28 Nisan 2016 Perşembe 23:14
 AGUYAD ziyaret turunda

 AGUYAD ziyaret turunda

“Yolsuzluğun Önlenmesi ve Etiğin Teşviki Hibe Programı”  kapsamında Afyonkarahisar Güzel Yarınlar Derneği ve Aktif Toplum Alternatif Gelecek Derneği ortaklığında yürütülecek olan “Raising Awareness of Local NGOs and Media About Corruption and Ethics in Turkey” (Türkiye’deki Yerel STKların ve Medya Çalışanlarının Yolsuzluk ve Etik Hakkında Bilinçlendirilmesi) isimli proje başladı. Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından finanse edilen projenin genel hedefleri Etikle ilgili olarak STK’lar arası bir ağ oluşturma, yolsuzluk konulu bir film ve yerel STKlar ve medya için “Yolsuzluk İzleme ve Raporlama”  kitapçığı hazırlama şeklinde gerçekleşecek.
Proje tanıtımı ziyaretlere başlayan proje koordinatörü Fatma Durgu, ilk olarak İl Dernekler Müdürümüz A. Nuri Gök’ü makamında ziyaret ederek proje hakkında bilgiler verdi.
İl Dernekler Müd. A. Nuri Gök ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirirken, AGUYAD’a da övgülerde bulundu. İnsan hakları alanında yerel çalışan neredeyse hiç dernek olmadığı belirten Gök, AGUYAD’ın Afyon için büyük kazanım ve gurur  kaynağı olduğunu, AGUYAD’ın faaliyetlerini yakından takip ettiklerini ve  gururlandıklarını belirtti.Fatma Durgu’ya projede ve çalışmalarında  başarılar dileyen Gök, dernekler müdürlüğünün ve çalışanlarının ilimizdeki tüm derneklerin olduğunu gibi AGUYAD’ında yanında olduklarını belirtti.
Ziyarette faaliyetler hakkında açıklama yapan proje koordinatörü ve AGUYAD yönetim kurulu üyesi Fatma DURGU, projenin hedef grubunu Türkiye’nin 7 ilindeki toplam 105 STK temsilcisi ve 35 yerel medya temsilcisi olarak belirtti.
Ziyarette konuşan koordinatör Fatma DURGU, projenin Türkiye çapında yürütüleceğini ekleyerek, proje faaliyetlerini şu şekilde sıraladı:
-Ülkenin genelini temsil edecek nitelikte seçilen toplam 3500 kişiyle birikte yapılacak bir anket çalışması ile Türkiye’de yolsuzluk ve etik algısını ölçmek ve bu konuda analiz raporu oluşturmak,

- Yolsuzluğu önleme konusunda kamu bilincini artırmak amacıyla belgesel nitelikli film hazırlamak,
- Yerel STK'lar ve medya çalışanları için kapasite geliştirme eğitimi kapsamında yürütülecek faaliyetler ve eğitimler sırasında kullanılmak üzere "Yolsuzluk İzleme ve Raporlama Kılavuzu" adlı bir kitapçık oluşturmak,
- 7 ilde düzenlenecek olan kapasite geliştirme eğitimleri ve bu illerdeki 105 STK temsilcisi ve 35 yerel medya çalışanına etik kodlar, yolsuzluk ve kamu etiği ile ilgili farkındalık oluşturma ve bilgilendirmede bulunmak,
-Yolsuzluğa şahit olan veya kamu görevlileri tarafından işlenen etik dışı davranışlara maruz kalan vatandaşlar için web tabanlı bir “Danışma Hattı” kurmak,
-Ayrıca projenin hedef illeri kapsamında bulunan, Afyon, Adana, Ankara, İzmir, Gaziantep, İstanbul ve Trabzonlu STK'ların temsilcileri ve yerel medya çalışanları ile STK'lar arasında “Yolsuzlukla Mücadele Ağı” kurmayı planladıklarını belirtti.
Afyon Dernekler Müdürlüğü personelinin her zaman yanlarında olduğunu hissettiklerini belirten Fatma Durgu, ilimizdeki derneklere ve kendi derneklerine göstermiş oldukları sıcak ilgiden dolayı İl Müdürü A. Nuri Gök’e ve onun şahsında tüm personele teşekkürlerini bildirdi ve proje tanıtım materyallerinden oluşan bir paket sundu.
15 Ocak 2016’da başlayan projenin 1 yıl sürmesi planlanıyor.
 
 

Son Güncelleme: 28.04.2016 23:17
Anahtar Kelimeler:
Fatma DurguA. Nuri Gök
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.