Afyonkarahisar Belediye Meclisi Toplandı

Afyonkarahisar Belediye Meclisi toplandı. Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek

AFYONKARAHİSAR 02.03.2021, 11:34
Afyonkarahisar Belediye Meclisi Toplandı

Afyonkarahisar Belediye Meclisi Toplandı

Afyonkarahisar Belediye Meclisi toplandı. Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek Başkanlığında bir önceki toplantıya ait tutanak özetinin okunmasıyla başlayan toplantıda koronavirüs tedbirleri dolayısıyla sosyal mesafe kuralları gereği misafir kabul edilmedi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek; şehrimizdeki aşılama çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Başkanımız Mehmet Zeybek; Koronavirüs salgınına karşı aşılama başladığı için İl Sağlık Müdürlüğü’nden aldığımız bilgiye göre birinci doz aşılamada 70 bin, ikinci doz aşılamada da yaklaşık 80 bin insanımız şu anda aşılanmış durumdadır. Birinci ve ikinci doz aşılama işlemleri yaş gruplarına göre devam ediyor. İnşallah gördüğümüz kadarıyla virüs salgınını Türkiye genelinde en az hasarla atlatan iller içerisindeyiz.” dedi.

“12 Mart’ta Meksika Büyükelçisi Gelecek”

Gastronomi alanında yapılan çalışmalar ışığında büyükelçilere gönderilen lezzet paketleri hakkında da bilgilendirmede bulunan Başkanımız;
“Gastronomi Bölümümüzle birlikte Afyon’un yöresel lezzetlerinden oluşan paketleri 130 ülkenin büyükelçilerine gönderdik. Büyükelçilerden çok ciddi geri dönüşler aldık. Teşekkür mektupları gönderdiler. İlimizi özellikle ziyaret etmek istediklerini ve ilimizde ticaret yapma istekleri var. İlk Büyükelçi ziyareti Bangladeş’ten geçtiğimiz hafta oldu. Bangladeş 181 milyon nüfusa sahip bir ülke. İlimizin önde olan ürünlerinden bahsettik. Kendileri TSO ve işadamlarımızla görüştüler. Mermerden ve yumurtadan ciddi talepleri olabileceğini ifade ettiler. İnşallah TSO’da yapılan görüşmelerin bir hayra vesile olacağını düşünüyorum. 12 Mart 2021 Cuma günü Meksika Büyükelçisi ilimize gelecek.” dedi.
Başkanımız ayrıca 13 Mart 2021 Cumartesi günü Afyonkarahisar İl Jandarma eski Komutanı Albay Hamza Çömez’in askeri ateşe olarak atandığı Tacikistan heyetinin Afyonkarahisar’a geleceğini ifade etti.

“Tanıtım atağımız sürüyor”


Eylül ayında 5 gün süreyle Dünya Motokros Şampiyonasının yapılacağını kaydeden Zeybek Başkanı açıklamalarına şöyle devam etti; “Bu sene şampiyonayı inşallah festival şeklinde 5 gün süre ile yapacağız. Afyon’un tanıtımı için Türkiye Motor Sporları Federasyonu Başkan Yardımcısı da bize ciddi destek veriyor. Geçtiğimiz hafta sonu 60 ilden Motor Sporları Dernek Başkanlarını ağırladık. Jura Otel’de bir seminer düzenlediler. Önceki gün yaklaşık 40 ilden Off Roadçılar İl Kültür Sosyal İşler Müdürümüz İhsan Akar’ın öncülüğünde Kocatepe’ye çıktılar. Dün Emre Gölü, Ayazini ve çevresinde bir tur yaptılar. Birkaç kişi Afyon’dan geçtiklerini ancak bu tür güzelliklerini ilk defa gördüklerini ifade ettiler. Yukarı mahallelerimizde konakların olduğu yerleri de gezmişler. Hayran kaldıklarını ifade ettiler. Tarihi mekânlarda biraraya gelerek Afyon’da bir gösteri yapacaklar. 27 Şubat 2021 Cumartesi günü Kenan Sofuoğlu ilimize geldi. Dünya Motor Sporları Şampiyonunu getirelim bir rampa kurarak uçuş şeklinde bir görüntü alıp Afyon tanıtımına katkıda bulunalım dediler. İnşallah bizde Afyokarahisar Belediyesi olarak elimizden gelenin fazlasını yapmaya gayret sarf ediyoruz. Tanıtım atağımızla birlikte ilimize ticaret için gelenlerle bir nebze katkımız olur düşüncesindeyim.” dedi. Açılış konuşmasının ardından gündem maddelerine geçildi. Belediyemiz Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan Belediyemiz sınırları içerisindeki muhtelif mahallelerdeki bilgi evleri ile sportif faaliyetlerin, turnuvaların ve görevlerin Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğünce yürütülmesi hakkında teklif oy birliği ile kabul edildi.

“356 esnafımıza nefes olacağız”

Pandemi nedeniyle faaliyetleri durdurulan bu nedenle ekonomik olarak zor duruma düşen öncelikli olarak kahvehane, kıraathane, restoran, okul kantinleri lokanta ve köftecilere bir defaya mahsus nakdi yardım yapılması, alınan müracaatların değerlendirilmesi için Encümene yetki verilmesi hakkında teklif oy birliği ile kabul edildi. Yardım kriterleri hakkında bilgi veren Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek; Müracaatçının aktif vergi mükellefi olması, oda kaydının olması, ikametgâhının ve işletmenin Afyonkarahisar merkezde olması şartı olduğunu ifade ederek 356’ya yakın esnafımıza can suyu olacaklarını söyledi. Maliye Hazinesi ile hissedar olduğumuz Örnekevler Mahallesi, 77 Ada, 9 Parsel Nolu taşınmazdaki hissemizin satışının yapılması, satış şartları ve muhammen bedelin tespiti için Belediye Encümenine yetki verilmesi hakkında teklif görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Halkımızın ve özellikle gençlerimize kitap okuma alışkanlığı kazandırılması, sahih kaynaklarla buluşması, bilinçli, hurafelerden uzak bir yaşam sağlanması ve temel bilgilerin öğretildiği bilgili bir toplum oluşturulmasına yönelik Afyonkarahisar Necat Gençlik ve Spor Kulübü Derneği ile Belediyemiz arasında ortak işbirliği yapılmasına, protokolü imzalamak üzere Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’e yetki verildi. Trafik Komisyon Raporları ve Bayındırlık Komisyon Raporlarının da görüşüldüğü toplantıda bir sonraki toplantının 2 Nisan Cuma günü saat 19:00’da yapılmasına karar verildi.

Yorumlar (0)
4
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 12 Nisan 2021
İmsak 04:52
Güneş 06:19
Öğle 13:04
İkindi 16:43
Akşam 19:38
Yatsı 20:59