Afyonkarahisar Belediye Meclisi’nden İsrail’e Kınama

Afyonkarahisar Belediye Meclisi, İsrail’in Mescid-i Aksa'daki saldırılarını kınadı. Ortak bildiride "Afyonkarahisar Belediye Meclisi

AFYONKARAHİSAR 18.05.2021, 15:54
Afyonkarahisar Belediye Meclisi’nden İsrail’e Kınama

Afyonkarahisar Belediye Meclisi’nden İsrail’e Kınama

Afyonkarahisar Belediye Meclisi, İsrail’in Mescid-i Aksa'daki saldırılarını kınadı. Ortak bildiride "Afyonkarahisar Belediye Meclisi olarak bu zulmü ve hukuk tanımazlığı şiddetle kınıyoruz" denildi.

Bildiride şu görüşlere yer verildi;

" İsrail'in, Kudüs'te sivil ve savunmasız Filistin halkına yönelik uyguladığı şiddetin, baskıcı politikaların ve ibadet özgürlüğünü engellemeye yönelik girişimleri, Ramazan Bayramı'nın hemen arifesinde vahim bir boyut kazanmıştır. Halen artarak devam etmektedir.Mukaddes mekan Mescid-i Aksa ve çevresinde, İsrail güvenlik güçleri tarafından gaz, plastik mermi ve ses bombalarıyla gerçekleştirilen menfur saldırıların, bebek ve çocuklar dahil çok sayıda masum Filistinlinin yaralanmasına ve ölümüne sebep olmuştur/olmaktadır. Afyonkarahisar Belediye Meclisi olarak, bu zulmü ve hukuk tanımazlığı şiddetle kınıyoruz.

Birleşmiş Milletlerin (BM) uluslararası insancıl hukuk ve insan hakları hukuku çerçevesinde yıkım ve tahliyelerin durdurulması; mukaddes mekanların statükosunun korunması için İsrail'e yönelik çağrısına tam destek verdiğimizi ve bu çağrının arkasında bütün BM üyesi ülkelerin kararlılıkla durması gerektiğini belirtiyoruz. Ayrıca Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM), 1967'den bu yana İsrail'in işgali altındaki Doğu Kudüs dahil Filistin topraklarında yargı yetkisine sahip bulunduğuna dair kararı, İsrail'in Filistin topraklarında işlemekte olduğu suçlardan dolayı hesap vermesinin ve söz konusu suçların sorumlularının tespit edilmesinin önünü açmıştır. Bu çerçevede, Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM)'nin, yaşanan olaylar ve insanlık suçları bakımından İsrail'e karşı net bir tavır alarak, görevini yerine getirmesini talep ediyor ve destekliyoruz".

Yorumlar (0)
22
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 19 Haziran 2021
İmsak 03:34
Güneş 05:26
Öğle 13:04
İkindi 16:59
Akşam 20:33
Yatsı 22:16