3. Uluslararası Turizm ve Lezzet Festivali Gala İle Taçlandı

Kadim şehrimiz Afyonkarahisar, Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek önderliğinde

AFYONKARAHİSAR 18.10.2021, 15:19
3. Uluslararası Turizm ve Lezzet Festivali Gala İle Taçlandı

3. Uluslararası Turizm ve Lezzet Festivali Gala İle Taçlandı

Kadim şehrimiz Afyonkarahisar, Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek önderliğinde festivaller şehri olma yolunda ilerliyor. Bu kapsamda Gastronomi şehrimiz Afyonkarahisar 3. Uluslararası Turizm ve Lezzet Festivali'ne ev sahipliği yaptı. Lezzet Festivali 3 gün boyunca sürerken, Gastro Afyon 2021 gala gecesiyle son buldu.

Afyonkarahisar 3. Uluslararası Turizm ve Lezzet Festivali (Gastro Afyon 2021) gala gecesi düzenlendi. Valiliğimiz, Belediyemiz, Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) ve Afyonkarahisar Profesyonel Aşçılar Derneğinin (AFPAD) iş birliğiyle organize edilen festivalin gala gecesi yıldızlar geçidine sahne oldu. Gala Gecesi; iklim değişikliğine ve gıda israfına dikkati çekmek amacıyla ormanı temsil eden ağaç kostümlü mankenin yürüyüşü ile başladı.

Festivalin kapanışı için düzenlenen gala gecesine birbirinden ünlü sanatçılar, ünlü şefler, gastro uzmanları ve geleceğin şef adayları ile Afyonkarahisar protokolü tam katılım sağladı. Geceye; Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, eşi Sevim Zeybek, Valimiz Gökmen Çiçek ve eşi Sümeyra Çiçek, AK Parti Milletvekili Ali Özkaya ve eşi Nur Özkaya, Belediye Başkan Yardımcımız Süleyman Karakuş ve eşi Zeynep Karakuş, Belediye Başkan Yardımcımız Murat Öner ve eşi Fadime Öner, Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı Zeki Açıköz, AFPAD Başkanı Hamza Kalkan, Ünlü Şef Mehmet Yalçınkaya, MasterChef 2021 finalisti Barbaros Yoloğlu, Sinema Oyuncusu Erhan Yazıcıoğlu, Tiyatro Oyuncusu Volkan Severcan, Türk Halk Müziği Sanatçıları Umut Akyürek ve eşi Türk Halk Müziği Sanatçısı Oktay Ertuğrul, Sevilen sanatçı Pınar Dilşeker katıldı.

BÜYÜKELÇİLERDEN GALAYA BÜYÜK İLGİ

Gala gecesine ayrıca; Kıbrıs Büyükelçisi Kemal Köprülü ve eşi Ebru Dayanc Köprülü, Sri Lanka Büyükelçisi Mohamed Rizvi Hassen ve eşi Husna Hassen, Letonya Büyükelçisi Peteris Vaivars ve eşi Rina Okumura Vaivara, Hindistan Büyükelçisi Sanjay Panda ve eşi Minati Panda, Malta Büyükelçisi Dr.Theresa Cutajar, Almanya Büyükelçiliği, Meksika Büyükelçisi José Luis Martinez y Hernandez, Meksika Konsolosu Eduardo Villaholina, Meksika Kültür Ateşesi Mario Chaparo Altamirano, İngiltere Büyükelçisi Dominick Chilcott ve eşi Jane Chilcott, Malezya Büyükelçisi Maslahatgüzar Arhan Syafrisya Bin Shah, Arnavutluk Büyükelçisi Kastriot Robo ve eşi Teuta Robo katıldı. Programda konuşan Vali Gökmen Çiçek, gala gecesine katılanlara teşekkür etti.

“GASTRO ŞEHRİ AFYONKARAHİSAR’IMIZI DÜNYAYA TANITIYORUZ”

Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar'ın 600 çeşit yöresel lezzetinin bulunduğuna dikkat çekti. Zeybek başkan, “Ürettiği ürünlerle kendisine yeten ender şehirlerden birisiyiz. Mermerin başkentiyiz. 300'den fazla fabrikamız mermeri işleyerek yurt dışına ihraç etmektedir. Türkiye'de yumurta üretiminin fazla olduğu ve borsasıyla fiyatını belirleyen bir iliz. Termal turizmde de en çok yatak kapasitesine sahip şehiriz. 3 bin yıllık tarihiyle gizemli bir kentiz. Lidyalılar, Frigler, Hititler, Selçuklu ve Osmanlılara ev sahipliği yapmış bir iliz. Dolayısıyla geçmişten gelen bu lezzetlerimizle 31 Ekim 2019'da UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına alındık. Bu güzelliklerimizi ön plana çıkaralım diye 14-17 Ekim'de 3. Uluslararası Turizm ve Lezzet Festivali'mizi gerçekleştirdik. Gelecek yıl festivalimizi daha geniş katılımla yapmayı hedefliyoruz. Gastro Şehri Afyonkarahisar’ımızı dünyaya tanıtıyor, bu gayretle de çalışmalar yapıyoruz. Gelecek yıllarda da Gastro Festivalimiz şehrimize yakışır, daha kalabalık şekilde düzenlenmeye devam edecek. Davetimize katılarak şehrimizi onurlandırdığınız için sizlere şükranlarımı sunuyorum.”

“GASTRONOMİ’DE KONUŞULAN ŞEHİR AFYONKARAHİSAR”

Programda, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya ile AFPAD Başkanı Hamza Kalkan ve TAFED Başkanı Zeki Açıköz birer konuşma yaptılar. Açıköz, Türkiye'de bugün gastronomi dalında en çok konuşulan, en iyi yol alan ve festival yapan şehrin Afyonkarahisar olduğunu kaydetti.

FESTİVALE KATILANLAR UNUTULMADI

Desteklerinden dolayı Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, Valimiz Gökmen Çiçek ve AK Parti Milletvekili Ali Özkaya’ya aşçı üniforması ve plaket takdim etti. Festivale katılan büyükelçilere de Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek tarafından günün anısına plaket, madalya ve teşekkür belgesi takdim edildi.

Yorumlar (0)
banner659
10
kapalı
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 07 Aralık 2021
İmsak 06:27
Güneş 07:54
Öğle 12:54
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:06