“Afyonkarahisar Belediyesi’nin Örnek Çevre ve Su Duyarlılığı”

Genelhaberler.com internet sitesi yazarı İsmail Hakkı Cengiz, Afyonkarahisar ziyaretinden edindiği izlenimleri kaleme aldı.

AFYONKARAHİSAR 30.10.2021, 21:19
“Afyonkarahisar Belediyesi’nin Örnek Çevre ve Su Duyarlılığı”

“Afyonkarahisar Belediyesi’nin Örnek Çevre ve Su Duyarlılığı”

Genelhaberler.com internet sitesi yazarı İsmail Hakkı Cengiz, Afyonkarahisar ziyaretinden edindiği izlenimleri kaleme aldı.

Cengiz’in köşe yazısı:

Gerek insanlarımızda gerekse kurumlarımızda “çevre bilinci” konusunda bir kıpırdanma görüyorum.

Tabii kurum ve kuruluşların bilinçlenmesi, hizmet götürdükleri beldelere, kitlelere örnek olması hayatî önemdedir ve çevreye gösterecekleri hassasiyet vatandaş üzerinde çok etkili olabilir.

Afyonkarahisar Belediyesi, çok önemli bir çevre sorununa el atmış: Şehrin birçok noktasına, atık kızartma yağlarını toplama birimleri koymuş. Bu soruna, yaşadığım ve gezdiğim hiçbir yerde böyle kapsamlı ve öğretici şekilde el atan bir belediye görmemiştim. Afyonkarahisar’daki, çevre kirliliğine karşı bu hassasiyet beni hem etkiledi hem de ziyadesiyle sevindirdi. Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ve ekibini tebrik ediyor, bir çevreci olarak şükranlarımı sunuyorum. Temiz bir çevreye ulaşmak konusundaki çalışmalarında başarılar diliyorum.

Atık yağın nasıl bir çevre felaketine yol açtığının altını ben de bu satırlar vasıtasıyla tekrar tekrar çizmek istiyorum:

Lavaboya dökülen veya bir şekilde suya karışan kızartma yağının bir damlası bile korkunç bir kirlilik yaratıyor. Bir damla yağ, yaklaşık olarak bir gram kadardır. İşte, o bir gram yağ, tam bir ton suyu kirletiyor. Bir damla kızartma yağı bin litre (bir metreküp=bir ton) suyu kullanılamaz hale getiriyor.

Kurak bir yaz mevsiminden sonra, kurak bir Eylül-Ekim dönemi geçirdik. Çölleşme tehlikesi ve su sıkıntısı/kesintisi kapıdayken, gittikçe azalan suyumuzu bir de kirleterek israf etmemeliyiz.

Ayrıca, sürekli olarak lavaboya dökülen kızartma yağları, zamanla boruların tıkanmasına sebep oluyor.

Bu çok önemli çevre kirletici unsur hakkında çok daha bilinçli ve duyarlı olmak zorundayız. Gerek belediyeler gerekse Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın merkez ve taşra teşkilatları bu hususta hem uyarıcı hem de atık yağları toplayıp değerlendirme konusunda ülke çapında etkin, vatandaşa yol gösterici olmalılar.

Temiz şehirler, temiz bir ülke ve temiz bir dünya için!

Çocuklarımıza, gelecek kuşaklara temiz ve yaşanabilir bir yerküre bırakabilmek için!

Doğa emanetine ihanet etmemek, doğayı, en azından, teslim aldığımız kadar temiz bırakabilmek için!

x x x

TAVSİYE

SU Tükeniyor, TÜRKİYE Çölleşiyor, VAN Gölü Buharlaşıyor

https://www.youtube.com/watch?v=_XgPWa7xHOI&t=42s

https://www.genelhaberler.com/kose/oku/7290

Yorumlar (0)
banner659
16
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 29 Kasım 2021
İmsak 06:21
Güneş 07:48
Öğle 12:51
İkindi 15:22
Akşam 17:44
Yatsı 19:06