumlu etkisi olduğunu söyleyen Vali Mustafa Tutulmaz, “Zaman içerisinde ahiliğin ülke savunmasında da önemli etkisi olmuştur. Bu yönüyle son yıllarda yeniden canlandırılmaya çalışılan bu anlayışı yeniden benimsememiz gerekiyor. Aslında insanlığın hedeflediği iyi insan, üreten insan, millete faydalı olan insan, etrafına güven veren insan kavramını oluşturmaya yönelik bu anlayış devam etmeli ve bu anlayışı sonuna kadar savunmalıyız. Osmanlı’nın 600 yıl ayakta kalmasında önemli rolü olan bir sistemdir. İnşallah son yıllardaki uygulamalarla en azından felsefi düzeyde ülkemizde önemi vurgulanmaya başlandı. Bundan daha fazla bu felsefeyi içselleştiririz, daha fazla ahilik anlayışını yaygınlaştırırız diyor, etkinliklerin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ödül alacak kardeşlerimizin her birini ayrı ayrı tebrik ediyor, hepinize saygılarımı sunuyorum.” diye konuştu.

Yılın Ahileri Ödüllerini Aldı

Konuşmaların ardından Vali Mustafa Tutulmaz Yılın Ahisi seçilen Ali İhsan Altıntaş’a kaftanı ve plaketini takdim etti. Yılın esnaflıktan sanayiciliğe yükselen iş insanı İsmail Ünal Turunç’a, yılın kalfası Hamdi Mahmut Doğru’ya, yılın çırağı olarak da Osman Yaşadı’ya protokol üyeleri tarafından plaketleri takdim edilerek program sona erdi.

Yorumlar (0)
10
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 31 Ekim 2020
İmsak 05:54
Güneş 07:17
Öğle 12:46
İkindi 15:39
Akşam 18:06
Yatsı 19:24