Afyonkarahisar Kültür ve Turizm Derneği'nin İkinci Sohbet Toplantısı Yoğun Bir Katılımla Gerçekleşti

Afyonkarahisar Kültür ve Turizm Derneği tarafından düzenlenen sohbet toplantılarının ikincisi

AFYONKARAHİSAR 26.09.2022, 18:02
Afyonkarahisar Kültür ve Turizm Derneği'nin İkinci Sohbet Toplantısı Yoğun Bir Katılımla Gerçekleşti

Afyonkarahisar Kültür ve Turizm Derneği'nin İkinci Sohbet Toplantısı Yoğun Bir Katılımla Gerçekleşti

Afyonkarahisar Kültür ve Turizm Derneği tarafından düzenlenen sohbet toplantılarının ikincisi 24.09.2022 cumartesi günü Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Dernek Genel Başkanı Mehmet Ali Özerkan hemşehrilerine hoş geldiniz diyerek Prof. Dr. İsmail Balık'a katılımlarından dolayı teşekkür etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda Prof. Dr. İsmail Balık, enfeksiyon hastalıkları ve aşılama hakkında verdiği adeta ders niteliğinde bilgilerle katılımcıların çok özel bir gün geçirmelerine vesile oldu.

COVID 19 TÜM DÜNYAYI KASIP KAVURDU

Prof Dr. İsmail Balık, katılımcılara Covid 19, enfeksiyon hastalıkları ve aşılarla ilgili çok değerli bilgiler verdi. Kulaktan dolma bilgilerle hiç bir hastalığın tedavisinin mümkün olmadığını söyleyen Balık, bugün dünyada bulaşıcı hastalıkların başında gelen korona virüsün de kendi kendine tedavisinin mümkün olamayacağını, bunun için acilen bir sağlık kuruluşuna baş vurulması gerektiğini vurguladı.

İNTERNETTEN SATILAN İLAÇLARA GÜVENMEYİN

"Bize baş vuran hastalarda genellikle internetten satılan sahte ilaçlarla tedavi olmaya çalıştıklarını ve tedavi yerine çok daha fazla hastalandıklarına şahit oluyoruz. Lütfen tedaviyi sağlık kuruluşlarında hekimlerde arayınız. Dünya kurulduğundan bu güne var olan bulaşıcı hastalıklar bundan sonra da mutlaka görülecektir. Bizlerin yapması gerek bu hastalıklara yakalanmadan gerekli önlemleri almak, eğer yakalandıysak sağlık kuruluşlarında derdimize derman aramaktır."

AŞI ÜRETİMİ STRATEJİK ÖNEMDE

Aşı karşıtlığının, ülkemizde ve tüm dünyada hastalıklarla mücadelede baş edilmesi gereken en önemli sorunlardan biri olduğuna ve enfeksiyon hastalıklarıyla mücadelede aşıların önemine vurgu yapan Prof. Dr. İsmail Balık, aşı üretiminin adeta savunma sanayinde yakalanan başarı kadar önemli ve stratejik olduğunu, ülkemizin bu alandaki geçmiş tecrübelerine ek olarak, son yıllarda yaptığı çalışmaların da son derece değerli olduğunu belirtti.

CUMHURİYETİN KAZANILDIĞI TOPRAKLAR BENİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Prof. Dr. İsmail Balık "Mensubu olmaktan her zaman gurur duyduğum Cumhuriyet'in kazanıldığı topraklardan gelen ve Afyonkarahisarlıyım diyerek kapımızı çalandan hiç bir referansa gerek kamadan elimizden gelen yardımı her zaman yaptık, bundan sonrada yapmaya devam edeceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın." diyerek sürdürdüğü konuşmasının ardından, enfeksiyon hastalıkları ve aşılar ile ilgili katılımcılardan gelen soruları cevapladı.

Karşılıklı sohbet havasında geçen toplantı, Prof. Dr. İsmail Balık'a verilen teşekkür plaketi ve ikramların ardından sona erdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yarın seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Yarın seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Namaz Vakti 06 Aralık 2022
İmsak 06:26
Güneş 07:54
Öğle 12:54
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:06